Provence má pro mnohé z nás zvláštní kouzlo. Většinou si představíme vůni levandule a tymiánu, cikády a olivy, možná Van Gogha nebo Cézanna. Ti zcestovalí vědí, že to tam opravdu voní pelyňkem a tymiánem, levandule se pěstuje na rozlehlých planinách a světlo je jako nikde jinde.

Milovníci zahrad vědí, že Provence ukrývá za kamennými zdmi poklady nesmírné hodnoty, nepřístupné veřejnosti. Mnohé jsou známé z knih a kalendářů, ale málokdo tuší, kde vlastně jsou. Pozveme vás do jedné, do níž se dá dostat jen na písemnou žádost a s velkou dávkou štěstí.

Tisy, cypřiše a nejrůznější druhy středozemních dřevin jsou stříhány do tvarů místních balvanů, které zakladatelka Nicole de Vesian tolik obdivovala.Design opsaný z krajiny

Zahrada La Louve je skrytá za zdmi domu městečka Bonnieux, vystavěného z okrových kamenů na svahu „Malých Alp" (Les Alpilles). V roce 1986 tu koupila dům na jižním svahu Nicole de Vesian, významná návrhářka módní značky Hermès. Díky svému neuvěřitelnému vkusu a vrozenému citu pro rostliny vybudovala během deseti let dokonalé dílo. Dům stojí nad zahradou a nabízí výhled do údolí a na okolní kopce. Nicole o své zahradě říkala, že je to „vypůjčená krajina".

Dokázala přenést barvy a klid okolní krajiny do zahrady. Hlavním motivem jsou kameny z okolí a rostliny, které jsou součástí „garrigue" (křovitá středozemní vegetace, vesměs stálezelená, často voňavá). Převládají odstíny stříbřitě šedé a modré, běží po terasách od vesnice dolů do údolí. Nicole Vesian milovala oblé tvary místních kamenů a podle nich začala stříhat husté, nízko rostoucí keříky do podobných forem. Nakonec se tvary neživých a živých prvků prolnuly.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Pohled z okna domu na slunnou část terasy, cestu lemovanou břečťanem a spodní terasu s hlavní osou.Jak voní tymián

Šalvěj, rozmarýn, tymián, levanduli a svantolínu si zakladatelka oblíbila pro jejich rozličné olistění - ráda kombinovala rostliny s lesklými a plstnatými listy. Květy v zahradě roli v podstatě nehrály, ačkoli zde jsou, objevují se a zase mizí - jako by připomínaly proměnlivost v průběhu ročních období.

S blížícími osmdesátinami se Nicole rozhodla postavit nový jednopodlažní dům se zahradou nahoře ve vsi. Prodala La Louve velké milovnici zahrad Judith Pillsbury, obchodnici s rytinami v Paříži.

Judith se považuje za ochránkyni této zahrady. Udržuje její charakter se vzpomínkou na Nicole, která před pár lety zemřela. Nic významného nemění, spíše doplňuje, co uhyne. Všechny změny probíhají s ohledem na původní plány.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Reprezentativní terasa

Levandule na zídce zdobí jen svým tvarem. Řadu perfektně sestříhaných polokoulí zakončuje koule z bělavého kamene.Skalnaté podloží a strmý svah pro mnohé představují nepřekonatelnou překážku při budování zahrady. Pro Nicole de Vesian znamenal obtížně dostupný pozemek s nádherným výhledem naopak výzvu. Na svahu porostlém divokými křovinami nechala vybudovat několik teras, na nichž vznikly zahradní prostory osobitého charakteru.

Ať už je to obytná a reprezentativní terasa u zadního vchodu domu, prostřední terasa s „balvany" z levandulí nebo třeba klidné zákoutí s krásným bazénem, všechny jsou útulné a trochu jiné než ostatní. Přestože tu vládne přísný design, neuvědomujete si to: měkké linie, kamenné zdi, staré dřevo a skalní výstupky činí zahradu neskutečně nadčasovou. Celé léto se topí v oparu a záplavě rozptýleného světla, a tak má návštěvník pocit, že se zde zastavil čas.

text: Jana Pyšková, foto: autorka

logo MessengerPoslat Messengerem