Koncem září se v italské Veroně uskutečnil již 52. ročník veletrhu Marmomac, který je nejvýznamnější přehlídkou světových novinek v oblasti designu a zpracování mramoru. K nejnovějším trendům patří přirozená krása, ale i technologické zázraky. 

Slavná socha Davida, která byla po staletí chloubou hlavního náměstí ve Florencii (dnes tam uvidíte pouze kopii), vznikla z mramorového bloku, který byl dlouho považován za zkažený a nepoužitelný. Mladý sochař Michelangelo Buonarroti však údajně uslyšel jeho vnitřní hlas, kámen mu odhalil svou duši a vznikl jeden z nejslavnějších monumentů dějin umění. A právě na imaginaci, na vize a emoce sází současný vývoj v designu.

Nosí se make-up i vrásky 

K aktuálním trendům patří jak přirozenost, tak zdobnost. Výrobci se snaží maximálně zvýraznit přírodní charakter kamene, jeho jedinečnost danou nepravidelnou kresbou, nestejnorodou strukturou a zbarvením, ba dokonce i zdánlivými nedokonalostmi a defekty. Krása se nachází v každé prasklině v kameni podobně jako ve vráskách na tváři. Každý kus je neopakovatelný, a v tom je jeho největší hodnota.

Oblíbené je podsvícení, které zvýrazní kresbu a navodí podmanivou atmosféru.Výtvarný efekt umocňují různé povrchové úpravy a kombinace. Vrací se po staletí používaná technika intarzie. Mramor se spojuje s ušlechtilými materiály s cílem potlačit chladný efekt – zejména s tropickým dřevem a žlutými kovy. Teple působí také matný povrch, který vzniká technikou pískování či využitím laseru.

Používají se i ryté zdobné motivy se zlaceným dekorem, které umocňují luxusní charakter materiálu. Největší inovací jsou intarzie s metalickou povrchovou úpravou, která dodává dechberoucí barevné, zlatavé či stříbrné efekty a navozuje atmosféru pohádkové nádhery barokního světa.

Designéři nechávají vyniknout barevnost i strukturu každého kusu kamene tak, jak jej „vyrobila“ příroda, včetně všech nerovností. Je to vidět na podnoži stolku či na dveřích v čelní stěně (Elite Stone)

Technologie až v první řadě 

Umyvadla vytesaná z jednoho kusu jako sochy jsou králem každé koupelny. Kolekce Sir/A je z materiálu „Macchia vecchia“, který je považován za nejkrásnější z bílých mramorů (Antolini)Nejnovější výzkumy se snaží vylepšit vlastnosti mramoru, jehož rubovou stránkou je – ve srovnání s jinými druhy kamene – určitá křehkost, měkkost a rychlejší opotřebení. Výsledkem nejmodernějších technologií zpracování ve vakuu nebo s použitím nanotechnologií je mimořádně kompaktní, hladký a odolný povrch.

Výrobci vyvinuli také různé druhy sendvičových desek s vylepšenými technickými vlastnostmi a velkými formáty (až 1,80 x 3,20 m). Například Bislapis jsou desky ze dvou vrstev kamene (i různého druhu) o celkové tloušťce 6–12 m. Jejich výhodou je menší hmotnost, větší pevnost a tuhost a oboustranné použití.

U desek Akdolan je mramor (4–5 mm) kombinován s jinými materiály. Společnou předností je nižší hmotnost, větší pevnost, úspora drahého materiálu a rychlejší montáž. Sendvič s deskou ze skelných vláken má izolační vlastnosti, používá se na obklady. Deska s keramickou vrstvou je určena na velkoformátové dlažby a obklady, deska se sklem na průsvitné interiérové prvky. Vyrábí se i sendvičová skladba s nosnou hliníkovou strukturou podobnou plástvi, má izolační vlastnosti a je vhodná na obklady do interiéru i do exteriéru.

V neposlední řadě najdete na trhu také vysoce pevné kompaktní materiály z minerálů na čistě přírodní bázi bez umělých pojiv, které nabízejí vynikající technické parametry při minimální tloušťce a napohled je nerozeznáte od kamene, betonu či jiných autentických povrchů.

Kámen a sklo

Největší novinkou byla kolekce Stratospherica, mramorová intarzie, kterou navrhl designér Alessandro La Spada. Je výsledkem dlouhodobého technologického výzkumu. Mramorové desky jsou pokryty miniaturními částicemi barevného skla (o rozměru cca 2,5 x 2,5 mm) s metalickou povrchovou úpravou, které byly vyrobeny speciální technikou s využitím nanotechnologií. Působením světla vznikají jedinečné světelné efekty vytvářející dojem scénické dekorace. Kolekci vytvořily společnosti Antolini a Mutaforma, www.antolini.com, www.alessandrolaspada.it

Více na marmomac.com

Text: Jitka Pálková, Foto: Archiv Marmomac

logo MessengerPoslat Messengerem