Téměř v každé domácnosti je na stěnách nebo podlahách použitá keramická dlažba. I když jde z hlediska úklidu o praktický materiál, v prostorách s vyšší koncentrací nečistot vyžaduje pečlivější údržbu.

Dlažbě voda nevadí

Parní mop Morphy Richards 9 v 1 Steam cleaner, rychlé nahřívání, ruční odnímatelný čistič s nástavci, www.sololight.czKdyž je podlaha potřísněná nějakou tekutinou nebo se na ní přilepí zbytky potravin, musí se vytřít. V kuchyních, kde se hodně vaří, je třeba tuto nepopulární činnost vykonávat velmi často. Pak se vyplatí použít místo klasického smetáku a hadru soupravu obsahující mop a nádobu se ždímacím košíkem nebo odstředivým systémem. Při vytírání s mopem odpadá ohýbání, manuální máchání a ždímání.

Ještě větší komfort a efektivnější výsledek nabízí elektrický parní mop, u kterého je pára z nádrže svedena několika otvory do nástavce s textilní podložkou. Součástí parních mopů bývá odnímatelný ruční čistič, u kterého pára prochází úzkou tryskou, kde se znásobí její tlak, takže odstraňuje nečistoty i mechanicky.

Pokud se keramická dlažba udržuje s pomocí páry, nejsou už zapotřebí žádné čisticí prostředky.

Účinný smeták

Neocenitelným pomocníkem v interiérech s hladkými podlahami je akumulátorový vysavač. Při jeho používání totiž odpadává nepříjemná nutnost vyjmout vysavač z útrob nějakého úložiště, složit jej a následně zase uklidit. Akumulátorový tyčový vysavač se neskládá a zůstává zaparkovaný v pohotovostním režimu, takže jej stačí sejmout z nabíjecího stojanu. Kdo tento způsob rychlého úklidu vyzkouší, zpravidla už o jiný nestojí. Stejně jako používání je snadná i údržba. Vysáté nečistoty se hromadí v nádobě, která se po naplnění vysype a vypláchne vodou.

Jak na spáry

Nejproblematičtějším místem pří údržbě keramických dlažeb jsou spáry, ve kterých se zejména na podlaze snadno usazují nečistoty. Skvělým pomocníkem při jejich odstraňování je malý parní čistič. K mechanickému vyčištění se používají houbičky se středně silnou abrazivní plochou, osvědčený je také kartáček na zuby. Pokud zůstanou ve vlhkém a nevětraném prostředí koupelny ve spárách nečistoty delší dobu, může se na nich vytvořit plíseň. Když nepomůže ocet, odstraníte ji bezpečně nějakým účinným fungicidním prostředkem. Následně byste se ale měli pokusit zajistit v místnosti lepší větrání.

S chemií i bez

Moderní je využívat přírodní neagresivní prostředky, s nimiž si vystačili i naši předci.Čištění dlažby a spár výrazně usnadní různé chemické prostředky. Jejich používání by se ale nemělo přehánět. Moderní je využívat přírodní neagresivní prostředky, s nimiž si vystačili i naši předci. Lesklé obklady na stěnách umyjete dobře mýdlovou vodou nebo jen teplou vodou, kterou nanesete a setřete s pomocí akumulátorové stěrky. U více zašpiněného povrchu v kuchyni vám pomůže běžná soda.

Na zaschlé skvrny, zbytky potravin a tuku naneste pastu ze sody a vody, rozetřete ji houbičkou a před setřením vodou nechte několik minut působit. Více znečištěný povrch vyčistíte pastou ze sody a octa. Vodní kámen odstraníte s použitím octa, proces urychlí, když se ocet ohřeje. I když používání přírodních prostředků vyžaduje někdy větší úsilí, může vás hřát vědomí, že se chováte ekologicky i ekonomicky.

Text: Libuše Lhotská, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem