Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Lití podlah z anhydritových nebo cementových potěrů
I výběr materiálu pro podlahy ovlivní náklady na vytápění domu. Lité podlahy výborně vedou teplo, a pomáhají tak zvýšit účinnost podlahového topení a usnadnit jeho regulaci. Podlaha, která se jednoduše realizuje nalitím směsi, může být podkladem pro další, tzv. nášlapné, vrstvy nebo i velmi atraktivním finálním povrchem.
Předností anhydritového potěru ANHYMENT® je kromě vysoké pevnosti a odolnosti vůči deformacím i možnost snížení podlahové vrstvy až na 3 cm nad rozvody podlahového topení, takže pak dochází k rychlejšímu průchodu tepla konstrukcí. To v praxi znamená opět rychlejší regulaci vytápění.
Vrstva cementového potěru CEMFLOW® oproti potěru anhydritovému obsahuje méně technologické vody, proto se CEMFLOW výborně uplatní například při realizaci podlah v dřevostavbách. Cementový potěr se hodí i pro rekonstrukce a pro prostory s vyšší vlhkostí, jaké jsou v historické zástavbě, garážích, sklepích apod. Podlaha z litého cementového potěru CEMFLOW vyniká rychlým nárůstem pevností po zatvrdnutí a je možno ji brzy zatížit. CEMFLOW se dodává i v barevném provedení a po speciální úpravě může sloužit jako finální pochozí povrch.
Společnou předností anhydritového a cementového litého potěru je rychlost realizace podlahy. Za jeden den je možné nalít plochu až 1000 m2, u anhydritové podlahy dokonce až 1500 m2. Hotová podlaha je pochozí už po 24–48 hodinách. Díky snadné manipulaci s litými potěry se např. realizace podlah rodinného domu zkrátí oproti jiným řešením více než o polovinu.
V níže uvedeném postupu se můžete přesvědčit, jak jednoduchá a rychlá je pokládka lité podlahy o ploše cca 120 m² s využitím cementového litého potěru CEMFLOW v rodinném domě.
1. Příprava podlahové konstrukce

Dilatační pás, například zn. Mirelon, je vyroben z napěňovaného polyetylenu. Odděluje konstrukci podlahy od konstrukce stěny, takže je součástí realizace izolace podlahy, a to jak tepelné, tak i akustické. Zabraňuje totiž přenosu hluku do nosné konstrukce. Zároveň tento prvek zachycuje objemové změny stavebních materiálů při teplotních změnách, především při ohřívání a chladnutí systému.
2. Příprava prostor s podlahovým topením k lití potěru

3. Nastavení výšky litého potěru

Cementový potěr nelze používat na plochy bez dilatačních, tj. smršťovacích spár. Je tedy nutné rozdělit je na jednotlivé dilatační celky dle technického listu. Dilatované plochy přitom nemají být větší než 40 m2 a poměr stran dilatované plochy nesmí překročit hodnotu 3:1. Místa provedení a umístění dilatačních spár by měl navrhovat projektant v rámci realizační dokumentace stavby, jejich umístění pak případně upřesnit přímo na stavbě. U vytápěných potěrů se spáry ve dveřních otvorech a také v zúženích půdorysu provádějí automaticky i v případě anhydritového potěru.
4. Prostor připravený pro pokládku lité podlahy

Minimální tloušťku podlahy z litých potěrů ANHYMENT® a CEMFLOW® od skupiny Českomoravský beton pomůže navrhnout Kalkulátor tloušťky litého potěru, pomocník umístěný na stránkách www.lite-smesi.cz.
5. Příjezd speciální techniky na stavbu

6. Zkouška rozlivu

Optimální rozliv cementové lité směsi se pohybuje na úrovni 22–26 cm pro tloušťku potěru do 8 cm a 20–24 cm pro tloušťku nad 8 cm. Maximální povolený rozliv litého cementového potěru je 28 cm. U anhydritového litého potěru se doporučuje ukládání potěru na hodnotě 24 cm rozlivu (tolerance ±2 cm, max. hodnota 26 cm). Jestliže je ukládána vrstva vyšší než 5 cm, doporučuje se pro dodržení odpovídajících vlastností potěru konzistence do 23 cm rozlivu.
7. Čerpání lité směsi na stavbě z autodomíchávače

8. Aplikace litého potěru

9. Litý potěr před nivelací

10. Hutnění – hrubé urovnání lité směsi

11. Nivelace – urovnání povrchu lité směsi

12. Ošetřování

13. Hotový povrch podlahy po zpracování do požadované roviny

01.07.2014 | Stavba
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google