Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Kam s královnou růží?
Léto se nese ve znamení vlády růží. Královna všech květin bude třímat žezlo až do pořádných mrazů. Nebojte se, že je s těmito kráskami mnoho práce - pěstovat je může každý, snad kromě majitelů vysloveně vlhkých a stinných zahrad. Poradíme vám, kde pro ně najdete na své zahradě přátelské prostředí i podmínky.
První podmínkou úspěchu je slunné místo, kde stále proudí vzduch. Tam dobře vyzrává dřevo růží a klesá nebezpečí napadení houbovými chorobami. Druhou podmínkou je půda: růže mají rády hlubokou, živnou půdu, může být i těžší - ovšem nesnesou těžký promáčený jíl. Třetí podmínkou je péče, která je různá pro různé skupiny růží. Nejvíc se nadře ten, kdo chce pěstovat elegantní stromkové či velkokvěté záhonové růže s dlouhými pevnými stonky. Méně práce vyžadují mnohokvěté, parkové, anglické a historické růže. Nejmenší pak botanické druhy - ale mnohé z nich potřebují buď hodně místa, anebo přísného krotitele s nůžkami v ruce.
Ptejte se odborníků na ZAHRADU v PORADNĚ. |
Rozárium pro náročné
Jistě vás někdy uchvátila návštěva rozária ať u nás nebo v zahraničí. Růže záhonové, mnohokvěté, pokryvné, pnoucí i veliké keře ve skupinách nebo solitérně vysázené v trávníku vám jistě braly dech. Ovšem rozárium je jen pro zdatné pěstitele. Práce bude hodně a začátečník může snadno pohořet. Pokud nejsou královny květin vaší jedinou vášní, raději zapomeňte na velkokvěté záhonové odrůdy, protože při velkých nárocích je jejich okrasná hodnota relativně nízká. Samotná rostlina není totiž nijak zvlášť zdobná. Vyberte si méně náročné skupiny; z nich bude nejvděčnější skupina mnohokvětých (polyantek), parkových nebo anglických.
Pochopitelně, máte-li velkou zahradu, určitě vás potěší i kterákoli botanická - mívají kromě krásných květů a zdravých listů v sezoně i spousty okrasných šípků na podzim. I mezi popínavými je řada takových, které zvládne začátečník. Bude-li vám radit zahradník, zvolí jistě některou z osvědčených odrůd, které se pěstují desítky let. Až získáte víc zkušeností, můžete se pustit do sbírání rozmazlenějších odrůd.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz. |
Kombinace růže s pivoňkami
Pro déle trvající efekt a snazší maskování případných pěstitelských chyb je dobré zakládat smíšené záhony: nejčastějším doprovodem růží jsou trvalky a jiné kvetoucí nebo pestrolisté keře. Tradiční je kombinace žluté anglické růže Graham Thomas s růžovými pivoňkami (Paeonia) a modrými stračkami (Delphinium x cultorum). Rudé růže změkčí stříbřité listy čistce (Stachys lanata), nebo třeba spousta měkkých zelených listů kontryhele (Alchemila) či kakostu (Geranium). Nejranější růže se mohou dokonce potkat i s pozdními tulipány.
Barvy se většinou ladí do teplých (žluto-oranžovo-červená) nebo studených tónů (bílo-růžovo-modrofialová), hodně se přidává zelená. Velmi módní je teď „šokující" sousedství něžně, až anilinově růžové s oranžovou, což bylo dříve považováno za neúnosnou chybu. Můžeme vám zaručit, že vás dokonale probere!
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ ! |
U kamenné nebo štěrkové cesty...
Nejde jen o míchání rostlinných druhů: důležitá je i správná volba vhodné růže a jejího doprovodu ke stavebním prvkům. Hodně záleží na vás - sytě červená popínavka na bílé fasádě nenechá nikoho klidným, růžová na ní bude vypadat něžně, bílé propadnou milovníci čistoty a elegance. U kamenné nebo štěrkové cesty vypadají krásně teplé odstíny zlatavě oranžové, meruňkové...
Někteří současní čeští architekti považují růži za přežitek, produkt amatérského zahradnictví, neslučitelný s jejich dílem. Je to ale velký omyl: bujné popínavé či keřové druhy jsou dobrým doplňkem mnoha moderních zahraničních staveb. Vybere si každý - ať už bydlíte v chaloupce nebo sklobetonové kostce, růže můžete pěstovat bez obav ze špatného vkusu.
text: Jana Pyšková, foto: archiv firem
31.07.2015 | Zahrada
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google