Sníte o zahradě, ve které budete šťastně odpočatí či upracovaní? Pokud máte vhodný pozemek, měli byste mít jasno, jak postupovat a koho oslovit, aby se investice vyplatila.

Poradna na Dumabyt.cz

Hledejte inspiraci na internetu

Pro zahradního architekta byste měli mít připraveno konkrétní zadání. Čím víc bude vědět, co se vám líbí a co byste na své zahradě chtěli mít, tím lepší bude výsledek. Usedněte k počítači a hledejte inspiraci na internetu, kupte si odborné časopisy nebo zajděte do knihovny. Listujte, surfujte, ukládejte si řešení, která vás zaujala, okopírujte si zajímavé prvky... Architekt tak lépe pochopí, jaký je váš vysněný styl.

Ptejte se odborníků na ZAHRADU v PORADNĚ ZDE.

Zahradní svítidla musí příjemně působit ve dne i v noci.

Internet a odborné časopisy

Pokud už víte, co byste chtěli, poohlédněte se po vhodném dodavateli. Nejlepším zdrojem je opět internet odborné časopisy, případně osobní doporučení známých. Snažte se najít firmu, která to k vám nemá daleko, zvýšíte tak pravděpodobnost, že se vám budou moci skutečně věnovat.

Nebojte se vyptat na záruky

Z vytipovaného okruhu firem z okolí oslovte ty, které nabízejí kvalitní záruky a mohou se pochlubit zajímavými realizacemi. „I když je to nepopulární rada, cena by neměla být hlavním faktorem, podle kterého se rozhodnete. Řiďte se spíš svými pocity z toho, jak s vámi firma jedná, jak k vaší zakázce přistupuje. A nebojte se vyptat na nabízené záruky. Pokud jsou nadstandardní, v budoucnu vám ušetří hodně starostí i peněz," říká Martin Adamíra. „Klidně oslovte více společností a rozhodněte se později, komu zakázku svěříte." Důležitá je také specializace společnosti. Některé nabízejí pouze vytvoření projektu, některé jeho realizaci, jsou však i takové, které umí obojí.

Máte vybráno? Sjednejte si osobní schůzku. Solidní společnost vyšle na místo realizace odborníka, a za tuto návštěvu vám nebude nic účtovat. Pokud je ještě zima a setkání se odehrává mimo vaši zahradu, připravte si fotografie a půdorys pozemku. V každém případě si s sebou vezměte materiály se zahradami, které vás zaujaly.

Více článků z rubriky ZAHRADA na Dumabyt.cz.

Co jíst, aby nás chřipka neskolila? Zázračný strom Ginkgo biloba Francouzská romantika v ložnici

Projekt je srozumitelný autorovi

Jakmile se dostanete do fáze přípravy studie, je obvyklou praxí účtovat klientovi 50% zálohu z dohodnuté ceny za studii. „Jsou i firmy, které nabízejí zhotovení studie či dokonce celého projektu zdarma. Problém často bývá v tom, že projekt je srozumitelný pouze jeho autorovi, a vám nezbude, než zadat stejné firmě i jeho realizaci, což nemusí být vždy výhodné. Po­kud chce klient realizovat projekt s jinou společností, často se stává, že je nutné ho částečně nebo úplně přepracovat," upozorňuje Martin Adamíra.

Důležité je, abyste uměli rozlišit studii a projekt. Studie řeší celkový záměr architekta, rozmístění jednotlivých prvků a podobně. Jsou zde nakresleny hranice pozemku, dům, komunikace, záhony a všechny ostatní prvky. Některé firmy studii nabídnou i ve 3D provedení. Nejde tedy o podrobný plán, ve kterém by byly určeny například konkrétní druhy rostlin, dlažeb a dalších zahradních prvků.

Kámen v zahradě může mít mnoho podob. Zde se stal dominantním prvkem, který časem významně doplní zeleň.

Studie přizpůsobena potřebám klienta.

Před provedením studie by měl architekt od zákazníka získat maximum informací - o jeho životním stylu, o tom, jak chce zahradu používat, zda má, nebo plánuje mít děti, zvířata, kolik času může věnovat péči o zahradu, kolik chce investovat peněz, které prvky by v zahradě chtěl mít. Bez těchto informací není možné připravit studii, která by byla přizpůsobena potřebám klienta.

Architekt poté zhotoví studii budoucí zahrady, někdy i ve dvou variantách.
Ke studii pak může mít klient připomínky, které se do ní následně zapracují. Diskuze mezi architektem a zákazníkem by měla trvat tak dlouho, než je klient spokojený. „Cenu studie je důležité stanovit předem. Pokud se ale zákazníkovi vize architekta vůbec nelíbí, je lepší spolupráci ukončit hned na začátku," upozorňuje Martin Adamíra.

Projekt je krůček od realizace

Máte odsouhlasenou studii? V tom případě je možné přistoupit ke zhotovení podrobného projektu a následné realizaci. Ucelený projekt se skládá z průvodní zprávy, osazovacího plánu, případných výkresů detailů, seznamu rostlin a celkového výkazu výměr. Projekt by měl být doplněn i fotografiemi rostlin pro lepší představu klienta, případně 3D pohledy na budoucí zahradu, které bývají většinou za příplatek. Pokud firma kromě projekčních prací nabízí i realizaci, dodá obvykle s projektem i podrobný rozpočet prací. Po jeho odsouhlasení může začít samotná realizace. „V této fá­zi je nutné domluvit si přesný rozsah prací, jejich cenu a termín, předejde se tak zbytečným sporům v pozdějších fá­zích," upozorňuje Martin Adamíra.

Pro zahradního architekta byste měli mít připraveno konkrétní zadání.

Budování zahrady začíná

Než se dodavatel pustí do budování vaší ideální zahrady, měl by s vámi podepsat smlouvu, ve které budou stanoveny zá­ruky a sankce, pokud se něco nepovede. Bez těchto záruk je podpis smlouvy sázkou do loterie. Podepsáno? V tom případě už zbývají „jenom" práce v terénu. Jde o nejnáročnější fázi, protože vyžaduje nejvíce námahy a samozřejmě je nejvíce vidět.

Realizace začíná úklidem po­zemku a pokračuje rozmístěním instalací (například elektřiny). Po vyznačení záhonů, vybudování závlahového systému a systému osvětlení následuje samotná výsadba rostlin, nejprve stromů, potom keřů a nakonec trvalek. Pak přijde řada na trávníky a další prvky, jako je třeba altán nebo ohniště.

Přírodní vzhled zahrady umocňují cestičky vysypané kačírkem. Když je lemuje kompaktní vzrostlejší zeleň, působí, jako by tu byly odjakživa.

Pravidelná údržba zahrady

Zahrada je hotová. Pokud jste vybrali dobře, blíží se vašemu ideálu. Můžete si oddechnout, ale ne úplně. Zvlášť první dva roky po založení zahrady je mimořádně důležitá odborná péče. Tu si mů­žete obstarat sami, nebo ji zadat firmě. Společnosti nabízejí i pravidelnou údržbu zahrady, záleží jen na vás, zda jim ji svěříte a budete na zahradě jen odpočívat, či přiložíte ruku k dílu a o všechno se raději postaráte sami. Údržba nezahrnuje jen sekání trávy a pletí, ale také pravidelnou péči zahradníka o rostliny, hno­jení či servis zahradních prvků.

text: Michala Gregorová, odborná spolupráce: Zahrada Praha

logo MessengerPoslat Messengerem