Zahřeje, osvěží i povzbudí… Nápoj z rozmanitě velkých a různě zpracovaných lístků rostliny, která měnila dějiny a urychlovala technický pokrok. Ano, řeč je o čaji.

Zapeklitá historie

První zmínky o čaji sahají až do 3 tisíciletí př. n. l. do severní Číny. Podle jedné z legend odhalil lahodnou chuť čaje císař Šen-nung náhodou. Muži známému pro jeho zálibu v léčivé síle bylin, za kterými se vydával do hor, spadly do kotlíku s vroucí vodou suché lístky čajovníku a udělaly z vody chutný a voňavý nápoj.

Litinová konvice na čaj Jing s nerezovým sítkem, objem 0,8 l, Bredemeijer, cena 1 099 Kč, www.kuchynskenoze-nadobi.czDo zbytku impéria se ale pití čaje rozšířilo až v kolem 4. století n. l. a opravdového rozkvětu se dočkalo za vlády císařské dynastie Tchang vládnoucí od počátku 7. století. Čajem se začaly platit daně a stal se předmětem výměnného obchodu a vývozním artiklem. Až do 14. století příprava čaje procházela různými proměnami, až se za vlády dynastie Ming začaly čajové lístky spařovat a louhovat tak, jak to děláme i dnes.

Do Evropy dovezli čaj v 16. století Portugalci, ale rozšířili ho až o sto let později Holanďané. Britové, kteří jsou považování za nejtypičtější konzumenty čaje, se do čajového obchodu zapojili až v 2. polovině 17. století. Aby se čaj dostal na britský stůl co nejchutnější a nejvoňavější, musel být z Číny převezen co nejrychleji a pěkně za čerstva. Bylo proto potřeba udělat velký vývojový skok v lodní dopravě a vyrobit rychlejších čtyřstěžňové plachetnice, tzv. klipery.

Za velkou louží pak čaj způsobil i politické zemětřesení, když se v roce 1773 rozhodli v Bostonu vyjádřit Británii odpor a skupina padesáti mužů převlečených za indiány shodila 342 beden čaje přivezených britskou společností do moře.

Sypaný čaj

O sypaném čaji se říká, že je kvalitnější než ten porcovaný. Názory však nejsou jednotné a podle studie provedené v Ústavu vegetabilních potravin a rostlinné produkce Veterinární a farmaceutické univerzity Brno tomu tak vždy není. Musíte však hledat takové, kde se do nálevových sáčků nesype čajový prach.

Abyste dosáhli co nejlepší chuti nápoje, musíte věnovat pozornost tomu, jak dlouho a jakým způsobem čaj skladujete a dodržovat dobu louhování. K přípravě sypaného čaje tedy potřebujete sítko nebo filtr, který dobře zadrží čajové lístky a zároveň umožní dokonalé vylouhování čaje. Pak musí sítko ze hry, tedy z čaje ven, pokud ovšem nevlastníte některý z produktů s filtrem s patentovaným systémem kontroly louhování, který umožňuje ukončit louhování pouhým otočením víčka.

Sítko na čaj s odměrkou Tea Stick, nerez a nylon, Ø 2,5 cm, výška 19 cm, Ad Hoc, cena 325 Kč, www.pros3to.cz

Porcovaný čaj

Použití nálevového sáčku je pro mnohé z nás jednodušší a nápoj může přesto mít stejně dokonalou chuť i vůni jako u sypaného čaje. Na tvaru sáčku, jehož historie sahá až do roku 1903, prý příliš nezáleží. Co hraje roli, je ale materiál, ze kterého je sáček vyroben. V hodnocení se umisťují nejvýše ty hedvábné ve tvaru pyramidy. Nijak neovlivňují chuť a jejich výhodou je i to, že do nich vidíte a pouhým okem už můžete zkontrolovat, že čaj v nich použitý je opravdu kvalitní.

A proč se vlastně začal čaj porcovat? Důvodem bylo právě znečištění čaje a fakt, že k opravdu kvalitnímu čaji neměl přístup téměř nikdo. Čaj se tedy musel kvůli prachu z písku a kamínků filtrovat. Postupně sáčky ztratily svoji roli filtru, ale jejich obliba přetrvala právě kvůli pohodlí, které poskytují.

Hrnek s víčkem Charles, porcelán se silikonovým víčkem/miskou na čajový sáček, Balvi, cena 325 Kč, www.naoko.cz

Text: Martina Paulová, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem