Střešní okna patří k nejméně nápadným, a přitom nejdůležitějším stavebním prvkům rodinného domu. Jsou součástí střešního pláště a jejich vlastnosti rozhodují o kvalitě bydlení.

Výběr střešního okna, jeho tvar, velikost, umístění, konstrukce, použitý materiál, typ zasklení nebo způsob otevírání a další důležité stavební a technické parametry v novostavbě vždy padají na bedra projektanta. Je to samozřejmě zase on, kdo pak nese odpovědnost za případná rizika odchylky od představ stavebníka o způsobu využití podkrovních místností. O střešních oknech už jsme v Rodinném domě psali mnohokrát. Přesto neuškodí následující zobecnění.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

celý text

Stavební fyzika

Střešní okna musejí mít především speciální konstrukci, neboť ve střešním plášti musí odolávat působení deště, silnému větru, sněhu a námraze, poletujícím a padajícím předmětům - např. úlomkům vět­ví a mnoha dalším atakům. S tím úzce souvisí zejména materiál rámu okna a rámu okenního křídla (dřevo, hliník, plast a nejrůznější kombinace) a pochopitelně i kvalita, pevnost a způsob zasklení a dostatečné tepelně i zvukověizolační vlastnosti skla (se zvyšujícími se tepelněizolačními a akustickými vlastnostmi se snižuje další důležitý parametr - propustnost světla). Významným aspektem je odolnost okna jako celku vůči vodě a zatékání a s tím související umístění stavebního prvku ve střeše. Zde jednoznačně platí, že okno by vždy mělo ležet nad střešní rovinou. Opomenout nelze rovněž výhled do exteriéru. V podkrovních a půdních prostorách se totiž určitě nespokojíte jen s uspávajícím šuměním deště a počítáním hvězd před usnutím.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Významným aspektem je odolnost okna jako celku vůči vodě a zatékání a s tím související umístění stavebního prvku ve střeše.Umístění okna

Vychází z funkce, kterou by střešní okno mělo splňovat. Ač se to nezdá, vždycky jde o zdraví a pohodlí, což jsou základní předpoklady atraktivnosti, útulnosti a pohodlí obytného prostoru. Vezmete-li v úva­hu, k čemu vlastně okno slouží (světlo, teplo, větrání a samozřejmě i výhled do exteriéru), podle stavebních předpisů by jeho plocha měla činit minimálně 10 % půdorysné podlahové plochy místnosti. Zde si však musí stavebník velmi pečlivě roz­myslet, kolik světla na základě prostorového rozdělení a dispozic interiéru opravdu potřebuje a jaké jsou požadavky na přirozené osvětlení jednotlivých místností. Přesně to určuje správnou velikost oken. Ovšem pozor, velikost oken samo­zřejmě závisí také na sklonu střechy.

Čím je sklon menší, tím je k dosažení optimálního pohodlí zapotřebí delší okno. Ve strmějších střechách pak k témuž efektu stačí okno kratší. Umístění střešního okna (kde na střeše a taky jak vysoko nad podlahou) ovlivňuje mimo jiné také dosažitelnost okenních ovládacích prvků. Možná je jedno, že se na hvězdy díváte skrz sklo dva či metr a půl nad hlavou, ovšem rozhodně není jedno, zda otevření okna zvládnete ve stoje, nebo si musíte dojít pro štafle, zda se k oknu dostanete pomocí složitých prostných na rozhoupané matraci postele nebo přes podokenní skříňku. Umístění okna navíc omezuje využitelný prostor podkroví a počítat musíte i s jeho bezproblémovým mytím a seřizováním.

◗ vzdálenost horního okraje okna od podlahy by měla činit asi 185 až 200 cm

◗ přesné určení polohy okna je závislé od druhu střešní krytiny (vychází z rozměrů krytiny)

◗ šířka by měla umožňovat vložení okna mezi dvě sousední krokve

Více článků z rubriky INTERIÉRY najdete na www.dumabyt.cz.

Rozměry

Jestliže pro přívod světla do interiéru je rozhodující pouze velikost a umístění okna (případně volba sestavy oken), pak optimální rozložení světelné stopy s ohledem na velikost místnosti ovlivňu­jí i další parametry. Mimo jiné třeba roz­místění oken s vyčleněním dostatečné plochy pro případnou instalaci solárních kolektorů, pro montážní výstup na střechu (na komínovou lávku, ke stožá­rům antény, k odvětrávacím prvkům apod.). Požadavek snadné ovladatelnosti nejlépe splňují okna s ovládacím prvkem na spodním okraji okenního křídla.

To umožňuje osadit okno ve střešní konstrukci o maličko výše, čímž se zvětší využitelný prostor a má to vliv i na osvětlení podkroví. Klika (páka) však musí umožňovat jednoduchou a pohodlnou manipulaci s oknem v libovolné pozici. Vedle dvou základních poloh „zavřeno" a „otevřeno" mají všechny typy moderních střešních oken ještě třetí důležitou funkci - spárové přivětrávání. Samozřejmostí se stává i tzv. čtyřbodové centrální zavírání, garantující těsnost i spolehlivou ochranu domu. Pro chodby, WC, nad schodiště a do menším místností se používají sério­vě vyráběná okna 500 x 500 a 600 x 600 mm, pro obytné prostory pak okna s rozměry 1 000 x 800 a 1 200 x 900 mm (u většiny výrobců lze objednat i jiné rozměry a také rozměry na zakázku).

Můj dům doporučuje

V boji proti vzniku kondenzace je třeba výrazně omezit interiérovou vlhkost a udržovat optimální interiérovou teplotu s dostatečným větráním - větrací štěrbiny jsou integrovány v okenních rámech. Znamená to také minimalizovat počet květin a vod­ních ploch, třeba akvárií, snížit frekvenci mokrých procesů - praní, sušení prád­la, vaření, dlouhé sprchování atd., zavírat dveře do koupelen a samostatně je odvětrávat. Při výměně oken je nutné dbát na jejich tepelnětechnické parametry, radit se s odborníkem (nikoli s lhostejným prodejcem) a dbát na kvalitní osazení (montáž okna) bez tepelných mostů, kdy spáry kolem oken musí vykazovat optimální tepelně-vlhkostní parametry a musí dostatečně izolovat jak proti úniku tepla, tak i proti prostupující vlhkosti.

Typ a tvar

Výrobci nabízejí tři základní typy oken s různým způsobem otevírání: kyvné křídlo, výsuvně-kyvné křídlo a výklopné/kyvné křídlo:

◗ nejběžnějším typem jsou kyvná okna, která se při otevření otáčejí kolem vodorovné osy v polovině své výšky a jejich horní polovina se vyklopí do místnosti (otevřené okno brání výhledu i pohybu a částečně ohrožuje bezpečnost)

◗ vhodnější jsou výsuvně-kyvná okna s po­sunutou osou otáčení do horní třetiny okna, při kyvném pohybu se okno současně vysune směrem ven z místnosti (neomezený výhled a pohyb v okolí okna, lépe se myje)

◗ výklopná/kyvná okna se při otevření vyklopí kolem horní osy ven z místnosti (cenově dražší s pohodlným ovládá­ním).

Funkčnost

Balkon, lodžie či terasa (zde dokonce s pergolou) může po instalaci správného typu střešních oken sloužit jako zimní zahrada. Spojení šikmých a svislých odsuvných oken navíc umožňuje pohodlný vstup přímo z místnosti.Už jsme naznačili, že uspořádání oken je třeba volit podle funkce, jakou má okno plnit (pouze větrání, větrání a přívod světla nebo obojí plus výhled). Při požadavku na bezbariérový pohled ven je totiž rozhodující výška dolní hrany okna. Jenže tak, jak vy vidíte ven, tak je také ze sousedních domů (samozřejmě z jejich střešních oken) vidět k vám. Je zde ještě jedna varianta, spojení (navázání) fasádního, tedy svislého okna se střešním, tedy šikmým oknem. Jsou místa, kde není třeba ani příliš světla a není ani zapotřebí kdovíjak vidět, jako spíš pravidelně a intenzivně větrat.

Tuto funkci splňují okna s dosažitelnými ovládacími prvky (třeba i pomocí jedné ruky). Má-li okno ovládací prvky nahoře, pak hraje roli nejen výška, ale také způsob otevírání. V potaz je pak třeba brát rozmístění vnitřního vybavení tak, aby otevřené křídlo nezasahovalo příliš do interiéru a nenaráželo třeba do nábytku. Jsou to možná detaily, ale v úvahu musíte brát i extrémnější situace - třeba co se stane při otevírání okna, když napadne spousta sněhu apod.

◗ pokud se okno otevírá zespodu, je nejlepší zvolit výklopné/kyvné, jehož spodní hrana by měla být ve výšce asi 120 cm. Taková výška parapetu ale neposkytuje pohodlný výhled a manipulaci s oknem ztěžuje i nábytek pod oknem

◗ u horního otevírání se doporučuje výška horní hrany 180 až 200 cm, kdy výška spodní hrany je asi 90 až 110 cm. Výhled vsedě je prakticky shodný s výhledem svislým oknem.

V příštím díle se podíváme na materiál, zasklení, kondenzaci, tepelný komfort a instalaci...

text: Petr Saulich, foto: archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem