Prostorem pro zahradu je bývalé pole v podhůří Beskyd, na kterém se v současné době nenacházejí žádné rostliny ani stavby. Majitelé jej chtějí proměnit v přírodní park s celoroční barevností podzimu.

Acer platanoides ´Crimson King´Pozemek se nachází ve svahu orientovaném na východ - převýšení z východní strany na západní činí 4 metry na délce 53 metrů. Jde o poměrně velkou plochu (2 500 m2), na které bude stát rodinný dům zahrada s dostatkem místa pro hry, součástí bude také ovocný sad a stylový altánek. Majitelé pozemku chtějí zahradu venkovského stylu, ve které by se cítili jako v parku. Dalším přáním je použít barevné kultivary, které by zbarvením navozovaly podzimní atmosféru během celého roku. Zajímavým a kompozičně významným prvkem je krásný výhled na panorama Ondřejníků a Pusteven.

Atmosféra parku

Pinus mugoK naplnění představ o vytvoření specifické parkové atmosféry poslouží tzv. tříetážová výsadba. To znamená, že do výsadeb zakomponuji stromové patro, keřové patro a bylinné patro. V tak velké zahradě si můžeme dovolit používat původní tvary dřevin a nemusíme se tolik uchylovat k tvarovým kultivarům, které by navíc byly v rozporu s rázem okolní přírody.

Rostliny jsou sestaveny do souvislých, spíše zahuštěných skupin, které z části lemují hranice pozemku, nebo od sebe oddělují různé plochy podle jejich využití. Pozvolné obloukové tvary jsou blízké přírodní kompozici, takže i účelové používání keřových skupin (maskování, oddělování, nasměrovávání atd.) a dalších prvků působí zcela přirozeně a uživatel má pocit, že vše je v zahradě odjakživa.

Jedním z požadavků majitelů bylo zmírnit foukání větru ze severní strany. Právě zahuštěné víceetážové výsadby, kde jsou keře sázeny do trojsponu v několika řadách, se s tímto problémem velmi dobře vypořádávají. Ve smíšených skupinách jsou zastoupeny opadavé i stálezelené keře. Stálezelený sortiment je sestaven hlavně z jehličnanů (borovice kleč) - nacházíme se v podhůří.

Přání majitelů

- vytvořit venkovskou zahradu, v níž se budou cítit jako v parku
- zachovat výhled na panorama hor
- omezit pronikání větru ze severní strany
- vytvořit rovinu pro míčové hry
- použít rostliny se zajímavým zabarvením listů

Svah i rovina patří do zahrady

Rozložení zahradyV bezprostředním okolí rodinného domu by měla být prostorná rovina vhodná pro sportování, převážně pro míčové hry. Svah podrží opěrná zeď z gabionů, což mohou být běžné drátokamenné či drátoštěrkové nosné prvky. Ani ty nebudou zcela rovné, ale prohnuté do mírného oblouku. Zmíněný terénní zlom od sebe odděluje pěstební a odpočinkovou část venkovské zahrady. Do svahu nad gabiony je navrženo rozsáhlejší vřesoviště, které je záměrně umístěno v blízkosti domu, aby na něj byl výhled z oken i z terasy. Z té se lze kochat také pohledem na již zmíněné hory. Z tohoto důvodu je část jižní hranice pozemku otevřená, aby byl zachován výhled do kraje.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Sad ve venkovské zahradě

Festuca ovinaHorní část zahrady tvoří sad. Jde o velmi pěkný krajinotvorný prvek. Do sadu se můžeme dostat několika způsoby. Nejblíže od domu se nabízí cesta po schodech v gabionech do vřesoviště a do sadu. Druhou variantou je obejít gabiony a vystoupat po svahu. Třetí možnost lze využít například při grilování či při jiné zahradní party, protože je do ní zakomponován také stylový altán. Můžeme jít po šlapákové pěšině z kamene či betonových dlaždic a přitom procházet různorodou keřovou skupinou.

Z důvodu snadné údržby je do sadu, ale i do nižší části zahrady, navržena květnatá louka. Tento typ zatravnění má mnoho výhod. Za všechny připomeňme alespoň sečení pouze 2x do roka (ideální pro velké zahrady), nehnojí se, poskytuje obživu a útočiště hmyzu, ale hlavně je krásná na pohled. Myslím si, že louka je pro takovou zahradu ideální volba, pokud chceme náročnost údržby udržet v rozumných mezích.

text: Klára Vlková, Vlastimil Růžička, foto: archiv, ilustrace: Klára Vlková

logo MessengerPoslat Messengerem