Tak trochu jsme to čekali. Ale i tak nás potěšilo, kolik pěkných domů jste ulovili! Děkujeme za všechny novostavby, přístavby, dostavby a rekonstrukce, které jste nám zaslali do redakce v akci MŮJ DŮM AGENT. Dnes vám představíme vítězný dům vybraný odbornou porotou a čtenářku, která nám zaslala příšlušnou fotografii, což jí vyneslo roční předplatné našeho časopisu. A také si můžete prohlédnout pět dalších vylosovaných fotografií, jejichž autoři dostanou ceny dle vlastního výběru.

Vítěz!

Ne že bychom se v redakci přímo pohádali, ale bylo to těsné. Vítězný dům (hlavní foto článku) nám zaslala Jana Šturmová z Prahy. Fotografii pořídila na výletě poblíž největšího pražského lesa a dle vlastních slov ji upoutal jednoduchými tvary, využitím přírodních materiálů a celkovou elegancí a vyvážeností. Přála by si prý, aby se takových domů stavělo víc.

Členka odborné poroty architektka Jitka Pálková dům rovněž ocenila: "Dům krásně sladěný s přírodou, stavebníci se chvályhodně snažili jej nenásilně zakomponovat mezi vzrostlé stromy." Jediná výhrada zazněla vůči oplocení: "Plot je trochu „odjinud“, ochrana soukromí mohla být rovněž konstruována z přírodních materiálů nebo ve formě živého plotu. Možná je to jen dočasné řešení a živý plot za pletivem postupně vyroste."

Pět vylosovaných

Pět následujících domů jsme vylosovali ze všech, které nám zaslali čtenáři, a jejich autoři obdrží cenu dle vlastního výběru. Jak se vám líbí?

1. Autor fotografie: B. Štěpánková, Svitavsko

MŮJ DŮM AGENT: 1. dům

Autorku fotografii zaujala především celková koncepce: "Dům není nijak výjimečný, ale k zastavení mě přiměla na první pohled čistota a jednoduchost stavby. Obklad kolem vchodových dveří celkový vzhled jen podtrhuje."

Jitka Pálková na tomto domě rovněž oceňuje jednoduchost a čisté rozvržení hmot, které ale ruší dva prvky: "Asymetrické uspořádání francouzských oken v hlavním průčelí a zvýšená atika nad hlavním vstupem do domu. Ta zřejmě tvoří zábradlí kolem střešní terasy, které ale mohlo být skleněné. Škoda, dva zdánlivě detaily zbytečně kazí celkově příjemný dojem."

MŮJ DŮM AGENT: 2. dům2. Autor fotografie: Vlasta Š., Praha

Vlasta Š. svými slovy: "Naprosto úchvatný dům nedaleko Prahy. Moderní ve svém provedení a klasický v umístění. Vlastně je to taková obezděná vyhlídková věž. Stojí na svahu, pod ním teče řeka a naproti se zelená hustý les. Za mě dokonalost."  

Také podle Jitky Pálkové dům zaslouží pochvalu: "Ve výrazné dominantní pozici nepůsobí nijak násilně, i když je velmi vysoký. Architekt promyšleně pracoval na jeho zakomponování do terénu. Originální architektura, která nijak nebije do očí."


3. Autor fotografie: Lenka Adámková, Praha

MŮJ DŮM AGENT: 3. dům

Naše čtenářka sice tvrdí, že fotit příliš neumí, ale o tento dům se prý podělit musela: "Nechybí mu myšlenka, originalita a vtip," píše. "A určitě také spousta světla, podkroví vypadá prosklené kolem dokola a na straně do zahrady bude určitě mnohem otevřenější. Prostě světlo, zeleň a zároveň soukromí, co víc si přát!"

4. Autor fotografie: Mati Kubeš

MŮJ DŮM AGENT: 4. dům

"Mám rád minimalismus a industriál, což je ve zkratce tento dům. Na straně do ulice jednoduchá šedá stěna, komín a dvě francouzská okna, ta zbývající si šetří pro soukromí. V takovém domě bych uměl bydlet."

MŮJ DŮM AGENT: 4. dům

Jitka Pálková doplňuje: "Dům evidentně koncipovaný v duchu současných trendů: uzavřený do ulice a otevřený do zahrady, kde má pravděpodobně prosklenou plochu, terasu a další charakteristické atributy dnešních rodinných domů. Jistě příjemné bydlení, jen celkový dojem trochu kazí fasáda do ulice a dlouhá zeď - plot, škoda že si s nimi i architekt trochu nepohrál. Časem zřejmě tento pohled vylepší milosrdná zeleň."

5. Autor fotografie: Marie Zavadilová, Roudnice

MŮJ DŮM AGENT: 5. dům

Tento dům je první, který nám do redakce přišel, a dlouho byl jedním z velkých favoritů. Podle Marie Zavadilové "...stojí na krásném místě s výhledem na jih do krajiny, a přestože se v tomto místě začíná stavět, nikdy nebude jeho výhled na okolní kopce a lesy zakrytý, vždy bude plný slunce. Líbí se mi skleněné zábradlí a hodně oken. V takovém domě bude určitě radost bydlet a jeho majitelům přeji, aby to tak i bylo."

Odborná redaktorka časopisu MŮJ DŮM Jitka Pálková názor čtenářky sdílí. "Elegantní, střízlivá architektura hezky sedí na kopci, stavebníci si dobře poradili i nevýhodným příjezdem na pozemek zespoda. Z domu je jistě nádherný výhled do krajiny. Jen v létě, pokud dům nemá klimatizaci, se bydlení za velkými prosklenými plochami možná trochu podobá životu v akváriu."

* * *

V tomto článku si můžete prohlédnout několik dalších zajímavých domů, které jste nám v průběhu akce MŮJ DŮM AGENT zaslali. A ačkoli to tak může podle vylosovaných domů vypadat, nejsou všechny jen bílé či šedé. Čeká vás žlutá, červená i modrá. Spouta modré.

Pokud máte rádi architekturu a všímáte si zajímavých domů, staveb a jiných souvisejících počinů tam, kde žijete a pracujete, budeme rádi, pokud s námi a ostatními čtenáři budete i nadále své objevy sdílet. Pěkných domů není nikdy dost!

Text: Veronika Mannová, Foto: Autoři

logo MessengerPoslat Messengerem