Zatímco dříve byla okna posuzována především z architektonického hlediska, dnes jsou v první řadě transparentní známkou kvality a energetické úspornosti každé nemovitosti.

Díky dotacím z programu Zelená úsporám se okna dostala do hledáčku pozornosti všech, kteří chtějí snížit výdaje za vytápění a současně ušetřit na nových, lepších oknech. Tak jednoduché to ale zase není - aby zájemce dosáhl na dotaci, musí snížit celkovou spotřebu energie objektu alespoň o 20 %.

A tady je třeba připomenout, že ani to nejlepší okno, je-li „zasazeno" do nesprávného „otvoru", nemůže svou funkci plnit dobře. Je to podobné, jako když si pořídíte luxusní vůz se silným motorem, ale pak s ním musíte jezdit po kolářské cestě. Ani v takovém případě si jeho výkonu moc neužijete... Podobně sebekvalitnější okno zasazené do obvodové konstrukce s velkou tepelnou ztrátou může znamenat, že se vám nepodaří snížit tepelnou ztrátu objektu natolik, aby vám mohla být dotace přiznána, a dost možná efekt úspory nepocítíte ani na vlastní kůži a peněžence. Může vás hřát tak nanejvýš pocit, že máte drahá a kvalitní okna.

Na druhou stranu mít špatná, resp. nekvalitní okna se také nevyplácí. Neznamená to jen větší náklady na vytápění v zimě anebo na chlazení v létě, ale také více hluku z ulice, nepříjemné teplotní rozdíly výrazně ovlivňující tepelnou pohodu, větší prašnost v místnosti, pocení skel, jejich zamrzání, nutnost častější údržby apod. Rekonstrukce domu je pak vítanou možností všechny tyto „nedostatky" napravit...

Můj dům doporučuje

Okna z osmikomorového profilu firmy Aluplast uspokojí ty, kdo potřebují větší rozměr zasklení či atypickou barvu rámu. Zajímavostí tohoto profilu není ani tak počet komor, jako to, že součástí profilu rámu křídla je vyztužovací komora, kam je možné vložit pozinkovanou ocelovou výztuž. Díky této výztuži pak lze vyrábět okna s výškou přes 1,5 m. Navíc mohou mít rámy ve všech barevných provedeních - tedy nejen v bílé barvě. Standardem u plastových oken z tohoto profilu je středové těsnění.

Součinitel prostupu slunečního záření

Okna se mohou podílet nejen na tepelných úsporách, ale také na tepelných ziscích objektu. Důležitou roli přitom hraje nejenom typ a kvalita oken, ale také orientace na světovou stranu. Se světovou stranou pak úzce souvisí i optimální velikost prosklení, což je nejlépe patrné na projektech nízkoenergetických a pasivních domů. Okna pro tyto účely musí disponovat nejenom vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi, ale mít i odpovídající součinitel prostupu slunečního záření. Na tomto parametru pak záleží, do jaké míry může slunce vytápět dům.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Výpočtem a optimalizací součinitele prostupu tepla a součinitele prostupu slunečního záření můžeme dosáhnout dobré energetické bilance oken a celého domu. Povrchová úprava zasklení či speciální skla dnes dokážou sluneční energii do domu vpustit a na druhé straně zamezit úniku tepelné energie z obytných prostor směrem ven, například pomocí drobných šupinek kovu přimíchaných do skla okenní tabule, které „odráží" teplo zpět do domu.

Srovnání vlastnostÍ oken podle typu zasklení

Okno jako celek

O kvalitním okně se dá (nebo dokonce má) mluvit jako o systému, který kromě tepelněizolační ochrany plní ještě mnoho dalších funkcí. Zájemce o nová okna by proto neměl podléhat informační masáži byť i kvalitních výrobců zdůrazňujících skvělé izolačních vlastnosti zasklení, rámu či těsnicích materiálů, ale měl by vyžadovat údaje o celku. Jedině tak se přes množství jednotlivých dílčích údajů (Uw, Uf, Ug, W/m2K atd.), dostane k podstatné informaci o vlastnostech celého okna.

Energetická bilance oken

Plast, dřevo a sklo

Prizmatem užitných vlastností okna je v podstatě jedno, zda si pořídíme okno s plastovým, či dřevěným rámem. Podstatné rozdíly nejsou ani v nárocích na údržbu. Při rozhodování, zda si pořídit dřevo či plast, je tedy na nás, abychom zvážili, čemu dáváme přednost a čemu více věříme, co se nám více hodí vzhledem k typu nemovitosti a okolí, ve kterém se dům nachází.

Návratnost investice do zatepleníPokud mluvíme o rámu, pak je důležitá především konstrukce, kvalita použitých materiálů a kvalita těsnicích materiálů. Ale i otázky konstrukce mají svá specifika a „zákoutí". Zda má například plastové okno šest či osm komor, až tak podstatné není, protože rozdíl v izolačních vlastnostech rámu oproti například čtyřkomorovému není v praxi tak podstatný. Rám je ale zbytečně širší a těžkopádnější a také stojí podstatně více peněz.

Typ zasklení

Mnohdy je spíše než „přehršel" komor důležité, zda je plastový rám dobře vyztužený a zda je tu záruka, že se nebude kroutit (platí zejména pro starší typy). Z těchto důvodů je důležité nedat se hned na počátku zmást marketingovou rétorikou neustálých novinek a abstraktních čísel různých koeficientů.

Dodejme, že rámům, těsněním, kování atd. se někdy věnuje příliš mnoho pozornosti na úkor toho, co zabírá největší plochu okna - typu zasklení. Sklo se totiž na případných tepelných úsporách či ztrátách a na schopnosti pohlcovat hluk či vibrace podílí největší měrou, proto určitě stojí za to si na něm připlatit. Pokud vycházíme především z porovnávání cen, měli bychom také zvažovat renomé firmy, kvalitu jejích výrobků, záruky a servis, který nabízí.

text: Stojan Černodrinski, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem