Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Dokonalý přírodní bazén
Hybridní rostlina v sobě spojuje ty nejlepší vlastnosti svých rodičů. Podobně i přírodní bazén je výsledkem křížení jezírka a bazénu, při kterém se spojuje to nejlepší z obou. Je to řešení zejména pro ty, kteří se nechtějí vzdát vysněného koupání v průzračné vodě, a přitom je neláká představa klasického modrého bazénu.
Vývoj koupacích jezírek se nezastavil, právě naopak. Nejnovějším trendem na této cestě jsou přírodní bazény, které spojují ty nejlepší vlastnosti klasického bazénu a přírodního jezírka. Tvar, konstrukci a techniku dodává bazén, od jezírek si bereme estetiku, princip čištění a filozofii přírodní biologicky čisté vody a nižší náklady na provoz. Ve výsledku má přírodní bazén jen o málo větší rozměry než bazén „chemický", protože se mělká regenerační zóna radikálně zmenšuje.
Na počátku byl návrat k přírodě
V okamžiku, kdy se lidem omrzel chlór, měď a jiné škodlivé dezinfekční prostředky pro chemickou úpravu vody, hledaly se cesty k šetrnějšímu a ekologickému čištění. První průkopnická jezírka byla založena na kombinaci velké regenerační plochy s rostlinami na principu biologické kořenové čističky a relativně malé koupací hluboké části.
Regenerační plocha byla zpravidla třikrát až čtyřikrát větší než samotná koupací část. Dnes je tomu téměř naopak. Prostor určený ke koupání může tvořit polovinu až dvě třetiny celkové plochy jezírka. Tím se otevírá cesta k přírodnímu koupání i na malých zahradách.
Aby byla voda krásně čistá |
Dostatek kyslíku - je zajištěn cirkulací vody přes potok, peřeje, kaskády, fontány a chrliče. Další formou je vzduchování s kompresorem. |
pH reakce - ideální hodnota je 6,5 až 7 pH. K dosažení se využívají přípravky pro její snižování (pH-) nebo zvyšování (pH+). |
Odbourávání fosforu - fosfor je hlavní živinou pro řasu. Z vody ho částečně berou svými kořeny vodní a bahenní rostliny. Pro radikální redukci fosforu jsou k dispozici speciální přípravky (například phosphor minus). |
Dezinfekce se zajišťuje průtokovou UV lampou. |
Odstraňování pevných částic - zajistí filtrace. Usazené nečistoty je nutné pravidelně vysávat. |
Aktivní jezírko
Podstatou moderního přírodního bazénu je promyšlená konstrukce a moderní technika. Původní koupací jezírka byla budována na principu pasivního čištění bez složitějších technických řešení. Kvalita vody pak záležela na mnoha faktorech, které nebylo snadné účinně ovlivnit. Přírodní bazény naopak jsou výsledkem využití moderní technologie, která aktivně čistí vodu.
Oběhové čerpadlo zajišťuje pohyb vody a filtr zachytává větší i malé nečistoty. Speciální průtoková lampa s UV paprsky likviduje ve vodě mikroorganizmy, jako jsou řasy, sinice, bakterie a viry. Vzduchování se postará o dostatek kyslíku ve vodě, stanice kontroly pH zajistí správnou reakci vody a fosfátové filtry zachytí přebytečný fosfor.
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ ! |
Konstrukce a materiály
Přírodní bazén má podobnou konstrukci jako bazén „chemický". Základ tvoří pevný skelet z betonu nebo plastu, který je izolován jezírkovou fólií. V průzračné vodě je vidět každý nedostatek, proto je důležité dbát na pečlivé zpracování a svaření fólie. Zapomeňte na velké plachty, které se položí do jámy a je hotovo. Faldy, které se vytvoří na fólii, by vám určitě pokazily celkový dojem.
Používá se fólie z měkčeného PVC, polyetylenu či kaučuku. Každý z těchto materiálů má svoje přednosti i nevýhody. PVC je nejméně ekologické z hlediska výroby i recyklace, ale výborně se zpracovává a je nejrozšířenější. Navíc je k dispozici v široké škále barev a typů. Ostatní druhy fólií se zatím používají v menší míře.
text a foto: Jiří Prouza
12.09.2013 | Zahrada
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google