Laminátová podlaha má vlastnosti, díky kterým se s ní setkáváme stále častěji. Vydrží maximální zátěž a vyžaduje minimální údržbu. Výrobci se navíc předhánějí ve vzorech a barvách, a tak snad ani neexistuje prostor, do kterého by se nehodila.

Pokud si zařizujete pouze dočasné bydlení, máte malé děti, nebo chováte domácí zvířata, laminátová podlaha je v některých ohledech lepším řešením než podlaha z masivního dřeva. Dobře odolává mechanickému poškození, snadno se udržuje a je cenově dostupnější.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Laminátová podlaha Tritty 100 Loft 4V (Haro), dekor Dub africký bahenní, vzor úzké prkno, sražené hrany na podélných a čelních stranách 4V, strukturovaný povrch, cena 454 Kč/m² (SORTIM).Podlaha se skládá ze čtyř vrstev. Horní vrstva je tvořena velmi pevným laminátem, který chrání podlahu proti oděru, teplotám, tlaku a je odolný proti UV záření. Nosná vrstva je vyrobena z dřevotřísky nebo HDF desek - vysoce hutných vláknitých desek s vyfrézovaným spojem.

Vzhled podlahy určuje dekorační papír potištěný organickými barvami. Někteří výrobci mají v nabídce také plastické dekory s vystupujícím vroubkováním, které jsou na první pohled k nerozeznání od pravého dřeva.

Zatěžujte podlahu přiměřeně

Stupeň odolnosti laminátových podlah je vyjádřen číselnými třídami a liší se podle toho, pro jaké prostory a předpokládanou zátěž jsou určeny. Nejnižší odolnost mají podlahy třídy 21, 22 a 23, které jsou vhodné do obytných prostor chráněných před přenosem nečistot zvenčí (kamínky na botách apod.). Podlahy nejnižších tříd se po­užívají do ložnic a dalších méně frekventovaných prostor, např. do pokojů pro hosty.

Laminátová podlaha Tritty 100 (Haro), dekor Jasan Thermo, cena 490 Kč/m² (SORTIM).

Podlahy třídy 31, 32 a 33 jsou určeny pro komerční a veřejné prostory s nízkým (31), středním (32) a silným (33) zatížením. Navzdory svému určení jsou podlahy třídy 31 nejpoužívanější v domácnostech, jsou vhodné především do kuchyní, obývacích pokojů a vstupních prostor. Neponičí je kolečka pracovní židle, zapálená cigareta ani ostrý podpatek. Z toho důvodu řada výrobců laminátové podlahy třídy 21-23 vůbec nedodává.

Prodlužujte životnost podlahy

Ani v případě odolného a snadno udržovatelného laminátu nepodceňujte pravidelnou a správnou péči, která je zárukou dlouhověkosti vaší podlahy. K úklidu laminátové podlahy je vhodné používat vysavače a čisticí prostředky určené pro laminátový povrch. Omývejte ji pouze mírně navlhčeným hadrem nebo mopem. Nosná vrstva podlahy je totiž velmi citlivá na vlhko, které u ní může způsobit bobtnání a následné sesychání. Ze stejného důvodu se vyplatí připlatit si za voděodolnou úpravu. Ta už je tak dokonalá, že některé laminátové podlahy jsou vhodné i do koupelny nebo dokonce do sauny.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

text: Jana Polomová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem