Společný rodinný život se dnes ve většině domácností neodehrává „na valné hromadě“ na sedačce u televize, ale u jídelního stolu. A to nejen při společném stolování, ale třeba při psaní úkolů, práci s notebookem či popovídání u kávy. Aby se vám u vašeho stolu dobře žilo, vybírejte s rozvahou.

Důležitá je jak samotná velikost stolu, tak konstrukční řešení a materiál. Je -li prostor určený pro stolování omezený, velikost jídelního stolu je třeba přizpůsobit dimenzím místnosti a také ergonomickým zásadám. Pokud bude stát volně ve společné obývací části, raději se nedržte zpátky a pořiďte si velkorysou jídelní tabuli. Zvláště pokud rádi pořádáte rodinné oslavy nebo zvete přátele – vyhnete se tak nepohodlí a nedůstojným improvizacím.

Stoly z kolekce Art Wood vynikají diagonálně orientovanou podnoží z masivního dřeva, která dodává velkou stabilitu a dynamický design. Deska je na výběr ze skla nebo keramiky v různých provedeních a rozměrech (obdélníková o délce 2–3 m, kruhová ve 3 velikostech). Vyrábí společnost Bonaldo, u nás nabízí např. studio Punto Design

Kam s ním?

Nemáte -li v bytě samostatnou jídelnu, je vhodné jej situovat pokud možno co nejblíže kuchyňské lince, aby bylo servírování i odklízení použitého nádobí jednoduché a pohodlné. Zároveň ale nesmí překážet hlavní komunikační linii vedoucí do kuchyně. Může přímo navazovat na varný ostrůvek, nacházet se v přechodové zóně mezi kuchyní a obývacím pokojem (sezením) nebo třeba v zimní zahradě. Důležitý je i dostatek denního světla a příjemný výhled. (Kdo by se chtěl při obědě dívat do zdi sousedovy garáže či do tmavé chodby?)

Společnost Cattelan Italia vyvinula novou technologii zpracování skla Crystalart, která dodává stolním deskám zcela unikátní vzhled. Na fotografii je stůl Premier s ocelovou podnoží a rozkládací skleněnou deskou k nerozeznání od leštěného mramoru (www.cattelanitalia.com)

Při hledání vhodného místa berte v potaz i to, zda se tam jídelní stůl pohodlně vejde i s usazenou společností, kudy se bude ke stolu přicházet, kudy se budou přinášet pokrmy atd. Jako vodítko můžete využít ověřené ergonomické zásady. Záleží i na typu a velikosti vybraných židlí. Polokřesílka a těžké masivní židle vyžadují větší plochu než běžné židle. Také vaši rodiče a prarodiče budou potřebovat více místa, aby si mohli dopřát pohodlí.

Rozměry a ergonomie stolování

Standardní rozměr jídelního stolu pro 4 osoby je 80 x 160 cm, pohodlnější je 90 x 160 cm, do malých bytů se prodávají i menší typy (140 x 70 cm). Pro větší společnost počítejte s délkou tabule 70–80 cm na jednu osobu (minimum je 60 cm). Stoly pro 6 osob pořídíte v rozměrech od 90 x 200 cm a více, pro 8 osob počítejte s délkou stolu cca 3 metry.

Plně obsazený obdélníkový stůl se 4 stolujícími osobami zabere plochu nejméně 160 x 200 cm (+ volný průchod o šířce 80 cm alespoň z jedné strany). Kruhový jídelní stůl pro 4 osoby má průměr cca 100–110 cm a zabere v dispozici minimálně 200 x 200 cm, u rozkládacího stolu ponechte navíc odpovídající volnou plochu.

Design a konstrukce

Stůl Halmstad ve skandinávském stylu má praktickou bílou desku s povrchem ve vysokém lesku, který se snadno udržuje, a výškově nastavitelné dřevěné nohy. Díky rozměrům 120 x 75 cm se hodí do malého bytu. Nabízí ASKO-NábytekByly doby, kdy praštit do stolu bylo známkou silné osobnosti a zatančit si na stole patřilo k vrcholu večera. Takový stůl musel opravdu něco vydržet, a takový stůl je žádaný i dnes. Nejlépe ze dřeva, které je symbolem trvanlivosti, nadčasovosti a útulného domova. Hodí se prakticky do každého interiéru. Na desku se používá masivní dřevo nebo dýhované materiály s masivními hranami. Oblíbené je provedení Vintage se suky, prasklinami a známkami opotřebení, které vyprávějí příběhy a ještě zvyšují jeho hodnotu.

Také čtěte: Nejlepší materiály pro vaši kuchyni

Nejčastěji se používá dřevo dubové, bukové, ale i ořech a ušlechtilé exotické dřeviny. Mějte však na paměti, že se jedná o živý materiál, který se časem mění a také vyžaduje určitou péči. K aktuálním trendům patří jak masivní deska (má tloušťku 4 cm a více), tak optické odlehčení a subtilní vzhled – hrany desky jsou po obvodě zkosené, takže napohled působí tenkým dojmem.

Trapez, stůl od české značky TON, se pyšní tenkou hranou desky, která mu dodává subtilní vzhled. Nabízí se v rozměru 90 x 160 a 100 x 240 cm, obojí rovněž jako rozkládací, a v řadě povrchových úprav

Velkou perspektivu mají vysokotlaké lamináty, které bez úhony přežijí i v domácnostech s malými dětmi. Ve vyšších cenových sférách najdete stoly s kamennou deskou nebo s povrchovými úpravami, které s pomocí nejvyspělejších technologií dokonale imitují např. leštěný kámen, beton, kov a podobně. Tyto povrchy jsou vysoce odolné, kompaktní, dobře se udržují a jejich životnost se počítá na desetiletí. Do luxusní třídy se řadí i sklo a speciální keramické povrchy, obojí v různých úpravách, například s metalickými nebo kouřovými efekty.

Co se týče konstrukce, kromě běžného typu se 4 nohama se stále více objevuje řešení s centrální podnoží. Uvolňuje místo pro nohy a poskytuje nekonečné možnosti ztvárnění od geometrického tvaru až po atypické kreace. Současný design charakterizují také netradiční kombinace materiálů, kromě dřeva s kovem také dřevo se sklem, dřevo a kámen atd. Jídelní stoly se proměňují ve skulptury, které se stávají dominantou obývacího prostoru.

Stůl Wallis ze studia Deco Loco se solidní masivní dubovou deskou a pevnou ocelovou podnoží vynikne v každém interiéru. Nabízí se ve velikostech od 90 x 180 cm do 100 x 240 cm, se 4 typy podnoží a v řadě povrchových úprav od bělené a olejované až po lakovanou dýhu

Výrobci a dodavatelé:
ASKO-Nábytekwww.asko-nabytek.cz
DECO LOCOwww.decoloco.cz
Hanák Nábytekwww.hanak-nabytek.cz
LAGO Designwww.lago.cz
TON, a. s., ton.eu
WUDERS Nábytekwww.wuders.cz


Text: Jitka Pálková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem