Cibuloviny jsou poslové jara. Tento titul získaly právem, protože rozkvétají jako jedny z prvních rostlin na zahradě, a to často i přesto, že jsou ještě po pás v tajícím sněhu. V čem je tajemství jejich neuvěřitelné schopnosti vykvést již při prvních teplých paprscích?

Tajemství je schováno v zásobním orgánu - cibuli, která propůjčila jméno celé skupině rostlin. Cibule slouží nejen jako zásobárna živin, ale je v ní v předjaří připraven již hotový zárodek budoucí rostliny. Tyto vlastnosti vznikly v přírodě jako výsledek snahy o přežití v extrémních podmínkách, kdy není čas na zdlouhavé rašení, kvetení a množení.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Šafrány (Crocus) jsou nenáročné rostliny původem ze stepí. Výborně se jim proto daří ve skalkách i v trávníku, který v létě vysychá. Malé cibulky „vyséváme“ mělce pod povrch půdy stejně jako u sněženek (5 cm).Mnoho cibulovin totiž pochází ze stepí a horských strání, kde je voda jen pár týdnů v roce, než začne dlouhé období sucha. Některé lesní druhy si zase musí pospíšit, než se nad nimi rozprostřou koruny velkých stromů a keřů a pro ně již nezbude žádné světlo. Proto ten spěch!

Nechejte cibuloviny v klidu

Narcisy snesou i polostín a těžší půdu. Velké trsy bude dobré čas od času rozdělit. Velmi hezké jsou i v trávníku nebo na louce.U tulipánů a narcisů je vhodné odstranit odkvetlé lodyhy, aby se příliš nevysilovaly tvorbou semen. Nikdy však neodstraňujte listy! Pokud byste chtěli cibulnaté rostliny vytahovat z půdy, udělejte to až poté, co v klidu úplně v zemi zatáhnou, tj. listy zhnědnou a zaschnou! Pak teprve jsou ve vegetačním klidu a mohou být vybrány ze země.

Na suchém, vzdušném a stinném místě je skladujeme do podzimu, nežli je opět vysadíme. Když máte cibulky vysazeny v trávníku, který sečete, nesečte tato místa až do doby, kdy rostliny zatáhnou. Typické je to především u narcisů.

text: Vladimíra Prouzová, foto: Jiří Prouza

logo MessengerPoslat Messengerem