Mít na zahradě co nejméně práce a co nejvíc pohodlí je trendem posledních let. Části zahrad se proměňují ve venkovní obytné místnosti, bytelně posazené na zpevněných plochách. Z materiálů, vhodných k vytvoření terasy, můžete zvolit keramiku nebo stále populárnější beton.

Šachovnice z betonové dlažby se stane v zahradě výrazným dominantním prvkem (ZAHRADA PRAHA).S atraktivně vyhlížející terasou, kde zejména v létě strávíte hodně času, pak můžete materiálově sladit i zahradní chodníčky a cesty.

Beton na věky

Při výběru by měla převažovat střízlivost a jednoduchost. Materiálová a povrchová nestejnorodost prvků začleněných do zahrady bývá zpravidla ke škodě. Hlavně barva dlažby by měla ladit, případně se shodovat s barvou domu. Jednoduchou dlažbou podtrhnete a sjednotíte složitou úpravu zahrady, náročnější skladbou dlažby zase oživíte a ozvláštníte jednoduché řešení.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Betonové dlaždice použité jako šlapáky mezi zelení a kameny (ZAHRADA PRAHA).Za úvahu stojí stále populárnější beton. Vlastnosti venkovní betonové dlažby jsou všeobecně známé - je pevná, snadno se udržuje a má dlouhou životnost. Pokud si představujete šedou nevzhlednou plochu, projděte si aktuální nabídku výrobců. Beton je velmi variabilní materiál - lze ho na zahradu použít v různém barevném provedení či tvaru. Betonovou dlažbu tak můžete sladit se schody, zídkami nebo okrasnými prvky... Beton dokáže věrně imitovat obvykle dražší kámen a přitom nabízí velmi pestré způsoby využití.

Keramika nezklame

Série Exint z produkce italské keramičky Mirage. Dekor se navrací k typickému venkovu. Série je kombinací přírodních barev teplých odstínů. Vyrábí se ve formátech 20 x 20, 30 x 30, 30 x 60 cm v povrchové úpravě natural (KERABEL).I mrazuvzdorné dlažby vás potěší variabilním použitím. Stále častěji se instalují také coby obklad budov, důvodem je životnost i vzhledová různorodost. Stále běžnější je také použití dlažeb na obložení soklů domů, plotů, zastřešení plotových zídek a sloupků nebo okenních parapetů. Součástí sortimentu jsou různé druhy dlažeb protiskluzných a zátěžových, jakož i schodových prvků. Díky tomu jsou výrobci nuceni k vývoji kvalitnějších a univerzálnějších dlaždic, jejichž posledním představitelem je glazovaný slinutý střep, který spojuje vynikající vlastnosti základního materiálu s bohatými dekorativními možnostmi glazur.

Z dlažeb vhodných i pro venkovní použití vám představujeme hlavně novinky z italských a českých keramiček. Dekory se často navracejí k tradičnímu přírodnímu pojetí.

Krásné, bezpečné a trvanlivé

Protiskluznost

dlaždic určuje podle normy EN 14 411 výrobce, který obvykle deklaruje speciální protiskluzné dlaždice do prostor se zvýšeným nebezpečím uklouznutí. Pro venkovní užití bychom měli vybírat dlažbu s hodnotou minimální R9. Tuto hodnotu najdeme pod symbolem boty na šikmé ploše. Pozor, protiskluzný charakter výrobků klade zvýšené nároky na čištění povrchu dlažby!

Otěruvzdornost

keramických dlažeb proti opotřebení (chůzí) a poškrábání (pískem, kamením) je dána normou. Porovnáváme ji na stupnici PEI 1 až PEI 5, přičemž hodnota pět je nejodolnější. PEI vypovídá o odolnosti materiálu, který se testuje pomocí rotačního kovového prstence otáčejícího se na povrchu dlaždice. Hodnota PEI pak udává, kolik otáček prstence vydrží materiál, aniž by jevil známky poškození. Nejvyšší hodnota PEI 5 například vypovídá, že materiál vydrží dvanáct tisíc otáček.

Mrazuvzdornost

keramické dlažby je naprosto nezbytná pro její venkovní použití. Mrazuvzdornost souvisí také s nasákavostí. Mrazuvzdorná dlažba má nasákavost do tří procent, ale doporučuje se 1,5 procenta a méně. Jistotou jsou z tohoto pohledu slinuté dlaždice s nasákavostí nižší než 0,1 procenta. Na výrobcích bývá mrazuvzdornost označena symbolem vločky.

text: Šárka Drbohlavová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem