Prostor atypického tvaru má vždy dvě stránky mince: na jedné misce vah leží jedinečný vzhled, na druhé náročnější podmínky pro zařizování nábytkem. Pro designérku Annu Kajerovou představovala společná obytná část bytu na půdorysu s výrazně zakřivenou čelní stěnou velkou výzvu.

Místnost nepravidelného tvaru budou naši čtenáři využívat jako obývací prostor s kuchyní a jídelnou. V čelní konvexní stěně jsou tři okna s hezkým výhledem na řeku, vlevo francouzské okno vedoucí na terasu. Paní domu si přeje nebýt při práci v kuchyni k rodině zády, líbí se jí varné ostrůvky. Dále by si rodina chtěla dopřát pohodlný jídelní stůl a sezení nejméně pro tři osoby a také hrací kout pro dvouleté dítě. Poloha kuchyňské linky je určena - rozvody vody, odpad a přívod na sporák a digestoř jsou připraveny v nice vedle vstupu do pokoje.

I. varianta návrhu interiéruDesignérka Anna Kajerová rozdělila prostor na tři zóny: kuchyňskou část, jídelnu a obývací část. Navrhla tři varianty řešení, v každé z nich se uplatňuje dělicí pult s integrovaným úložným prostorem a v dispozici je vyhrazeno místo na hraní (i když není v návrzích konkrétně zakresleno). Místnost zařídila  jen nezbytně nutným nábytkem, zakřivenou stěnu nechává vyznít jako dynamický prvek.

Třikrát tři zóny

V první variantě je obývací část oddělena od kuchyně odkládacím pultem, sezení tvoří dvousedačka a křeslo. Kuchyňská linka se skládá z pracovní části (varná a mycí zóna) umístěné vedle vstupních dveří a úložné části, kterou tvoří tři vysoké skříně se zabudovanou lednicí a mikrovlnnou troubou. Veškerý nábytek včetně jídelního stolu a části kuchyňské linky je navržen v dezénu ořechu, barevný akcent dodává barva kiwi na stěnách a na koberci.

II. varianta návrhu interiéruDruhá verze návrhu se odlišuje barevností i prostorovým uspořádáním. Kuchyňská část je opět oddělena pultem, k němu přiléhá jídelní stůl se 4 židlemi. Sezení se přesouvá blíže ke dveřím na terasu a poskytuje pěkný výhled, toto řešení ale neumožňuje umístit sem další nábytek - police na knihy, skříňku pod televizor atd. Jediný úložný prostor nabízí  komoda v jídelně. Uspořádání osvěžuje barevná kombinace světlého dřeva (dezén javor nebo dub ferrara), vínového a žlutého nátěru stěn a zeleného čalounění. Kuchyňská linka se skládá z bílých korpusů s dvířky v dezénu světlého dřeva, horní skříňky jsou prosklené, se světlou barevností souzní bílá pracovní deska s mramorovou kresbou. Jediný výraznější vzor se objevuje na zeleno-bílém koberci pod jídelním stolem.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Výrazný kontrast barev

lll. varianta návrhu interiéruTřetí způsob obývacího pokoje je uspořádán obdobně jako první návrh, výtvarná koncepce spočívá ve výrazném kontrastu barev.  Jídelní část odděluje od sezení úzký pult s moderní květinovou dekorací. Obývací zónu tvoří rohová sedací souprava v bílé kůži, komoda, stolek na TV a DVD a nástěnné police. Všemi zónami prolíná sytý hnědý odstín spolu s odstínem vanilky (dezén tmavého dřeva a lak vanilkové barvy). Jako doplňková je použita opět barva kiwi, ale v menší míře.

kuchyňské linky je navržena vestavba elektrické trouby a mikrovlnky, ve vedlejší vysoké skříni se nachází lednice. Horní skříňky jsou zčásti prosklené, s klasickým či výklopným otevíráním.

text: Jitka Pálková, architektonický návrh: Anna Kajerová

logo MessengerPoslat Messengerem