Tisk | Diskuze (1) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Okolí bazénu v souladu se zahradou
Při volbě stylu budoucí zahrady se jistě nevyhnete úvahám o řešení ploch kolem bazénu či jezírka. Uplatnění zde najdou nejrůznější dlaždice, kompozity či barevný beton. Společně s odborníky se podíváme na některé možnosti a nabídneme i vhodné rostliny, který celou kompozici korunují.
Okolí bazénů je hodně namáhané, proto je dobré zvolit kvalitní materiál, který bude trvanlivý, bezpečný a bude vyžadovat pouze minimální údržbu. Tyto podmínky splňuje například tradiční a léty prověřená betonová dlažba, přírodní kámen, ražený beton nebo kompozitní materiál na bázi dřeva a PVC, který dokonale imituje dřevo.
Jak předejít chybám při pokládce raženého betonu v okolí bazénu? |
Radí Martin Dolníček, firma Condecor |
Pokud chceme vybudovat skutečně kvalitní a bezproblémové okolí bazénu, postupujeme následovně: a) zbytek stavební jámy je třeba zasypat kvalitními materiály postupně (tloušťky jednotlivých vrstev do cca 20 cm) a důkladně pomocí mechanismů každou vrstvu zhutnit. Takto postupujeme až do výšky nula minus 20 cm; b) na takto upravený terén položíme kvalitně zhutněnou vrstvu štěrku v tloušťce 10 cm. Dostali jsme se do výšky nula minus 10 cm; c) poslední fází promyšlené realizace je položení deseticentimetrové tloušťky betonu včetně nášlapné vrstvy Condecor, abychom byli v požadované niveletě. Do čerstvé betonové desky vyrážíme speciálně vyrobenou PUR raznicí vybraný vzor Condecor. Nakonec se povrch ošetří těsnicím nátěrem, který jej dodatečně chrání, vytvrdí, sníží jeho nasákavost a prašnost. Tento technologický postup je navržen na pochozí plochy. V případě ploch pojížděných je nutno tloušťky posledních dvou vrstev přizpůsobit konkrétnímu zatížení. Při dodatečné aplikaci raženého betonu ke stávajícímu bazénu je třeba nejprve posoudit současný stav a následně rozhodnout, na jakou část výše uvedeného popisu lze navázat. Na kvalitní podloží postačí aplikovat pouze betonovou desku a razit povrch. Pokud je podloží v okolí bazénu narušené (špatně provedený zásyp zbytku stavební jámy), bude nutné začít úplně od začátku. |
Jeho povrch neklouže, netvoří se na něm třísky (je tedy bezpečný i pro bosé nohy) a nepodléhá hnilobě ani plísním. Masivní kompozitní prkna (např. Twinson Massive) se hodí pro obložení zaoblených bazénů či pro vybudování teras organických tvarů (elipsovitých, kruhových atd.).
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Přírodní exotické dřevo
Jsou totiž v celém svém objemu plná a lze je snadno oříznout do požadovaných tvarů a rozměrů. Stejné možnosti samozřejmě nabízí i přírodní exotické dřevo, u něj je však třeba počítat s každoroční poměrně náročnou údržbou, pokud se nechcete smířit s omšelým šedivým vzhledem, který neošetřovaná prkna časem získají.
Na co nezapomenout při plánování terasy v okolí bazénu či jezírka? |
Radí Petr Klaban, společnost Inoutic |
Při dodatečné aplikaci se doporučuje především vhodný a upravený povrch. Všechny varianty je možné montovat na zpevněné betonové povrchy, nezpevněné pak formou vyvýšených teras na nosné podkladové profily. Povrch je třeba správně vyspárovat, aby se pod terasou nedržela voda. Pokud se rozhodnete pro instalaci svépomocí, dodržujte veškeré požadavky stanovené manuálem dodavatele. Případně můžete svěřit montáž odborníkům. |
Také dekorativní ražený beton je pro okolí bazénu výborná volba – věrně napodobí přírodní materiály včetně dřeva a přitom splňuje náročné technické požadavky: odolnost, nekluznost, rychlou realizaci a nízké nároky na údržbu. Navíc dokonale zvládne i lem – tedy hladké zakončení bazénu a jeho napojení na okolní zpevněnou plochu. Neskládá se z komponent, ale vzniká naráz ražením vybraného vzoru do čerstvé betonové desky. Uživatelům nabízí bezpočet kombinací barev a vzorů, takže lze opravdu dokonale sladit povrch přesně s okolím.
Výběr doprovodných rostlin |
Ing. Jiří Prouza |
Do okolí bazénu se dobře hodí nejrůznější druhy okrasných travin, které jsou nenáročné a dobře ladí s vodní hladinou. Výborným řešením jsou i zajímavé nádoby se sezonními rostlinami. Můžete sáhnout po oblíbených truhlíkových letničkách, které vás v létě odmění záplavou pestrých květů. Pokud máte rádi exotiku, vyberte si některé ze středomořských druhů rostlin. Jsou to trvalky, které ale je nutné v našich podmínkách uschovat přes zimu v bezmrazém prostoru. K těm nejoblíbenějším patří oleandr (Nerium), durman (Brugmansia), kalokvět (Agapanthus), olověnec (Plumbago), ibišek čínská růže (Hibiscus rosa-sinensis), lantana (Lantana). Jako podrost můžete k těmto rostlinám přidat voňavou levanduli, svatolinu (Santolina), šalvěj (Salvia) nebo šantu (Nepetta). Velmi omezeně se může k bazénu vysadit i středně větší listnatý strom, ale umístěte ho tak, aby byl na závětrné straně. Listí pak bude padat mimo vodní plochu. Vyberte raději druhy s malým množstvím velkých a těžkých listů, které při kvetení a plození nebudou nadměrně znečišťovat okolí. Takovým stromem je například katalpa (Catalpa). |
text: Vlastimil Růžička, foto: archiv firem
18.06.2014 | Zahrada
Tisk | Diskuze (1) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Diskuze
- 10.04.2022 22:54 - Nechal jsem si udělat nějaké cenové nabídky na bazén. Když jsem to...