Koupili jste pozemek a je plný pařezů, nebo jste pokáceli přestárlý strom a už předem vás děsí dřina v podobě dobývání jeho zbytků ze země? Poradíme vám, jak se s pařezy vypořádat s co nejmenší námahou.

Kácení se urychlí odhrabáním zeminy kolem kmene a odsekáváním kořenů sekerouMetod, jak se pařezů zbavit, je ce­lá řada, volba optimálního způsobu však záleží na konkrétní situaci. Záležet bude například na jejich počtu, na přístupnosti daného místa nebo také na tom, jak na jejich odstranění spěcháte.

Příroda si poradí

Nejste-li nijak tlačeni časem a pařez vám nepřekáží v zahradnických plánech, po­nechejte na přírodě, aby vykonala své. Pařez vám může nakonec také zahradu zkrášlit, osadíte-li ho rostlinami. Dělá se to tak, že do pařezu vyhloubíte prohlubeň (pomocí dláta či motorové pily), nasypete zeminu a přírodní květník je na světě.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

I s kořeny

Řetěz je napnut, pahýl je nakloněn, ale klade odpor. Teď nechte chvíli hupcuk působitNe pokaždé si však můžeme dovolit pařez ponechat svému osudu, někdy potřebujeme zbavit se ho co nejrychleji. Také zde záleží na okolnostech. V případě, že strom kácíte sami, myslete i na pařez a techniku kácení tomu přizpůsobte. Z hlediska dobývání budoucího pařezu se totiž vyplatí ponechat pahýl stromu co nejdelší, protože můžete zbytek kmene použít jako páku. Máte-li možnost požádat souseda s traktorem o pomoc (a umožní-li to také charakter vašeho pozemku), máte vyhráno. Pevné lano či řetěz připoutáte na horní část pahýlu stromu a traktorem pařez vytáhnete jako nic.

V případě, že si nechcete nechat koly traktoru zpustošit váš anglický trávník, použijte takzvaný hupcuk. To je obecný název pro řetězový zvedák s pákou, jehož jeden konec se omotá kolem pahýlu stromu a druhý se připoutá ke kmeni stromu zdravého. Podotýkám, že zdravý strom by měl být silnější než pahýl, který potřebujete vytáhnout, jinak by se vám mohlo stát, že si vytrhnete zdravý strom. Tomu lze zabránit ukotvením kon­ce hupcuku na zdravý strom co nejníže k zemi - tím bude páka na rozdíl od trhaného pahýlu takřka nulová. A pak už jen napínáte hupcuk a pozorujete, jak se pahýl pomalu sklání k zemi i s obnaženými kořeny. Celé operaci napomůže mírné odkopání terénu poblíž stromu a průběžné sekání kořenů, když se pahýl začne naklánět.

Jak si poradit s nízkým pařezem

Pokud vám minulý majitel pozemku zanechal pařez seříznutý nízko u země, je situace obtížnější. Sice také zde můžete použít traktor, ale řetěz se vám bude hůře přivazovat k pařezu. Zde by vám mohla pomoci bytelná skoba, do pařezu pevně zatlučená palicí.

Po hodině působení hupcuku stačilo zapáčit a pahýl se poslušně skácel k zemiBagr nebo fréza

Dobrým pomocníkem je také malý bagr, jehož práce se pohybuje kolem 500 ko­run na hodinu, což se vyplatí například při odstraňování více pařezů, popřípadě se můžete domluvit se sousedy a re­sekci pařezů bagříkem provést hromadně. To samé platí o použití frézy na pa­řezy, což je zařízení, které pomocí kotouče s ná­stroji ze slinutých karbidů pařez odfrézuje až do hloubky 20 cm pod terén. Toto zařízení je drahé, ale dá se půjčit v některých půjčovnách nářadí (cena na den je cca 3 000 Kč), nebo si můžete najmout na práci firmu, která tímto zařízením disponuje.

Orientační ceník frézování pařezů

20 cm pod úroveň terénu 1 až 10 pařezů 11 až 30 pařezů 30 a více pařezů
do Ø 30 cm 450 Kč / ks 350 Kč / ks 250 Kč / ks
Ø 31 až 50 cm 650 Kč / ks 550 Kč / ks 450 Kč / ks
Ø 51 až 80 cm 950 Kč / ks 850 Kč / ks 750 Kč / ks
Ø 81 až 100 cm 1050 Kč /ks 950 Kč /ks 850 Kč / ks
Ø 101 cm a více cena dohodou cena dohodou cena dohodou

Hlíva si poradí

Ekologická likvidace pařezu spočívá v osá­zení starého pařezu houbami, na­pří­klad hlívou ústřičnou. Pilkou nebo vrtačkou se do pařezu udělají díry a dřevo se naočkuje. Podhoubí hlívy má na dřevo rozkladný vliv, proto by po zhruba dvou letech mělo stačit do pařezu kopnout a rozpadne se sám.

Nepovolené vypalování pařezů představuje požární riziko a obtěžuje sousedy zápachemOheň je riskantní

Často používaná metoda vypalování pa­řezu může být nebezpečná, navíc je v mnoha obcích zakázaná. Obvykle se to děje tak, že do pařezu se vyvrtají díry a do nich se nalije topný olej nebo petrolej (nikdy ne benzin). Pak se čeká, až pronikne tekutina dostatečně hluboko do dřeva. To může trvat i několik týdnů. Těsně před zapálením přijde ještě do každé díry několik kapek petroleje. Pařez může doutnat i několik dní, což je nutné mít pod kontrolou. Například v rašelinné půdě může prohořet desítky metrů daleko, aniž by majitel zahrady tušil, že se tím vystavuje trestní odpovědnosti za způsobený požár.

Pozor!

Mezi lidmi koluje mnoho receptů, jak se zbavit starých pařezů pomocí chemikálií  urychlujících tlení nebo dokonce výbušnin, přitom některé z nich jsou velmi nebezpečné. Například použití vysoce toxického a karcinogenního dichromanu zavání hazardem se zdravím a v případě, že pronikne do vody, také veřejným ohrožením. Dostane-li se tato nebezpečná látka do půdy, setrvá v ní velmi dlouho!

Takto vypadá lískový keř ze spoda: hojnost kořenů a některé rostly i přímo dolůChemické metody

Chemická likvidace pařezů je dlouhodobější proces. Vodorovnou plochu pařezu nařízneme motorovou pilou do hloub­ky asi pěti centimetrů a do vzniklé drážky jednou za rok nasypeme kuchyňskou sůl nebo ledek. Množství soli ne­musí být velké a rozpad pařezu urychlíme tím, že drážku zakryjeme zatíženou igelitovou fólií, aby se sůl nevyplavovala dešťovou vodou.
K likvidaci pařezů chemickou metodou můžete také zakoupit průmyslově vyráběné odstraňovače pařezů na bázi herbicidů, například ROOT (160 Kč) nebo Pa­řez­ník (69 Kč).

text: Adam Krejčík, foto: autor a Michal Wernisch

logo MessengerPoslat Messengerem