Dá se ve stávajícím rodinném domě vykouzlit jeden zbrusu nový byt navíc? Příklad z pražských Čimic ukazuje, že i domy mohou být „nafukovací“…

V původní části nejsou moc vysoké stropy, v nové přístavbě jsme je naopak udělali vyšší, než je potřeba, a tím se dojem z obývacího pokoje a kuchyňského koutu změnil na světlý a vzdušný prostorPaní domu se rozhodla svůj stávající byt v domě přenechat dceři s nově založenou rodinou. nový byt pro svou potřebu hodlala vytvořit rozšířením a přestavbou polosuterénu v rodinném domě. Z prostoru doposud používaného jako dílna a skladiště tak měl vzniknout příjemný byt.

Aby se jí povedlo využít tyto místnosti na maximum, obrátila se na profesionály – designérky z ateliéru JD Home Design, které navrhly jak stavební úpravy, tak i zařízení interiéru od a do Z. Stavební práce trvaly cca 2,5 měsíce, návrhy a realizace interiéru pak zhruba půl roku.

„V původní části nejsou moc vysoké stropy, v nové přístavbě jsme je naopak udělali vyšší, než je potřeba, a tím se dojem z obývacího pokoje a kuchyňského koutu změnil na světlý a vzdušný prostor. do šikmého stropu byla dána i dvě střešní okna, díky kterým je docela dobře osvětlen i kuchyňský kout,“ popisuje Dita Héderváry z ateliéru JD Home Design stavební úpravy.

Také si přečtěte: Zařizujeme ložnici: Na co všechno je třeba myslet?

Světlo a stín

Stěna na zahradu je skoro celá prosklená a v letních měsících je tak byt přímo propojen se zahradou. Vznikl tak další obytný prostor pod širým nebem. ideálním řešením stínění se stalo plisé s dvojím stíněním (záclonové a zatemňující).

„Malé okno u pracovního koutu a okno v ložnici jsem ještě doplnila římskou roletou ze záclon, aby bylo zachováno soukromí, protože okna vedou na cestičku, kterou používají i ostatní obyvatelé domu,“ vysvětluje Dita Héderváry a dodává: „Jelikož byt nemá jinak kvalitní přístup světla, zvolila jsem světlejší podlahovou krytinu a světlé výmalby spolu s dostatečnými různými druhy osvětlení.“

Majitelčino přání mít v interiéru zelenou barvu se objevilo na výmalbě, tapetě, pohovce a plisé na malém okně.

Lehátko inspirované ikonickým LC4 od Corbusiera si vzala majitelka z původního bytu, na sloupech za ním jsou poličky ze sádrokartonu se zafrézovaným osvětlením

Odolná podlaha

Podlahy jsou z kvalitního vinylu, aby snesly časté přecházení mezi bytem a zahradou, provoz kuchyně a přítomnost dvou psů. Lepený vinyl je ideální podlahová krytina pro namáhané podlahy, při správné přípravě může být použit i do koupelen. Při poničení nějakého dílu se lehce vyřízne a nahradí novým kusem. „Klientům doporučuji, aby si vždy jeden dva balíky koupili navíc,“ říká Dita Héderváry. Majitelka si nemůže vynachválit jednoduchou údržbu této podlahy.

Tip pro vás: Podle čeho vybrat podlahu do kuchyně

Nábytek z konfekce i na míru

Nábytek je kombinací výroby na zakázku a hotového nábytku. Zakázková výroba přišla ke slovu tam, kde bylo potřeba využít prostor přesně na centimetry. Za pozornost stojí například police na sloupu a polosloupu ze sádrokartonu se zabudovaným LED osvětlením.

Postel, komoda a noční stolek jsou z kolekce Amelia od firmy Jitona, ke které byla na zakázku zhotovená vestavěná skříň, stejně jako toaletní stolek a pracovní kout. Židli u toaletního stolku a křeslo v obývacím pokoji si majitelka vzala ze svého starého bytu, sestava nábytku v obývací části kolem televize pochází z Ikea.

Postel a komoda jsou z designové řady Jitona Amelia, skříň byla vyrobena na zakázku ze stejné ořechové dýhy jako nábytek Jitona

Autorka

MgA. Dita HéderváryMgA. Dita Héderváry

Absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, ateliéru Architektury a designu Bořka Šípka. Nyní působí v Ateliéru JD Home Design, který vede spolu s kolegyní MgA. Josefinou Hynkovou Slezákovou. Velký důraz kladou mimo jiné i na bytový textil: „Vymyslíme stínění a dekorace jakkoliv složitých oken a textiliemi zútulníme a doladíme jakýkoliv interiér,“ říká Dita Héderváry.

Kontakt: www.bytovyarchitekt.cz


Text: Markéta Klocová | Foto: JD Home Design

logo MessengerPoslat Messengerem