Na trhu najdete tři druhy podlahového vytápění. Nejběžnějšími typy pro domácnosti jsou podlahová vytápění na elektřinu a na vodu. Třetí typ je založen na bázi ohřívaného vzduchu, který se ale v domácnostech běžně nepoužívá.

Teplovodní podlahové vytápění je dnes nejčastější volbou v nových domech. Skládá se z dlouhého potrubí, které se dá umístit na nosiče podlahového panelu, na litý beton či na stávající konstrukci, a poté se napojí na zdroj vytápění. Pokud je dům vybaven klasickými radiátory s cirkulující vodou, dá se podlahové vytápění na bázi vody připojit při rekonstrukci na radiátory a instalovat pouze ve vybraných místnostech.

Voda pod podlahou

Celková stavební výška podlahy pro vodní podlahové topné systémy závisí na druhu pokladu podlahového vytápění. Pro novostavby se používá v absolutní většině případů pokládka na systémovou desku. Firma Rehau například udává celkovou stavební výšku podlahy 85 mm (systémová deska Vario, topná RAUTHERM S 17mm a betonová mazanina). Výška je bez přídavné tepelné izolace a finální podlahové krytiny.

Popis skladby fólie: 1) polyetylenová/polyesterová fólie 2) měděné sběrnice 3) postříbření kontaktů 4) homogenizovaná grafitová vrstva.Celkovou stavební výšku však lze i redukovat, a to např. použitím samonivelačního potěru, či zvolením jiného druhu pokladu. U některých systémů (systém MINI) je výška betonové mazaniny nad topnou trubkou 30 mm. Do betonové mazaniny je nutné přidávat plastifikátor. U již zmiňovaného systému MINI se přidávají do betonové mazaniny kromě speciálního plastifikátoru i syntetická vlákna. V případě použití samonivelačních potěrů však platí jiná pravidla.

Zvolit lze i tzv. suchý systém, který je vhodný pro montované a dřevěné stavby, nebo tam, kde nelze z důvodu statiky použít mokrý způsob. Výška systému bez podlahové krytiny a přídavné tepelné izolace je 55 mm. Mezi hlavní přednosti patří i rychlé zprovoznění systému (nemusíte čekat na vyzrání betonové mazaniny).

Zajímavá novinka

- Pro ty, kteří by chtěli jako krytinu přes podlahové topení použít koberec nebo PVC, připravila společnost FENIX zajímavou novinku - krycí podlahové desky HEAT-PAK na bázi lisované celulózy s vysokou objemovou hmotností, pevností v ohybu a dobrou tepelnou vodivostí. V kombinaci s topnými foliemi ECOFILM jsou ideální právě pro instalace podlahového topení suchou cestou pod měkké podlahové krytiny.

Topné rohože

V podstatě jde o topný kabel, který je upevněný na podkladní nosnou vrstvu tkaniny ze skelných vláken. Rohož může být opatřena samolepicí páskou pro snazší fixaci k povrchu při pokládce. Použití topných rohoží je velmi široké - můžete je instalovat v místnostech s dlažbou, PVC krytinou i plovoucí podlahou a také ve všech vlhkých prostorách koupelny (bazény), tedy všude tam, kde to požaduje příslušná norma ČSN.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Topné kabely

Popis konstrukce podlahy: 1) nášlapná vrstva – laminátová podlaha 2) parozábrana – PE fólie 3) topná fólie ECOFILM 4) kročejová izolace – Extrupor 6mm 5) podklad podlahy.Realizace podlahového topení pomocí topných kabelů je jednou z nejčastějších možností konstrukce podlahového vytápění. Kabely se rozmisťují pod budoucí podlahovou krytinu a uchycují se do požadovaného rozložení speciálními lištami pro podlahové vytápění a také pomocí fixačních pásek, které je uchytí, a zamezí tak jejich nechtěnému posuvu. Výrobci komponent pro podlahové vytápění nabízí rovněž sady pro instalaci podlahového topení svépomocí, které obsahují veškeré potřebné komponenty. Tyto sady obsahují topné kabely, termostat, šablonu pro vymezení roztečí a pružnou plastovou trubku pro montáž podlahové sondy.

Izolace pomůže

Velmi pohodlné a z hlediska realizace technicky nenáročné je elektrické podlahové vytápění. V tomto případě připadají v úvahu tři druhy elektrických topných systémů:
- topné rohože
- topné kabely
- topné fólie

Topné fólie

Půvab topných fólií spočívá v jejich takřka neznatelné tloušťce, a právě tato vlastnost je přímo předurčuje pod plovoucí podlahy, např. pod laminátovou krytinu. Oceníte je všude tam, kde by jiné systémy podlahového topení neúnosně zvýšily podlahovou vrstvu. Topné fólie jsou vhodné pod laminátové i dřevěné podlahy. Výhodou je i velmi jednoduchá montáž - podlahové topení za pomoci těchto topných fólií zvládne zručnější osoba instalovat svépomocí bez větších potíží.

text: Adam Krejčík, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem