Koberce mají v interiéru důležitou praktickou i estetickou funkci. Na rozdíl od pevné podlahy pohlcují prach, takže nevíří v ovzduší, tlumí hluk a zlepšují akustiku prostoru. V místnosti dokážou navodit útulnou atmosféru a podtrhnout barevné řešení.

Tón v tónu

Koberec Ziggy Black, ručně všívaný, 100% vlna, více barev, 122 x 183 cm, www.bakero.czNadčasový styl a ležérní eleganci dodá interiéru barevná kombinace bílé, černé a šedé. Podle vzoru a použitého odstínu šedé barvy může koberec v tomto barevném provedení působit decentně, ale i kontrastně a odvážně.

Zatímco šedá barva se v oblasti interiérové módy drží v popředí už několik let, výrazná kombinace bílé a černé, která je už dlouho populární zejména ve Skandinávii, se v českých interiérech zabydluje opatrněji. Když si pořídíte koberec v tomto barevném provedení, můžete při volbě barev u ostatních zařizovacích prvků postupovat odvážněji, protože se k bílé, černé i šedé hodí prakticky všechny.

Koberec z kolekce Grund Agarthi, supersoft polyakryl, typ světle šedá a černá, 60 x 100 cm, www.grund.czPokud se z hlediska údržby obáváte na koberci bílé barvy, můžete se zaměřit na efektní kombinaci několika šedých odstínů vytvářející zajímavý efekt „tón v tónu“. Ze syntetických materiálů se nejsnáze udržují koberce z polyakrylu (PA), který je stálobarevný a svými vlastnostmi se nejvíce podobá přírodním materiálům.

Podlahové obrazce

Ručně vázaný koberec z řady Harlequin Bright, 100% polypropylen, 90 x 150 cm, Asiatic Carpets, www.bonami.czKoberec byste měli vybírat tak, aby se hodil k ostatnímu zařízení. Rozhodujícím kritériem je barva a vzor. Je třeba si uvědomit, že barvy ovlivní vzhled interiéru, ale i vaši náladu. Tmavé barvy a výrazné vzory prostor opticky zmenší a zútulní, světlé tóny a nenápadné vzory jej naopak zvětší.

Místnosti orientované na sever lze opticky zateplit kobercem s barvami, jako jsou červená, oranžová, odstíny žluté a hnědé. Větší podíl žluté prostor příjemně prosvětlí a vytvoří dojem dopadajících slunečních paprsků.

Koberec z kolekce Grund Mandala, typ Zrození, 100% supersoft polyakryl, protiskluzový nátěr, www.grund.czI když kombinace těchto barev dokážou vnést do prostředí optimistickou atmosféru, je třeba s nimi zacházet opatrně. K výrazně vzorovanému a barevnému koberci je vhodné zvolit jednoduší zařízení, které nebude s kobercem soutěžit o pozornost. Studené barvy, jako je modrá a zelená, se více hodí do místností orientovaných na východ a jih, které se tak pocitově zchladí. Interiér s pevnou krytinou příjemně zútulní malý koberec s výraznějším vzorováním.

Text: Libuše Lhotská, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem