Majitelé chtěli zahradu, kde budou rádi trávit čas se synem a která je bude těšit. Zvláštním požadavkem bylo koupání pro jejich australského ovčáka, ze kterého se postupně vyklubalo koupací jezírko i pro majitele a které si dnes užívají všichni.

Všechno začalo tím, že si mladá rodina s jedním synem a psem pořídila rozlehlý pozemek o rozloze cca 2 100 m2 se starší chatou. Místo chaty si postavili komfortní rodinný dům a následně řešili, co se zahradou, která již byla vzrostlá, ale nebyli s ní spokojení. Líbily se jim zahrady přírodního charakteru s většími stromy, s některými věcmi si však nevěděli rady a nedokázali dát zahradě ucelený rámec. Proto se obrátili na ateliér Flera.

„Na téhle zahradě se povedlo začlenit do nového konceptu stávající vzrostlé dřeviny. Dávají pocit dokončenosti, dospělé zahrady. Není to zahrada čerstvě po maturitě,“ říká s odstupem času s uspokojením zakladatel ateliéru Flera, Ferdinand Leffler.

Zahradní houpačku chtěl hlavně majitel, takže je dimenzována i na dospělé

Zahradní architekti odstranili po poradě s arboristou pouze tři vzrostlé stromy, které nebyly v dobrém stavu a hrozilo jejich zřícení při větší síle větru. Ze zahrady rovněž zmizelo velké množství ovocných stromů, které měla původní majitelka vysazené v květináčích, ale na zahradu je nebylo kam dát a trvale by v květináčích nepřežily. Odstranili také část trvalek a keřů, které byly velmi různorodé, protože potřebovali celou zahradu více sjednotit. Samozřejmě došlo i na přesazování. To se týkalo některých keřů a hlavně oblíbených magnolií.

Terasa a jezírko

Srdcem celé zahrady se stalo koupací jezírko, které plynule navazuje na rozšířenou terasu u domu. Původně mělo sloužit především k osvěžení psa, nakonec si ho zamilovali všichniOd začátku bylo jasné, že zahrada bude mít přírodní charakter a bude vycházet z lesního charakteru okolí. Určujícím prvkem bylo natočení domu a jeho obytných částí směrem do zahrady. Plocha terasy je ovšem dost úzká, takže ji autoři návrhu doplnili o dva schody a přidali ještě jednu terasu, na kterou navazuje koupací jezírko. Stávající terén přitom respektovali, malé změny nastaly pouze v místě jezírka, které navazuje na obytnou terasu a její rozšířenou část a představuje hlavní prvek, kolem kterého rodina žije.

Jezírko mělo být původně pouze malým vodním prvkem pro koupání psa. Autoři navrhli dvě varianty a majitele nakonec oslovila ta s větším koupacím jezírkem. V průběhu realizace si ho tak zamilovali, že ho dnes používají také.

Příjezdová cesta

Oříškem bylo zajímavě zpracovat dlouhou příjezdovou cestu. „Musela zůstat praktická, tedy s velkou zpevněnou plochou, zároveň jsme ji chtěli udělat hezkou, zajímavou,“ říká Ferdinand Leffler. Nakonec je vytvořena z mlatu a opatřena dvěma rozsáhlými „čisticími“ zónami ze žulových odseků. Toto řešení bylo zvoleno kvůli délce příjezdové cesty a velké finanční nákladnosti v případě vydláždění celé cesty.

U domu v ploše z žulových odseků nechybí kovová rohožka a odvodnění garáže. Za domem jsou chodníčky z pochozí betonové dlažby. Chodníček je pouze provozní a není potřeba zde mít drahý materiál.

Příjezdová cesta je opatřena dvěma rozsáhlými „čisticími“ zónami ze žulových odseků. U domu v ploše ze žulových odseků nechybí kovová rohožka a odvodnění garáže

Užitková zahrada

Majitelé rovněž chtěli vyřešit místo pro uložení dřeva, ohniště a zeleninovou zahradu. U té architekti vycházeli z již majiteli vyzkoušených funkčních principů a řešili s nimi vzhled a dimenze. Celkově také uhladili tvary záhonů, aby zahrada nepůsobila příliš chaoticky a zjednodušila se údržba trávníku.

Co zde roste

Výběr rostlin hodně určovaly již stávající rostliny na pozemku, lesní charakter a vzrostlé stromy, které na některých místech dost stíní. Jsou zde použity stálezelené kaliny na odclonění příjezdové cesty, kombinované s kalinou obecnou. Podél příjezdové cesty jsou použity bobkovišně s hortenziemi. Pod nimi jsou podrostové trvalky, např. kakost, hosty, barvínek, rdesna nebo ostřice. V lesních částech pod vysokými stromy je i udatna lesní a kapradí. Na osluněných částech zahrady je výsadba postavena na fialové barvě krásných šalvějí v kombinaci s levandulemi, astrami, pěchavou a třapatkami. Jarní efekt doplňují cibuloviny, např. krokusy, narcisy, česneky a sněženky.

Údržba zahrady

Majitelé si zahradu z větší části udržují sami, dvakrát ročně si pozvou zahradníka na jarní údržbu a zazimování zahrady a samozřejmě se jim zahradníci starají o servis jezírka. V zahradě je automatická závlaha, která využívá vodu z vlastní studny.

Kompost, vyvýšené záhony, pařeniště a sázecí stolek jsou dílem ateliéru Flera, který vycházel z přání a zkušeností majitelů

Autoři projektu:
Ferdinand Leffler a Markéta Mlejnková ve spolupráci s ateliérem Flera
Kontakt: www.flera.cz

Text: Markéta Klocová | Foto: Atelier Flera

logo MessengerPoslat Messengerem