Velikost kuchyně i její dispozice se odvíjí od konkrétního prostoru v domě, od velikosti rodiny a od toho, jak často v ní budete vařit. Jinak bude vypadat kuchyň velké rodiny s dětmi, která často a hodně vaří, a jinak v single nebo bezdětné domácnosti starších manželů. Před plánováním kuchyně proto podrobně zvažte, jak velkou pracovní plochu a jak velký úložný prostor bude potřeba, jakými elektrospotřebiči se vybavíte apod. Kuchyňská linka patří k nejnákladnějšímu vybavení domu, myslete raději na léta dopředu.

Funkční zóny: od chladničky ke dřezu a varné desce

Abyste se v kuchyni zbytečně příliš nenaběhali a měli vše po ruce, osvědčilo se rozdělit kuchyň na funkční zóny, které na sebe přímo a plynule navazují. Jsou odvozeny od logické linie přípravy potravin: skladování (chladnička, potravinová skříň), mycí zóna (dřez, myčka), pracovní plocha a varná zóna (varná deska, digestoř, trouba, mikrovlnka atd.). Každou zónu je třeba vybavit odpovídajícími úložnými prostory a spotřebiči a pokud možno i menší odkládací plochou.

Sestavení linky do jedné přímé linie by bylo většinou příliš dlouhé (v průměrně velké kuchyni cca 6 metrů), hodně byste se naběhali tam a zpět. Proto je účelnější uspořádat linku do tvaru L, U nebo zvolit kombinaci s varným ostrůvkem. Komunikační linii v kuchyni pak tvoří trojúhelník.

Základní provozní linie v kuchyni

Varný ostrůvek

K osvědčeným a prostorově úsporným řešením patří rozdělení kuchyně na kompaktní sestavu u stěny (nejlépe na celou výšku stropu), která obsahuje úložné prostory, vestavěné spotřebiče – chladničku, případně troubu, mikrovlnku, kávovar atd. – a na ostrůvek s varnou zónou a pracovní plochou. Mycí zónu můžete umístit u stěny (jednodušší připojení na vodu a odpad), nebo v rámci ostrůvku. Toto řešení je ale technicky i finančně náročnější, je třeba prověřit, kudy přivést vodu a odpad.

Varný ostrůvek skvěle vypadá, umožňuje při vaření komunikovat s ostatními členy rodiny a také tvoří zajímavý prostorový předěl. Praktické a efektní je přímé napojení ostrůvku na jídelní stůl nebo malý barový pult.

Varný ostrůvek může mít různou konfiguraci, například může obsahovat varnou plochu, pracovní plochu, dřez i navazující jídelní stůl. Na fotografii kuchyň Girona, ostrůvek je blok cca 120 x 220 cm + jídelní stolek (ORESI)

Tvary kuchyňských linek

Tvary kuchyňských linekLineární tvar – hodí se do malé kuchyně, ve velké kuchyni je příliš dlouhý.

Do L – hodí se téměř do každé kuchyně. Obě části mohou být u stěny, nebo jedna volně v prostrou. Problémem bývají obtížně využitelné rohové skříňky a umístění chladničky (většinou nevzhledný vysoký „kus“ na kraji linky).

Do U – vhodný do rohu nebo niky, platí obdobné zásady jako u kuchyně do L.

S ostrůvkem – zabere poměrně dost místa, je určen do velkého společného obývacího prostoru. Umožňuje nejrůznější prostorové kombinace a atypická řešení. Nad varnou plochu je třeba vybrat speciální digestoř volně do prostoru nebo integrovanou do stropního podhledu.

Kuchyň v číslech

Pohodlné práci napomáhají standardizované rozměry kuchyňského nábytku a vybavení, které byly odvozeny z dlouholetých zkušeností a ergonomických zásad. Zároveň umožní budovat kuchyň jednoduchým způsobem jako skládačku.

Hloubka pracovní desky (od zdi k čelní hraně): 60 cm
Výška pracovní plochy: 85–90 cm (podle výšky postavy)
Manipulační prostor před linkou: šířka uličky cca 100 cm
Výška osazení horní skříňky: 140 cm nad podlahou
Základní šířka skříňky (a elektrospotřebičů): 60 cm

Rozměrová řada skříněk vychází ze základního modulu 60 cm, často se setkáte i s 45 cm (pro úzkou myčku), 90, 120 a 150 cm (široké skříňky na plnovýsuvné zásuvky, horní skříňky s výklopnými dvířky). Někteří, zejména zahraniční výrobci nabízejí i jiné rozměrové moduly.

Řešení z nabídky kuchyňského studia Oresi ukazuje propojení kuchyně a obývacího pokoje. Kuchyňský ostrůvek s dřezem a varnou plochou navazuje na „televizní“ sestavu, úložné skříně s troubou a chladničkou stojí samostatně u stěny. Nápad ale berte spíše jako inspiraci do malého nebo atypického bytu (ORESI)

Několik malých rad

Potřebujete ušetřit místo? Využijte plnovýsuvné zásuvky s organizéry na kuchyňské náčiní, kořenky a různé dózy. Budete mít také stále pořádek a přehled (foto ASKO)Skladování potravin: Máte-li po ruce spíž, obejdete se bez velké potravinové skříně přímo v lince, případně bez velké chladničky nebo velkého mrazáku. V opačném případě musíte s tímto vybavením počítat v rámci kuchyně.

Mytí nádobí: Pokud hodně vaříte, budete potřebovat dvoudřez, nebo alespoň dřez s přídavnou vaničkou a okapem, v malé kuchyni stačí jednoduchý dřez. Z úsporných důvodů se doporučuje umístit vedle dřezu myčku – napojí se na jeden společný přívod vody i odpad.

Elektrospotřebiče: Zvláštní pozornost si zaslouží vestavné spotřebiče. Chladničky, myčky, trouby, mikrovlnky, varné desky, digestoře a další výrobky se sice vyrábějí ve standardizovaných rozměrech, ale mají specifické nároky a předpisy pro instalaci. Doporučujeme vybrat si ještě před plánováním linky konkrétní typy, aby byly připraveny přípojky elektřiny, vody či odpadu na přesně správném místě, ve správné výšce atd. Hotovou kuchyň budete předělávat jen těžko.

Odpady: Velké vaření produkuje zároveň velké množství odpadu. Při návrhu kuchyně nezapomeňte počítat s místem na odpadkové koše, pokud možno na tříděný odpad. Ideálně v mycí zóně pod dřezem.

Navrhování kuchyně na dálku

Přejete-li si novou kuchyň, nemusíte se vypravit za designéry do kuchyňského studia. V současných podmínkách karantény nabízí společnost Oresi službu designéra na dálkuPřejete-li si novou kuchyň, nemusíte se vypravit za designéry do kuchyňského studia. V současných podmínkách karantény nabízí společnost Oresi službu designéra na dálku. V praxi to vypadá tak, že zákazník sedí doma, návrhář Oresi ve studiu a jsou formou videorozhovoru v dokonalém osobním kontaktu, návrhář on-line zanáší návrhy a případné změny a výsledkem je finální vizualizace, půdorys kuchyně a kompletní technická dokumentace. Využití tohoto kanálu nevyžaduje žádnou speciální instalaci softwaru nebo mimořádné zařízení ze strany zákazníka. Stačí vyplnit formulář a přihlásit se do call centra, které zákazníka spojí s příslušným návrhářem.


Kontakty:

ASKO – nábytek, asko-nabytek.cz/kuchyne
HANÁK nábytek, a. s., hanak-nabytek.cz
ORESI, www.oresi.cz
SIKO koupelny & kuchyně, www.siko.cz
SENESI, www.senesi.cz
AGAVE, agave-nabytek.cz

Velmi praktické je propojení kuchyně s technickou místností, kam lze umístit vše, co kazí „estetický dojem“ – pračku, velkou lednici, potravinové skříně atd. Můžete tu žehlit nebo i zpracovávat velkou úrodu ovoce ze zahrady. Vybavení snadno sestavíte z levnějších kuchyňských skříněk (foto ASKO, kuchyň Riva)

Text: Jitka Pálková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem