Málokterá pražská budova je opředena podobně tajuplnou historií a skrývá osudy tolika významných osobností, jež spojovalo jediné – a sice „slovo“. V minulosti byla svědkem mnoha návštěv, slavností či přátelských setkání. Werichova vila - nyní znovu otevřená veřejnosti - má čtyři podlaží, každé s vlastním zaměřením a všechna budou přístupná návštěvníkům.

Sen paní Medy Mládkové se po 15-ti letech úsilí konečně stává skutečností a já jsem moc rád, že v prostorách Werichovy vily vznikla stálá expozice s interaktivními prvky věnovaná mistru Werichovi. Doufám, že se Werichova vila stane oblíbeným místem setkávání. Jan Werich byl společenský člověk a my jsme jeho odkaz chtěli v atmosféře vily zachovat,“ uvedl v úvodu tiskové konference u příležitosti znovuotevření vily 30. června předseda správní rady Musea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Museum Kampa - Werichova vila (Foto: Michal Fanta)

Werichova vila

Dějiny Werichovy vily se začaly psát v roce 1580, odkud pochází vůbec první zmínka o vile. Bez ohledu na jiné známé nájemníky, kteří tu bydleli, například Josef Dobrovský, Vladimír Holan, Zdeněk Wirth, dcera malíře Slavíčka nebo Korejec Han, ji nikdo neřekne jinak než Werichova vila. Minimálně od druhé čtvrtiny 17. století část objektu sloužila jako koželužna. V 18. století získal vilu šlechtický rod Nosticů a vilu využíval původně jako zahradní domek. V roce 1797 nechal hrabě Nostic vilu upravit dle návrhu architekta Ignáce Palliardiho pro Josefa Dobrovského a vila doznala dnešní klasicistní podoby. Modrý abbé tu žil pět let.

V přízemní místnosti s velkými půlkruhovými okny ústícími do zahrady žil v letech 1948 až 1968 komunistickým režimem zavržený básník Vladimír Holan. Napsal zde jednu z nejznámějších básnických skladeb – Noc s Hamletem. První patro vily přestavěné na obecní byty od roku 1945 obýval Jan Werich, který na Kampě prožil 35 let. Jejich soužití však nebylo idylické. Holan dle pamětníků jen těžko snášel společenský život Jana Wericha, který se v prvním patře vily odehrával.

Vila byla až do roku 2002 využívána pro obecní bydlení, než ji zasáhly ničivé povodně sahající až do prvního patra. Po kompletní rekonstrukci Městská část Praha 1 rozhodla o jejím kulturním využití.

Meda Mládková na cestě k získání Werichovy vily

Meda Mládková zájem o Werichovu vilu projevila již v roce 2005, kdy Městská část Praha 1 vyhlásila první výběrové řízení na pronájem vily. Během následujících let se uskutečnila bezúspěšně další tři kola výběrových řízení. Paní Meda i přes nepříznivé okolnosti své úsilí nevzdávala a vilu se jí podařilo nakonec na čtvrtý pokus získat, když v lednu roku 2015 odborná komise a následně rada Městské části Prahy 1 definitivně schválila projekt Musea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových na Oživení Werichovy vily.

Museum Kampa - Werichova vila (Foto: Michal Fanta)

Projekt Oživení Werichovy vily

Werichova vila má čtyři podlaží, každé s vlastním zaměřením a všechna budou přístupná návštěvníkům.

Záměr tvůrců expozice „oživení Werichovy vily“ nechat návštěvníka vtáhnout do atmosféry Osvobozeného divadla, filmové tvorby či fantazijního světa pohádek byl dosažen maximální interaktivností výstavy.

Každý příchozí má možnost dotknout se kláves dobového piana, které odkazuje na spolupráci V+W s nezapomenutelným muzikantem Jaroslavem Ježkem. Pro ty, jež nebrali hodiny klavíru, dokáže nástroj sám spustit největší hity Osvobozeného divadla. Bugatti step tak zvládnete stiskem jediné klávesy.

Neznámé detaily ze zákulisí vybraných her prozradí pohyblivá lupa, jejímž posunutím zjistíte například, že ve hře Osel a stín vystupovalo na divadelních prknech Osvobozeného divadla skutečné zvíře.

Podobně jako hity slavné dvojice, také náměty na nezapomenutelné forbíny vznikaly často v divadelní šatně přímo u líčících stolků, ke kterým může každý návštěvník zasednout a třeba si i vyzkoušet bílé klaunské líčení. Symbolem propojení obou postav V+W je originální dvojportrét Otakara Švece z roku 1932, který zapůjčilo Národní muzeum.

Upoutávkou na Werichovu filmovou tvorbu je otočný plakátovací sloup, který byl symbolický pro období, ve kterém Werichovy filmy vznikaly. Jan Werich byl nejen herec, ale také hlavně tvůrce a spisovatel, jehož nejznámější dílo pro dětské publikum je bezpochyby Fimfárum. Fotografie z filmového zpracování vybraných pohádek z Fimfára společně s Werichovými texty si připomenete na našem kolotoči.

Proti směru času Vás zavedeme do zrekonstruované pracovny Jana Wericha, kde můžete usednout k pracovnímu stolu anebo si vychutnat výhled z malého okénka, ze kterého Jan Werich vyhlížel návštěvy svých přátel, jejichž společnost si vždy užíval.

Mysleli jsme také na naše tvořivé dětské návštěvníky, kteří se budou moci přímo podílet na vzniku expozice věnované mystické postavě Golema, který neodmyslitelně patří k tvorbě Jana Wericha a také ke Starému městu Pražskému.

Na závěr prohlídky si můžete odpočinout v klubové zóně vily a nad vystavenými fotografiemi vstřebat dojmy z tohoto domu na Kampě, jehož nejznámějším obyvatelem byl právě Jan Werich.

Unikátnost expozice podpoříme spuštěním virtuálního okruhu prohlídky na podzim letošního roku.

Museum Kampa - Werichova vila (Foto: Michal Fanta)

Doprovodné projekty

Werichova vila je novým místem setkávání. Žít bude zejména doprovodnými programy, které cílí jak na širokou veřejnost, tak na úzce specializované zájmové skupiny.

Během léta návštěvníky čeká např. letní kino v zahradě u Čertovky, taneční a swingové večery či jóga v zahradě vily.

Zkraje měsíce září plánujeme reprízy úspěšného představení Korespondence V+W v podání Divadla Na zábradlí, těsně před koncem roku uvedeme sight specific projekt vytvořený na míru prostor Werichovy vily divadelním uskupením Pomezí.

Více se dozvíte na stránkách Werichovy vily.

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem