Houpání dospělé uklidňuje, děti si ho spíš proměňují v zábavné řádění. Ať už se na houpačce relaxuje, nebo vybíjí energie, vždy je příslušné kinetické vybavení příjemným rozptýlením.

Vybírat můžete jak kovové či dřevěné konstrukce se sedacími plochami vypletenými často umělými vlákny, tak lavice ze dřeva s masivními bočními vzpě­rami a palubkovými či laťkovými sedacími plochami. Oblíbené jsou rovněž plastové houpací lavice, dokonale sladěné se zahradním nábytkem ze stejného materiálu. Houpací posezení je zpravidla doplněno stínítkem proti slunci, které lze nastavit do různých poloh.

Houpací křeslo Natur je kombinací umělého vlákna Hularo a týkového dřeva. Orientační cena: 25 600 Kč (Line-Exclusive Group)Chrání nejen vás, ale i kon­strukci, hlavně před deštěm. Když není místo přímo v domě, měla by houpací lavice přečkat zimu alespoň pod přístřeškem. K pohodlí patří polstry, které bývají sou­částí výrobku. Ať už střízlivé, nebo s di­vočejšími barvami a vzory, které zahrada dobře snáší. Spadnout se dá i z obyčejné la­vice, houpací exemplář je třeba umístit na rovinatý terén, případně na menší kopeček svažující se zezadu dopředu.

Zábava v textilu

Pořídit si můžete nejen sítě, ale i závěsná křesla. Varianty se liší barvami, velikostí a úpravou. Na trhu najdete jak minihoupačky pro mrňata, tak velkorysé modely pro dva dospěláky. K výrobě se po­­užívají speciální tkaniny, které jsou dostatečně pevné a odolné. K dostání jsou s ty­čemi (v případě sítě na obou koncích) i bez tyčí. Druhá varianta umožňuje zavěšení do hlubokého oblouku. Síť pověsíte mezi stromy nebo na kovové či dřevěné podstavce. Některé jsou ovšem určené pouze pro kryté zahradní plochy a exteriéry. Křeslo s jedním úchytem lze připevnit třeba na trám, ať už je součástí terasy, nebo příhodně upevněný mezi stro­my.

Zvláštním typem houpací sítě je hamaka. Pochází ze Středomoří, odkud se zprvu rozšířila hlavně do Latinské Ameriky. Má toho víc společného se slovem houpací než síť, ve skutečnosti je totiž celá z látky - z bavlny, polyesteru nebo třeba z vlny. Konstrukcí kom­binuje přednosti jak klasických hamak, tak houpacích sítí. Zároveň je velmi skladná a lehká. A jak se v síti odpočívá? Uvelebit byste se do ní měli jako opravdoví Brazilci. To znamená - lehněte si našikmo z rohu do rohu. Narovnáte si záda a nevyklopíte se příliš snadno.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Houpačky a houpadla

Pružinová houpačka Koník (dřevo a ocel). Orientační cena: 18 000 Kč (Zeleneudoli.cz)Hitem jsou klasické variabilní houpačky pro děti. Vybrat si můžete zcela jednoduchou variantu pro jednoho potomka, ale také konstrukce, ke kterým lze přidávat podle potřeby nejrůznější díly. Kro­mě houpaček to mohou být žebříčky, šplhací stěny, skluzavka nebo tře­ba koš na basketbal. Stabilní konstrukce zajišťují, aby si děti při hrách neublížily. Mezi stanovišti by měly být bezpečnostní odstupy asi 60 cm. Pokud jsou houpačky práškově lakované, vydrží jakékoli počasí a odolají i UV záření. Příjemné houpání zaručí spíš robustnější sedačky s měkkými zaoblenými hranami.

Třímístná houpačka Vaggeryd z borovicového dřeva a stříškou proti slunci od švédské společnosti KWA. Orientační cena: 8 450 Kč (Mountfield)Důležitá je stabilita a spolehlivé fungování houpacího mechanismu. Aby bylo hou­pání bezpečné, lze houpačky přišroubovat nebo i zabetonovat. Ochranu proti překlopení představuje například upevnění ocelového rámu k zabetonovaným patkám nebo použití bezpečnostních upevňovacích prvků (L-hák a lana o prů­měru 10 mm).

Další možností jsou nejrůznější pružinová houpadla, ať už v podobě zvířat, domku nebo loďky v bouři. Zvlášť u výrobků určených dětem je samozřejmá naprostá zdravotní nezávadnost materiálů. Rozhodně je třeba do puntíku dodržet návod na montáž. Před koupí byste si měli také ujasnit, jak velké místo houpačka zabere při houpání a pro jak staré děti je určena.

text: Šárka Drbohlavová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem