Poslední týden roku si zaslouží krásně prostřený stůl a sváteční náladu. Štědrovečerního kapra, štěpánskou husu nebo silvestrovské kanapky naservírujte ve velkém stylu.

Štědrovečerní hostina

Miska Stephanie red XL, porcelán, Ø 13,5 cm, vyrábí Green Gate, www.apropos-shop.czKe slavnostně prostřenému stolu se o Štědrém večeru těšíme asi všichni. Porcelánový servis s jemným dekorem, kvalitní sklo, ve kterém se odráží odlesk zapálených svíček, a typicky vánoční dekorace spolehlivě podpoří chuť na štědrovečerní hostinu. U nás stále vítězí smažený kapr s bramborovým salátem.

Štědrovečerním jídlem se stalo kapří maso teprve v druhé polovině 19. století, ale nejstarší dochovaný recept na kapra načerno je z roku 1810. Připravoval se tři dny, pekl se v omáčce z mandlí, rozinek, perníku, povidel, ořechů a sladkého piva a podával se s bramborovými šiškami. Smažený kapr se dostal do české kuchyně z Rakouska koncem 19. století. Kapří maso je nejen chutné, ale díky nízkému podílu tuků lehce stravitelným bílkovinám a omega-3 nenasyceným mastným kyselinám i zdravé.

Omáčník s podomáčníkem Toy's Delight, ručně malovaný porcelán, 250 ml, vyrábí Villeroy & Boch, www.luxurytable.cz

Na Boží hod a na Štěpána

Sklenka na sekt Vinter, sklenka na víno Vinter, ručně foukané sklo, www.ikea.czPrvní svátek vánoční, 25. prosinec, je v křesťanském kalendáři označován jako Boží hod neboli svátek Narození Páně. V minulosti byl věnován hodování a rozjímání. Naši předci ten den skutečně odpočívali, a tudíž ani nezametali světnice nebo zápraží a nestlali postele. Svátek se slavil s blízkými doma, a pokud někdo přišel na návštěvu, měl přinést koledu. Jídla podávaná v první svátek vánoční se krajově liší, ale ve většině domácností se jí svíčková na smetaně s houskovým knedlíkem nebo vepřová pečeně se zelím.

26. prosince na svátek svatého Štěpána se naopak chodilo a někde na venkově ještě chodí na koledu a je zvykem navštěvovat příbuzné. Typickým pokrmem při slavnostním obědě je různě upravená drůbež, třeba pečená husa nebo kachna s houskovým či bramborovým knedlíkem a zelí.

Nůžky na drůbež Prezident, www.eshop.tescoma.cz

Silvestrovské veselí

Servírovací podnos Gustito, z porcelánu odolného do 200 ºC, 38 x 16 cm, www.eshop.tescoma.czPoslední den v roce je určen bouřlivým oslavám, ke kterým patří i výborné občerstvení. Pro někoho jsou nerozlučným společníkem chlebíčky, ale někteří se pouštějí do mnohem elegantnějších kreací. Kanapky jsou vlastně moderní formou jednohubek, které se servírovaly už za první republiky, a jsou tak oblíbené, že se objevují na všech důležitých večírcích. Dají se i krásně naservírovat na různě velké a různě tvarované porcelánové misky. Využít můžete i etažéry, na jejichž několik pater můžete naložit vinné hrozny, sýr nebo jiné lahůdky.

Silvestrovské pohoštění musí na první pohled lákat, a proto si dejte záležet i na výzdobě stolu. Po náročném večeru a noci pak nezapomeňte navařit k novoročnímu obědu hrnec čočky. Kdyby vám nepřinesla peníze, dodáte tělu alespoň dostatek bílkovin.

Porcelánový servis Anmut Platinum, vyrábí Villeroy & Boch, www.luxurytable.cz

Text: Martina Paulová, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem