Zařiďte si koupelnu tak, abyste se na chvíle strávené v ní každý den těšili a aby poskytovala požitek vašemu tělu, duši i oku. Začínáte v ní každý den, tak ať je příjemný a svěží jako vaše koupelna.

Sloužit a užívat

Koupelnou už dávno jen neprobíháme, ale trávíme v ní stále více času, který si tam všemožn zpříjemňujeme. Kromě každodenní hygieny si v koupelně můžeme užívat relaxační lázeň ve vaně obložené svíčkami a plné voňavé vody se solí nebo esenciálními oleji, dopřávat si v prostorném sprchovém koutě osvěžující masážní sprchu, která bude dobrým startem do nového dne. Krásné umyvadlo posazené na desku nebo integrované do nábytku nám nabídne pohodlnou zónu k vykonání osobní hygieny i k odložení koupelnových doplňků či mycích nebo kosmetických potřeb.

Hodně času věnujeme i úpravě svého zevnějšku, takže by nezbytnou součástí koupelny mělo být i dobře nasvícené zrcadlo nebo zrcadlová skříňka, která navíc poskytne i úložné prostory. Chvilky nejintimnější, tedy ty strávené na toaletě, zpříjemní sanita v ergonomicky přizpůsobených tvarech a s vymoženostmi, jako je třeba bidetovací či vyhřívané sedátko se zpomaleným dopadem. Život usnadní i jednoduché ovládání krásných baterií a peníze uspoří důmyslné ovládací mechanismy či perlátory. V neposlední řadě je potřeba dopřát i potěchu pro oko, kterou může v pravidelných dávkách dodávat vhodně zvolený obklad.

Sprchová nástěnná baterie Chrome, cena bez hadice a hlavice, www.ravak.cz; Nástěnná umyvadlová baterie Axor Urquiola, www.koupelny-ptacek.cz; Umyvadlo Axor Urquiola k posazení na desku, www.koupelny-ptacek.cz; Obkládačky a dlažba série Era, 33 x 33 cm, www.rako.cz

Obklad

To, zda bude obklad koupelny pěkně vypadat, záleží jen na vašem vkusu a citu. Pokud si sami nevíte rady s výběrem, v koupelnovém studiu to za vás vyřeší vizualizace, kterou vám na místě zhotoví zkušený prodejce. Rozměry, barvy i dekory obkladů přizpůsobte velikosti prostoru, typu vybavení, stylu zařízení celého interiéru, ale samozřejmě především tomu, co se vám líbí. Obkládačky totiž velmi významně ovlivní vzhled celé koupelny, v níž byste se měli cítit přirozeně a příjemně. Trendem jsou momentálně přírodní tóny, imitace přírodnin, patchwork, stále in je velký formát, ale i mozaika.

Dlažba

Ideální dlažba je ve zkratce taková, která se hodí k obkladu, neklouže a dobře se udržuje. Soulad s obkladem vyřeší již zmíněná vizualizace koupelny. Abyste se vyhnuli úrazu při uklouznutí po mokré dlažbě, zvolte buď dlažbu s protiskluzným povrchem, což vám značně zúží výběr, protože jich na trhu není tolik, anebo na exponovaná místa, kde ulpívá stříkající voda, položte koupelnovou předložku s protiskluznou úpravou. O snadné údržbě budou rozhodovat hlavně spáry, a to jejich počet i použitý materiál. Úklid usnadní spáry s vodoodpudivou a antibakteriální složkou.

Koupání

Vana je vhodným řešením pro požitkáře, kteří v ní umějí relaxovat, ale i pro rodiny s dětmi, které ji využívají k hygieně i večernímu vydovádění potomků. Velikost je dobré přizpůsobit prostoru koupelny a tělesné konstrukci jejích uživatelů. Malá osoba se bude ve velké vaně „topit“ a velká se do malé zase nevejde, takže u rozdílných výšek uživatelů je dobré volit kompromis, tedy rozměr „něco mezi“. Důležitý je vnitřní tvar vany, který by měl poskytovat maximální komfort při ležení i sezení ve vaně. Pozor na umístění baterie. Vyberte místo, kde nebude bránit bezpečnému vystoupení z vany.

Vana BetteLux Oval je vyrobená ze smaltované titanové oceli, www.koupelny-waterloo.cz

Sprchování

V kurzu je sprchový kout typu walk-in, který tvoří pouze sprchová zástěna a bezbariérová vanička zapuštěná do podlahy nebo sprchový kanálek s designovým krytem. Jste-li povahy praktičtější, na trhu je pro vás velké množství čtvrtkruhových, čtvercových i obdélníkových variant sprchových koutů, bohatý výběr vaniček, skel i profilů. Klaďte důraz na bezpečný a pohodlný vstup i výstup ze sprchy, upřednostněte kvalitní pojezdy či mechanismy u dveřních křídel. Ideálním řešením je odtokový kanálek integrovaný přímo do dlažby, nebo bezbariérová sprchová vanička s protiskluznou úpravou.

Bezrámová sprchová zástěna Melia, dveře umožňují otvírání ven i dovnitř, panty jsou vybavené zdvihovým mechanismem, který usnadňuje otvírání dveří z 8 mm silného skla, www.sanswiss.cz

Umyvadlo

Od umyvadla očekáváme především, že u něj vykonáme osobní hygienu s tím, že nás voda vytékající z baterie nepostříká a že nám umyvadlo poskytne i odkládací prostory buď na jeho ploše, nebo na desce, na níž je posazené, anebo v umyvadlové skříňce. Až půjdete nakupovat, myslete i na údržbu. Doporučujeme vám sanitární keramiku s glazurou, která má antiplakovou úpravou, po níž kapky rychle stékají a neulpívají na povrchu. U baterie dejte pozor na délku a výšku výtokového ramínka, proud vody by měl směřovat do středu umyvadla. Samozřejmostí je, že by se vám nové umyvadlo mělo líbit.

Toaleta

Zásadní k řešení bude fakt, zda zvolit klozet stojící nebo závěsný. Z hlediska úklidu pod toaletou je praktičtější závěsná varianta, která je i na pohled hezčí. Musíte ale počítat s tím, že cena naroste o splachovací nádržku, kterou bude nutné zazdít, a také o pořízení ovládací splachovací destičky. Co se týká sedátka, praktické je takové, jež je vybavené zpomalovacím a rychloupínacím mechanismem. Prkénko pak na keramiku nedopadá s rachotem a kvůli údržbě se dá snadno a rychle z klozetu odejmout a umýt. O důkladné oplachování mísy se starají nejmodernější, důmyslně promyšlené splachovací okruhy.

Text: Lucie Martínková, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem