Přestože je zahrada živý útvar, je třeba zpevnit cesty, terasy či okolí jezírka. Nechte se zlákat moderními architektonickými prvky a stavebními technologiemi určenými pro zahradu. Přímo ideální jsou barevně sladěné betonové kompozice korespondující s rostlinami.

Nejjednodušším a bezpečným řešením jsou ucelené stavební systémy pro dům i zahradu, které obsahují jednotnou a sladěnou řadu prvků pro cesty, zpevněné plochy, ploty, opěrné stěny, schodiště apod. U náročnějších projektů opěrných stěn je dobré pozvat před realizací statika a geologa a svěřit projekt odborníkům, před betonáží neuškodí konzultace s technologem betonárny. Na počátku je ovšem důležité vědět, co chcete na zahradě podnikat, co zdůraznit a co naopak potlačit. Pak teprve následuje výběr materiálů a technologií.

K nejoblíbenějším výrobkům patří produktové řady z betonu, zahrnující plotové prvky, betonové dlažby, schody, palisády, svahové tvárnice, ztracená bednění, zatravňovací tvárnice, obrubníky, odtokové žlaby nebo celé kanalizační programy. Plošné a zámkové dlažby se nabízejí v mnoha atraktivních tvarech a barvách, v různém designu (jednoduchý „minimalistický“, rustikální, imitace kamene či dřeva atd.) a snad nikdy nevyjdou z módy. Jsou vysoce odolné proti opotřebení, vodě, mrazu i slunečnímu záření a lze je použít i do krytých a interiérových prostor, jako jsou zahradní kuchyně, srubové domky, altány a další. Betonové prvky na zahradě by svým charakterem a barevností měly odpovídat nejenom architektuře domu, ale musí také ladit s vysázenou flórou a neomezovat ji v růstu.

Moderní beton
Beton už dávno není pouze jednoduchou směsí kameniva, cementu a vody, který budete míchat v malé domácí míchačce. Vyplatí se přenechat alespoň část práce odborníkům, kteří přísady správně poskládají a promíchají v opravdu kvalitním zařízení. Složení betonu je totiž stále více variabilní a jeho vlastnosti se odvíjejí od použitých chemických přísad a práškových příměsí. Jejich výběr se mění v závislosti na účelu. Například dekorativní ražený beton věrně napodobí přírodní materiály včetně dřeva. Zvládne i hladké zakončení terasy či bazénu a napojení na okolní zpevněnou plochu. Beton se také výborně kombinuje takřka se všemi ostatními materiály, dřevem, kovem, sklem a zcela impozantně doplňuje kámen. Ideálně propojuje zahradu s domem, hodí se také do interiéru.

Cesty a terasy

Cestičky a chodníčky by měly doplňovat každou zahrádku. Zajímavým řešením jsou zpevněné plochy z kamenného koberce (TOPSTONE)I zde by měly všechny použité materiály vytvářet harmonii. U teras, kde tráví rodina asi nejvíce času, bude povrch nejspíše vystaven značné zátěži nejenom z hlediska frekvence návštěv, ale také vlivem počasí. Odolný povrch je zárukou úspěchu. Je třeba zvážit, jak často bude terasa využívána a co na ní bude umístěno. Odlišné materiály pak vyžadují různě náročnou údržbu.

Důležitý je také celkový styl zahrady. Jinak vypadají terasy u zahrad přírodních, jinak u orientálních či středomořských. Kombinovat lze různé materiály, krásný bude určitě přírodní kámen, dřevo či staré cihly, použít lze i plast či kamenné oblázky. Pevné materiály, jako jsou cihly, zámková dlažba, betonové dlaždice nebo přírodní a umělý kámen, budou pracovně i finančně náročnější, ale povrchy jsou odolnější a vydrží sloužit déle. Krásná je například kabřincová dlažba ze zvláštních, ve vysokém žáru pálených cihel či kámen v původní neopracované podobě. V obchodech vám nejspíš doporučí dlažební kostky (takzvané kočičí hlavy) a prozradí i způsob pokládky. A pokud jste pracovali pečlivě, bude vám odměnou po dlouhá léta odolná cesta bez prorůstající trávy.

Také čtěte: Zahradní architekt radí: Co zohlednit při navrhování chodníků a cest

Založení cesty z drobnějších materiálů, jako jsou štěrk, oblázky či kůra, by měl předcházet výkop zemin, odstranění drnů a položení černé izolační fólie, která zabrání prorůstání trav a plevele. To je ale pouze nepatrná část z tisíce variant a postupů, jak se vypořádat s cestami a zpevnit plochy na zahradě.

Stále ovšem platí, že nejlepší kámen je z blízkého lomu, že nejlepší dřevo je české či alespoň evropské (ať už je to akát, borovice nebo modřín). Jako jeden z trendů se dá označit i používání či napodobování starých řemeslných technik či inspirace orientálními zahradami či prvky feng-šuej.

Dlažby BARK se vyrábějí v několika reliéfech – kůra, pražec, prkno, trám, pařez, letokruh. Lze je využít jako nášlapné desky nebo z nich vyskládat celou zpevněnou plochu (PRESBETON)

Bezpečné okolí bazénu

Okolí bazénů je hodně namáhané, proto je dobré zvolit trvanlivý protiskluzový materiál nenáročný na údržbu. Kromě betonu to mohou být i nejrůznější kompozity na bázi dřeva, jejichž povrch neklouže, netvoří se na něm třísky (je tedy bezpečný i pro bosé nohy) a nepodléhá hnilobě ani plísním. Kompozity lze použít na terasu a také na obklad nejrůznějších objektů, hodí se i na atypické prvky a tvary.

Odborníci často doporučují vybudovat nejprve bazén či jezírko a obložení realizovat až poté. Nicméně už při projektování stavby je vždy nutné počítat s potřebnými podmínkami. Například u terasy je třeba naplánovat sklon, uvažovat, zda bude třeba vybudovat stupně či schody, zvolit, budeli terasa plovoucí, vyvýšená nebo na pevném betonovém podkladu.

Nezapomeňte na barevnost terasových desek, jež by měly ladit s architekturou okolních staveb. Systémy z kompozitů umožňují jednoduchou instalaci svépomocí, doporučuje se dodržovat veškeré požadavky stanovené manuálem dodavatele.

Zahrady mají být přirozeným místem k žití. Není třeba vyhledávat složité technologie, cesty poseté drahokamy či nejmodernější zahradní nábytek (Atelier Flera)

Prvky ve svahu

Ucelené stavební systémy si hravě poradí i s cestami ve svahu a jeho zpevněním. Můžete volit schody, palisády a opěrné zdi třeba v kombinaci s vyvýšenými záhony a terasami. Do menší přírodní, případně venkovské zahrady se asi nejlépe hodí přírodní kámen a dřevěná kulatina. Městská zahrada naopak lépe snese beton, kov nebo umělý kámen. Schodiště nejsou jen praktickou nutností, ale i estetickým prvkem, který dotváří celkový ráz zahrady. Opět existuje nepřeberné množství typů schodů a jejich technických řešení.

Mohlo by vás zajímat: Zahrada ve svahu: Komplikace, nebo šance?

Nejjednodušším a současně nejlevnějším jsou zřejmě schody z dřevěné kulatiny – kulatina nebo půlkulatina tvoří výšku stupně, nášlapná plocha bývá dosypána drceným kamením a štěrkem. Nevýhodou takového schodiště je nižší trvanlivost, proto se hodí spíše do méně využívaných přírodních partií zahrad. K nejtrvanlivějším a nejpoužívanějším variantám patří opět betonové, kamenné či cihelné schodišťové prvky.

Do svahu se určitě hodí palisády či opěrné stěny a zídky z betonových tvárnic a tvarovek, které jsou velmi univerzální a variabilní – lze z nich vytvořit nejrůznější kompozice dokonale se přizpůsobující atypickým tvarům a lokálním podmínkám. V přírodní či středomořské zahradě se budou dobře vyjímat i suché zídky z volně ložených kamenů nebo stěny z gabionů (kameny naplněný drátěný koš).

Palisády různých tvarů, profilů a barev nacházejí široké uplatnění v zahradní architektuře při řešení menších výškových rozdílů, k lemování zvýšených záhonů, okrasných travnatých ploch (PRESBETON)

Odborník radí
Známý propagátor zahradní architektury a zkušený realizátor rodinných zahrad Ferdinand Leffler říká, že dlažby a betonové prvky by na sebe neměly strhávat zbytečně velkou pozornost. Neměly by být výraznější než sama zahrada. „Nejprve musíme pochopit prostor, který máme k dispozici. Pochopit, co nám nabízí, a naopak co nám polohou a tvarem nedovoluje. Zahradám budou vždy slušet spíše louky a sady, tradiční obyvatelé naší krajiny.“


Čtěte také: Beton na zahradu patří. Na co všechno ho můžete využít?

Text: Vlastimil Růžička, foto: archiv firem, Atelier Flera

logo MessengerPoslat Messengerem