Plot vytváří první dojem před vstupem na pozemek a mnoho vypovídá o majiteli domu a pozemku. I když se plot z pohledu stavitelského řadí mezi takzvané drobné stavby, neznamená to, že se zde nedá nic pokazit.

Plot je ve své podstatě zhmotnělá snaha člověka vymezit své teritoriální zájmy, ochránit svoje soukromí i bezpečnost. Dříve chránil lidské území před divou zvěří, dnes ve věku auto­mobilů chrání děti, aby například v zápalu hry nevběhly pod kola. Co se týče materiálu a provedení plotů, zde existuje nespočet možných kombinací. Přesto platí několik časem prověřených zásad, které se vyplatí při budování plotu ctít.

Krása jednoduchosti

Mnoho stavebníků zapomíná ve snaze mít svůj plot co nejkrásnější na staré dobré pravidlo, které praví, že v jednoduchosti je krása. Doslova potom plot „utlučou" různými ozdobami a kudrlinkami, aby tak dosáhli pravého opaku. Plot by měl s domem v každém případě korespondovat, a to v několika aspektech. Například výška plotu by měla být v poměru k výšce domu. Zkrátka nízký dům za vysokým plotem působí divně. Také velikost a mohutnost plotu by měla být v relaci s výměrou pozemku - čtyřmetrový plot obepínající parcelku jako dlaň také nebude to pravé. Plot by také materiálem, konstrukcí a barvou neměl rušit charakter domu a okolí.

Klasicistní kovaná brána u domu určeného k demolici by rozhodně neměla skončit ve sběru.Při navrhování plotu má stavebník na výběr mezi dvěma možnostmi, buď si zvolí plot subtilní, nízký a elegantní, nebo upřednostní ochrannou a bezpečnostní funkci plotu. Zde bude záležet také na charakteru okolních staveb a jejich plotů. Ať už se ale vydáte cestou subtilního plotu, nebo bezpečné hradby, rozhodně pro oba dva případy platí, že při vhodně zvolené konstrukci a materiálu pomůžete dotvořit charakter vašeho domu a jeho bezprostředního okolí.

Stavíme plot

Konstrukci plotu tvoří tři hlavní části: základy, pilíře nebo sloupky a výplň plotu. Na stavbu plotu je třeba se pečlivě připravit. V první fázi ověříme skutečné rozměry pozemku a provedeme předběžné výpočty, je třeba také projednat své záměry se sousedy. Nejprve vytyčíme tvar plotu v terénu. Za základ si určíme sloupky v rozích pozemku a u vrátek a od nich pak budeme rozměřovat další sloupky po stejných vzdálenostech (obvykle jsou to 2,5-3 m). Základy pro plotové sloupky se budují z betonu. Plotové výplně se mohou začít osazovat až po dokonalém zatvrdnutí sloupků v základech.

U novostaveb je běžnou praxí umisťování elektroměru, plynoměru, přístavku na popelnice nebo poštovní schránky do plotových sloupků.

Plot a mikroklima zahrady

Plot je překážkou nejen pro zvědavce, ale také pro vzdušné proudění, a může tak zpříjemnit, či narušit prostředí v zahradě. Zejména v zahradách na osluněném svahu klesá v noci chladný vzduch na nejnižší místo.

Štípaný beton je velmi vděčným materiálem pro obklady zděných částí plotů, zejména pro příznivou cenu.Chcete-li, aby se zahrada ráno opět rychle prohřála, nesmí odtoku chladného vzduchu stát v cestě žádné bariéry. Proto by měl být spodní plot zahrady propustný - ať už drátěný, laťkový nebo živý. Podobný princip platí i pro ochranu domu před větrem. Když větrný poryv narazí na nepropustnou zeď, tak podle fyzikálních zákonů vytvoří vír a účinek větru se tak znásobí. Nejlepším řešením je proto kombinace propustného plotu s živou bariérou vyšších stromů nebo keřů.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Stavebnicový plot

Nejlevnější a nejméně pracnou variantou je stavba plotu z hotových prefabrikátů. Z typizovaných dílů můžeme sestavit plné ohradní zdi, ploty s podezdívkou nebo ploty s různými výplněmi. Praktické a nejčastěji používané jsou univerzální zdicí tvarovky z vibrolisovaného betonu. Mají pevnou, lehce porézní strukturu, jsou mrazuvzdorné, trvanlivé a svým vzhledem připomínají přírodní pískovec.

Dřevěný plot

Dřevěná zástěna v japonském stylu elegantně a hlavně neprůhledně oddělí dvě sousedící zahrady.Nejenom k venkovským a rekreačním stavením se dobře hodí plot z dřevěných latí a prken. Tyto ploty jsou však velmi náročné na údržbu a mají krátkou životnost, kterou můžeme ovlivnit důkladnou impregnací. Laťkový neboli lamelový plot zakoupíte jako jednotlivé plotové díly v různých rozměrech. Proto je nutné ještě před nákupem přesně změřit obvod pozemku, který chcete oplotit.

Kovový plot

V případě plotů z kovu se jedná o svařované rošty nebo pletivo. Ocelový drát se ještě povrchově upravuje pozinkováním, potažením plastovou vrstvou (polyvinyl­chlo­rid) nebo lakem, případně se tyto vrstvy vzájemně kombinují, aby se zvýšil ochranný účinek. Drátěné pletivo se používá upevněné v rámech (takzvané panely) mezi sloupky podezdívky nebo natažené z role a připevněné ke sloupkům z kovových nebo dřevěných tyčí či profilů.

Živé ploty

Ve výčtu plotů nelze opomenout ani živý plot. Pěstování živého plotu je proces, který je poměrně náročný a trvá roky. Základem úspěchu je správná výsadba, ale neméně důležité jsou i další parametry, jako například výška, šířka a rychlost růstu, nároky na světlo, teplotu, půdu i vláhu, ale i velikost a barva listů či jehličí.

Zděný plot

Zděná konstrukce obložená štípaným betonem s plotovými výplněmi ze dřeva.Pro zajištění co největšího soukromí se místo klasických plotů používají neprůhledné zdi, které mohou být postavené z přírodního kamene, cihel, vypálených tvarovek, betonu nebo betonových plotovek. Použitý materiál by v každém případě měl být naprosto neporušený a také mrazuvzdorný.

Plastový plot

Stále častěji se můžeme setkat s oplocením z plastových dílců, které vynikají snadnou údržbou a přijatelnou cenou. Vyrábějí se recyklací plastových odpadů.

Myslete na pevné základy

Všechny základní nosné prvky (sloupky, zděné konstrukce) je třeba stavět na základech, uložených v nezámrzné hloubce (nejméně 800 mm, zděné sloupky a podezdívky v oblastech s chladnějším klimatem až 1 200 mm), jinak hrozí, že by mrznoucí voda obsažená v zemině nadzdvihovala a ničila konstrukci.

Výplňová pole tohoto plotu jsou vypletena z drátů, ostatní ozdoby jsou zhotoveny klasickou kovářskou metodou.Zá­klady se zhotovují nejčastěji betonové. Lze je prokládat vhodnými kameny, čímž lze ušetřit až 40  % betonu. Pro ploty se dělají i kamenné základy.

Ať už si vyberete plot jakýkoli, nezapomeňte, že oplocení není záležitostí, kterou vnímá jen okolí, ale je to především hranice vašeho prostoru, kterou vnímáte i vy, a to ze strany opačné než okolí. Proto by prostor kolem plotu měl být takový, aby lahodil vašemu oku a vy jste za plotem měli své soukromí a cítili se i bezpečně. Chcete-li svému obydlí dodat punc originality, můžete využít služeb uměleckého kováře, kameníka, či dokonce sochaře.

text: Adam Krejčík, foto: autor a archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem