Pokud máte rádi stromy, jistě víte, že každý má jinou pocitovou energii, každý druh, dokonce i každý exemplář, vnímáme trochu jinak. Jerlín je obvykle vnímán jako strom velmi osobitý, speciální. Většina lidí ho už mnohokrát viděla, ale málokdo z nich o tom ví. 

Jerlín japonský (Sophora japonica) se často vyskytuje v pražských parcích a na náměstích, protože pro něj kdysi měl jeden místní architekt slabost. Ve střední Evropě se sází teprve sto let. Anglicky je nazýván „Japanese pagoda tree“. Není ale původem z Japonska, pochází z Číny a Koreje. V Číně je považován za vysoce posvátný strom, sázel se ke chrámům a pagodám. Patří mezi několik desítek nejléčivějších rostlin čínské medicíny.

Běžný jerlín japonský, vzrůstná původní forma, kterou nejvíce doporučuji, se kupodivu docela těžko shání. V zahradnictvích jsou běžně k sehnání roubované převisající jerlíny, kultivar „Pendula“ je vhodný i do menších zahrad. Sehnat se dá i kultivar „Regent“, který dříve kvete a rychleji roste, zkušenosti s ním nemám. Dřívější kvetení může být výhodou, protože jerlín běžně začíná kvést až v dospělosti.

Jako jeden z mála stromů v našich podmínkách vykvétá až v srpnu. To je skvělé pro včely a jiný hmyz, protože tou dobou na jiných stromech už zrají nebo se tvoří plody. Působí to velmi hezky – stromy se v druhé polovině prázdnin zahalí do bílých „oblaků“ svých květů a vypadá to jako druhé jaro.

Je mnoho krásných původních stromů z naší přírody, které si můžete vysadit i na zahradě. Pro jerlín však mluví jeho letní kvetení. Udělá též včelkám velikou radost, protože ovocné stromy, které opylovaly na jaře, už v tuto dobu žádné květy nemají.

Pěstování v našich podmínkách 

Mladé rostlinky, tenké proutky jerlínů, mohou namrzat. Pokud se to stane, obvykle obrazí znovu od kořenů nové výhony, z nichž se jeden stane hlavním a vytvoří kmen. Pokud sázíte větší rostlinu, už ji mráz neohrozí, naše zimy zvládá dobře, stoleté stromy to dokazují. Získáte-li malinký jerlín, můžete ho pěstovat ve velkém květináči a na zimu přenášet do sklepa nebo zimní zahrady (a udržovat substrát mírně vlhký) a vysadit ho na trvalé stanoviště, až zesílí.

Jerlín dobře poroste na každém slunném stanovišti s propustnou půdou. Nesnese přemokření a stín. Nevadí mu městské prostředí, zvládá znečištění, nenadzvedává svými kořeny chodníky. Tudíž je ideální parkovou a alejovou městskou dřevinou.

Také čtěte: Jak vybrat strom do zahrady?

Počítejte s tím, že v dospělosti je to velký strom s rozložitou korunou, sázejte ho tedy tam, kde je velký strom vítaný, kde se bude hodit jeho blahodárný stín. Výrazně ho seřezávat nemá smysl, krása koruny by se tím jen kazila. A navíc, každý strom má v genech zapsáno, jak velký má dorůst, proto seřezání koruny je vždy jen dočasné řešení. Nové větve brzy nahradí ty staré a koruna je ještě hustší. Vybírejte tedy vhodně velké stromy na vhodná místa a máte po starostech. 

Rozmnožovat ho lze letními řízky s patkou sbíranými uprostřed letních prázdnin, ve vhodném větraném přistíněném pařeništi. Semena dozrávají až v listopadu, lze vysévat během zimy až po namočení na 12 hodin v horké (nikoliv vařící) vodě, jinak neklíčí. Semenáčky nutno pěstovat dva roky v chráněných podmínkách.

Všestranně užitečný 

Pokud máte rádi stromy, jistě víte, že každý má jinou pocitovou energii, každý druh, dokonce i každý exemplář, vnímáme trochu jinak. Jerlín je obvykle vnímán jako strom velmi osobitý, speciální. Většina lidí ho už mnohokrát viděla, ale málokdo z nich o tom ví.Jerlín nemá jen léčivé účinky. Patří mezi stromy, které vážou s pomocí kořenových bakterií vzdušný dusík (podobně jako např. hlošiny, čimišník, olše, rakytník...). Může být tedy využíván v permakulturních výsadbách jako „hnojivý“ strom, zúrodňující půdu pro okolní hlavní vegetaci, třeba ovocné stromy (vysázené na jihu před ním), ořešáky a kaštanovníky. Když dřeviny produkující dusík prosázíte mezi ně, můžete až o 50 % zrychlit jejich růst a uspíšit plodnost sadů.

Pokud tento strom nemá sloužit jako okrasný, lze ho i kopicovat, dokud je mladý (uříznout v zimě celý u země, po pokácení obroste z pařezu) a využívat v desetiletých cyklech jeho dřevo. Je pevné, silné, lehké a má vynikající kvalitu.

Jerlín si určitě oblíbíte pro jeho lesklé tuhé tmavě zelené listy, dokonce mladé větve jsou také tmavě zelené. Je to strom, který nesmí chybět ve výběhu žádnému chovateli draků, a pokud si pod něj dáte lavičku, tak nejlépe s nějakým čínským motivem...

Léčivé účinky

Květy jerlínu mají velký obsah rutinu, který je potřebný pro pevnost cév a správnou funkci celé oběhové soustavy a pomáhá imunitnímu systému. Z mladých listů a květů se dělá čaj, čínská medicína již několik tisíciletí využívá obsah rutinu a minerálních látek. Z květů a semeníku lze také vyrábět přírodní žluté barvivo. Tinktury z květů se běžně prodávají jako léčivo. Léčivý je i odvar ze dřeva. Starší listy obsahují v menším množství cytisin, což je látka podobná nikotinu. Při nadměrné konzumaci by mohla způsobit nevolnost, je však velmi nepravděpodobná.

Text a foto: Jaroslav Svoboda

logo MessengerPoslat Messengerem