Sklo má jemný, vzdušný, přitažlivý i elegantní výraz, ať už je čiré, matné, s dekorem nebo bez dekoru. Díky široké paletě barev, vzorů a možností opracování můžete sladit celoskleněné nebo prosklené dveře s dělicími příčkami, schodišťovými stupni, deskami stolů či se zrcadly.

Tmavé interiéry prosvětlíte, světlé odlehčíte a rozjasníte. Vybrat si můžete sklo čiré nebo tzv. ledové sklo satináto. Minimální a doporučená síla skla pro klasické jednokřídlé dveře je 8 mm. Celoskleněné dveře je možné osadit jak do standardní dřevěné obložkové, kovové či hliníkové zárubně, tak i do samotných stavebních otvorů bez obložek.

Potřebujete radu v oblasti BYDLENÍ? Ptejte se bezplatně v PORADNĚ ZDE.

Přitažlivé a bezpečné dveře

Celoskleněné dveře Stylus v posuvném provedení na boční světlík, sklo float s pískovaným dekorem a zdobnými červenými kameny (VV SKLO).Ploché sklo lze upravovat broušením, fazetováním, gravírováním, pískováním, vrtáním otvorů i sítotiskem. Samozřejmostí bývá kalená úprava. Kalené sklo, označované ESG, zajišťuje větší odolnost proti nárazům, ale pokud by se vám ho přece jen podařilo rozbít, roztříští se celá plocha na malé tupé kousky.

Výjimečná řešení nabízejí ornamentální skla, například s pískovanými vzory. Originál je možné nechat si vyrobit i podle vlastní předlohy. K dekorování skel se využívají také skleněné doplňky, jako jsou čočky, barevné prvky zpracované pomocí fusingu (spékání a tvarování skla), fazety nebo kovové doplňky. Zcela originální výplň dveřního křídla představují tzv. ART výplně, kterými můžete také zcela jednoduše nahradit běžné výplně dveří. V průhledné pryskyřici jsou zalité skutečné rostliny - bambus kari, bambus zelený, čajová tráva nebo levandule.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz.

Kyvné, nebo dveře do stěny?

Celoskleněné dveře se mohou otevírat tradičně otočným způsobem, posouvat po stěně, zasouvat do pouzdra ve zdi, ale mohou být i v podobě kyvných dveří, které lze otevírat na obě strany. Jak jednokřídlé tak dvoukřídlé typy můžete doplnit bočním světlíkem či nadsvětlíkem nebo zajímavou kombinací obojího. Elegantní variantu představují celoskleněné dveře, které jsou součástí celoskleněných příček, rozdělujících například obývací pokoj a kuchyni.

Jednokřídlé otočné celoskleněné dveře Stylus napojené s bočním a horním nadsvětlíkem, sklo satináto bílé (VV SKLO).Zvolit si můžete posuvné celoskleněné dveře, zavěšené na vozících, které se posouvají po nosné kolejnici. Lze ji uchytit do stropu, na stěnu a v případě speciálního kování i do skla, tedy například do celoskleněného nadsvětlíku. Novinkou jsou celoskleněné dveře ve skládací podobě.

Kování pro sklo

Kování zpravidla dotváří celkový vzhled celoskleněných dveří, mělo by proto ladit s designem dveřního křídla. U celoskleněných výrobků, které mají větší hmotnost než běžné dveře, je třeba počítat se speciálním kvalitním kováním, zaručujícím tichý a lehký chod křídla. Zvolit můžete jak klasickou kliku, tak atypičtějšího madlo. Kování by se mělo vybírat podle typu otevírání dveří a také podle toho, jestli hodláte dveře zamykat.

U klasické kliky je možnost uzam­čení samozřejmostí díky protikusu, který lehce skryje druhou část zámku. Madlo má v tomto ohledu omezenější možnosti, na kyvné dveře je tak možné použít jen zámek do podlahy či do boku. Řešením je také atypické madlo o potřebném průměru s prodlouženou délkou až na zem. Jedna část zámku je umístěna na horní části madla, druhá v podlaze. Tato varianta je náročnější jak po technické, tak finanční stránce.

Detail podlahového vodítka pro posuvné celoskleněné křídlo Stylus (VV SKLO).Pohodlnou obsluhu hlavně kyvných dveří zajistí samouzavírací systém, zabudovaný v podlaze. Zajišťuje nejen plynulý chod zavírání, ale také aretaci otevřených dveří v poloze 90°. V místě, kde je instalován, nesmí být žádné podlahové rozvody ani podlahové topení. Ovšem nijak vás neomezuje, jeho velikost je jen 10 x 30 cm.

Nerez v lesklém i matném provedení

Kování pro kyvné celoskleněné dveře v podobě klasické kliky je na českém trhu ve dvou variantách, a to ve standardním hranatém provedení Universal a v designové řadě Arcos. Trendovými povrchovými úpravami je nerez v lesklém i matném provedení, výjimkou ale není ani matná stříbrná či broušená mosaz. Madla jsou variabilnější, vybírat můžete od tradičních kulatých tvarů přes hranaté až po kombinované. Nejběžnějším materiálem je kov, výjimkou nejsou ale ani madla celoskleněná.

Vyberte si typ skla

FLOAT (nejběžnější) - čiré, tedy průhledné sklo. Je ideální pro úpravu pískováním, gravírováním, doplněné dekorativními prvky. Efekt je nejvíc patrný.
SATINÁTO - takzvané ledové sklo. Jednostranně plošně leptané sklo, není průhledné, ale průsvitné. Vhodné tam, kde není na místě úplná průhlednost prostoru. Nejefektivnějším dekorováním je gravírování (leštěný gravír - frézování leptaného povrchu a jeho následné vyleštění), doplňuje se pískováním a dekorativními prvky, které po nalepení zprůhlední.
PLANIBEL - celoplošně barevné sklo.
ORNAMENTÁLNÍ SKLA - v základu skla se vzorem, standardně se již dále nedekorují.
DEKORATIVNÍ PRVKY NA SKLO - čočky (Muggle) a kameny - lepí se na sklo z jedné strany, u skla Satináto na hrubou pohledovou stranu.
VITRÁŽ - možné lepit olověné nebo mosazné pásky, doplněné barevnou fólií. Lepí se z obou stran.
FAZETA - je vždy čirá, provádí se jak na plochá, tak na ornamentální skla ze strany ornamentu.

text: Šárka Drbohlavová, foto: VV sklo, Sapeli, Porta doors

logo MessengerPoslat Messengerem