Floristika je nádherný obor. Zahrnuje péči o řezané květiny, prodej i aranžování květin. Má mnoho fanoušků, nepřeberné množství stylů a postupů. Požádali jsme několikanásobnou mistryni České republiky ve floristice Hanu Kindelmannovou Šebestovou o tipy na letošní vánoční výzdobu.

Dá se říci, že i vánoční výzdoba ­podléhá módním trendům?

V lesním duchu je zdobena keramická nádoba v šedozelené barvě, k dekorování jsou použity pravé srnčí parůžky, exotické šišky, mech, suché kapradí a stříbrný kovový ptáček.Ano, tak, jako je tomu i v jiných oborech – například v módě či designu – tak je tomu i ve floristice. Tím hlavním, co se mění, je barevnost, která se zpravidla shoduje s ostatními příbuznými obory. Patří sem samozřejmě i použité materiály. Já ovšem říkám, že trend je sice hezký, ale musí ladit s interiérem. Pokud tedy nechcete výzdobu stále měnit, volte spíše dekorace podle interiéru, případně s přihlédnutím ke stávajícímu trendu…

Ale jsou i tací zákazníci, kteří mají každý rok jiný vánoční stromek, k tomu mění i dekorační textilie a doplňky... Ať už je tomu tak či onak, je dobré mít o aktuálních trendech alespoň základní povědomí.

Co tedy bude ­trendem ­letošních ­Vánoc? 

Podle mých informací se dá očekávat, že letošnímu roku nebude vládnout tradiční červená barva, ale nahradí ji měděné až měděno-růžové odstíny, mosazná barva, dále pudrové barvy, odstíny béžové, šedé, objevují se i odstíny studených zelených tónů, někde i s akcentem modré nebo modrozelené.

 Svícnu z přírodních materiálů dominuje mohutná svíčka, okolo jsou použity nejrůznější větvičky trvanlivých jehličnanů, dále skořice, skleněné kuličky, přírodní hvězdy a šišky.

Jaké materiály na ­výrobu vánočních ­dekorací ­budou převažovat?

Do keramické nádoby je vložen svícen v přírodních barvách, hranatou svíčku doplňují šišky, skořice, dřevěné hvězdičky, lýkové mašličky, bukvice a kuličky ve dvou provedeních.Z materiálů je to papír, filc, dřevo a beton. Tradičně jsou to šišky z různých druhů stromů s různým použitím, dále pak lisované nebo sušené listy různých textur a barev, hladké saténové stužky nebo zlacené skořápky ořechů.

V adventních dekoracích se používá menší množství živého rostlinného materiálu a chvojí, s přibližujícími se Vánocemi se tento materiál přidává a na vánoční tabuli by neměly chybět řezané květy ve vánoční úpravě či alespoň přizdobená hrnková květina, jako je vánoční hvězda, kaktus nebo například hrnková čemeřice.

Autorka aranží

Autorka aranží Hana Kindelmannová ŠebestovHana Kindelmannová Šebestová je několikanásobná mistryně ČR ve floristice, její hlavní pracovní náplní je kompletní svatební floristika, dále pak sezonní dekorace a výzdoby interiérů. Publikuje v odborném tisku, hodnotí soutěže a pořádá předváděcí akce a semináře.

Kontakt:

Aranžování květin – Florist, Čejkovy 5, 342 01 Hrádek

Tel.: 777 558 511, nelumbo(at)seznam.cz, www.hanasebestova.cz

Text: Vlastimil Růžička, Foto: Hana Kindelmannová Šebestová

logo MessengerPoslat Messengerem