S liliemi se od pradávna pojí řada náboženských a mystických asociací, jsou symbolem čistoty, cudnosti, míru, u skautů čestnosti. Od 20. století se díky šlechtění jejich škála rozrostla o tisíce nových hybridů.

Lilie jsou jednoděložné rostliny s charakteristickou cibulí složenou ze šupin, květenstvím ve tvaru hroznu nebo okolíku a především velkými barevnými květy, složenými ze šesti okvětních plátků. Přírodních druhů lilií je popsáno něco okolo stovky.

Enchantment – jeden z komerčně nejúspěšnějších asijských hybridů.Vyskytují se pouze na severní polokouli, v Evropě, Severní Americe, ale především v Asii. Ačkoli je jejich pěstování velmi náročné, je mu věnována značná pozornost, protože mnohé dru­hy jsou v přírodě již velmi vzácné.

Hybridní lilie se dělí do devíti skupin zahradnického třídění, ale zahrádkáři je vět­šinou rozdělují jednodušeji podle tva­ru květů do tří skupin. Na lilie s trubkovitými květy - od masivních širokých po dlouhé s úzkým hrdlem, lilie s miskovitými květy - vyrůstající vzhůru nebo do stran a lilie s turbanovitými květy, které mají okvětní lístky ohrnuty nazpět.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Nároky na pěstování lilií

Asijský hybrid ze skupiny Mid Century.Lilie milují slunce, ale snáší i přechodný polostín. Mezi jejich základní požadavky patří propustná humózní půda s dobrou drenáží, dostatek vláhy na jaře a v létě a naopak sucho v zimě. Jejich cibule jsou velmi choulostivé, proto je vhodné vysadit je poměrně hluboko, alespoň do deseti centimetrů, a to nejlépe ihned po zakoupení, aby příliš nevyschly. Půdu kolem nich je třeba řádně zkypřit, protože jediné, co lilie opravdu nesnesou, jsou „mokré nohy".

Pro svou rozmanitost a různé požadavky na pěstování mají lilie v zahradě široké možnosti použití. Dorůstají výšky od 15 až do 240 cm, takže nízké druhy se výborně hodí na skalku, vysoké solitérní naopak vyžadují podpěru. Na záhonech mají mít výrazné místo, většinou se jim nevěnuje samostatný záhon, protože ve směsi nevynikne jejich krása.Hybrid Destiny vykvétá už na konci jara.

Proto se kombinují s letničkami, trvalkami, ale i s dřevinami. Praktické jsou hlavně plazivé a nízké trvalky, které nemají „agresivní" kořeny a půdu mezi jednotlivými trsy lilií pěkně zakryjí. Vhodným doplňkem jsou také traviny nebo romanticky působící kapradiny.

text: Lucie Martínková, foto: Zdeněk Prchlík

logo MessengerPoslat Messengerem