Pamatujte na rostliny hned při budování zahrady vhodnou závlahou. Přitom vás to nemusí stát ani příliš mnoho peněz.

Zahradní hadice je stále jedním z nej­rozšířenějších způsobů rozvodů vo­dy po zahradě. Pokud je hadice příliš dlouhá, řešíte otázku kam s ní a jak ji skladovat tak, aby nekazila estetický dojem. Na pomoc vám přicházejí výrobci s různými navijáky a hadicovými vozíky, se kterými pohodlně dopravíte stočenou hadici až na místo určení. Pak už je jen na vás, jestli budete s hadicí stříkat ručně, nebo ji připojíte na postřikovač či kapkovou závlahu.

Ptejte se odborníků na ZAHRADU v PORADNĚ.

Hlavu impulzního kruhového zavlažovače našroubujete na půlcoulový závit do jakéhokoliv rozvodu, ať již plastového, nebo kovového. Dosah od 5 do 12,5 m (GARDENA).Ale i u tak jednoduchého systému, jakým je zahradní hadice, jsou dnes k dispozici automatické systémy, které vám ušetří čas a námahu. Mezi kohoutek a hadici lze jednoduše připojit automatickou jednotku, kterou lze naprogramovat podle vlastních potřeb. Ta pak zajistí, aby se voda k rostlinám dostala přesně v dobu, kdy si to budete přát.

Pokud máte velký pozemek, je praktičtější alespoň část rozvodů vody na za­hradě vést pod zemí. Systém rychlospojek a vodních zásuvek vám pak umožní připojit hadici kdekoli na vzdáleném mís­tě v zahradě. Montáž je přitom velmi snadná a vodní zásuvky jsou nenápadné a dobře přístupné.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Přimíchávač hnojiva pro kapkovou závlahu je jednoduchý na manipulaci. Cena přimíchávače 450 Kč, hnojiva 340 Kč (GARDENA).Automatická závlaha

Pokud toužíte po automatické závlaze s podzemními rozvody a výsuvnými postřikovači, existují i amatérské systémy, které si můžete na­montovat sami a časově je naprogramovat. Zároveň zís­kávají informace i od dešťových senzorů a čidel půdní vlhkosti. Tím se zabrání nebo přeruší zavlažování v případě do­statečné vlhkosti půdy nebo dešťových srážek. Takový systém můžete ne­chat bez dozoru a máte postaráno o zá­vlahu zahrady i v době dovolené.

text: Jiří Prouza, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem