„Více je více,“ říká hvězda současného holandského designu Marcel Wanders a symbolicky tak ukončuje mnohaletou éru minimalistického stylu. Přinášíme vám několik pohledů na nové trendy v interiérovém designu, jak jsme je viděli na letošním ročníku mezinárodního veletrhu Salone del Mobile v Miláně a jak je vidí světoví designéři. 

Novinka italské značky Gervasoni, křeslo INOUT 630 s hliníkovým nosným rámem, ručním ratanovým výpletem a teakovou podnoží, je typickým představitelem současných trendů.Dokonalá funkce je samozřejmost, která už nestačí. Důraz se klade na emoce a originalitu. Návrháři i výrobci nábytku znovu objevují přirozenou krásu přírody, ale i dekorativnost a luxus. Používají ušlechtilé přírodní materiály a jejich neobvyklé kombinace. Zatímco ještě před pár lety bychom se nad deskou z masivního dřeva a skla či mramorovým stolkem s mosaznou podnoží nejspíš nevěřícně pozastavili, dnes nejsou žádnou výjimkou.

Hodně se používá dřevo s intarziemi, novinkou letošní sezony jsou ale především „teplé“ kovy – měď, mosaz a bronz a metalické povrchové úpravy. Jejich lesk vytváří žádaný dojem bohatství a přepychu. Designéři je kombinují se dřevem, sklem a mramorem, navrhují propracované detaily.

Comeback slaví komody, paravány, toaletní stolky a další tradiční nábytkové prvky, které ožívají v nových podobách. Pozornost poutají profilovaná dvířka a nožky, oblé či sražené hrany a další zajímavé detaily. Pozadu nezůstávají ani postele s propracovanými čely a podnožemi, poseté horami polštářků.

Alessandro Mendini, ikona světového designu posledních několika desetiletí, současný vývoj vystihl několika větami: „Zdá se, že přichází období bezvládí, které může předcházet něčemu krásnému. Je tu technokratický směr, který používá nové technologie, jako je 3D tisk, klasická průmyslová výroba je poněkud na ústupu. Mladí designéři chápou design více globálně, naše práce je naopak výtvarnější a pohybujeme se v kruzích. Někdy se mi stává, že pracuju na nápadu, který jsem měl před 30 lety.“

Chaise longue Manta s koženým potahem a kovovou podnoží vás uchvátí svým tvarem a obejme jako měkká náruč (Arketipo)

Sezení s individualitou 

Moderní sedačky a křesla jsou dokonale ergonomické, měkké, a přitom subtilní. Stojí na podnožích z tenkých kovových trubek či na dřevěných nožkách, nízká opěradla a sedáky oblých tvarů vás přímo vyzývají k odpočinku. Oblíbené jsou potahy kombinované z různých materiálů, výplety z provazců, řasení a další zdobné prvky.

Židle a křesílka se vyrábějí z nejrůznějších materiálů od přírodních až po recykláty, a tomu odpovídají nejroztodivnější tvary a dekory. Fantazii se meze nijak nekladou. „Křeslo má svou osobnost. Může svítit jako lampa a přijmout tě jako hnízdo,“ říká designér a umělec Jacopo Foggini.

Stůl v hlavní roli

Stůl Ginevra se silnostěnnou skleněnou deskou a masivní podnoží z carrarského mramoru je sám o sobě uměleckým dílem. Nabízí společnost CITCO, www.citco.comPo mnoho let byl jídelní stůl hlavně funkční záležitostí, jednoduchý design byl založen na kombinaci dřeva a kovu či skla a kovu. Musel být dostatečně velký, pohodlný, odolný, variabilní. To samozřejmě platí i dnes, ale mnohem více se hledí i na výtvarnou stránku.

„Před pár lety byla rozhodující funkce, trend udával model rozkládacího stolu. Dnes se přístup změnil. Stůl už není technickým předmětem, ale opravdovým hlavním hrdinou, jako v sedmdesátých a osmdesátých letech,“ říká slavný italský designér Rodolfo Dordoni. „Dnes se navrhují předměty, které si zapamatujete, akcent je na sochařských tvarech a luxusních materiálech. Celému světu nábytku, včetně stolu a židle, vládne požadavek na jedinečnost.“

Text: Jitka Pálková, Foto: Archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem