Krbová kamna v zimě hospodárně doplňují vytápění a navozují příjemnou a útulnou atmosféru. Otázkou je, jak správně vybrat.

Krbová kamna mohou v závislosti na konstrukčním typu a použité technologii vydávat dva druhy tepla – sálavé a konvekční. U sálavých kamen je teplo vyzařováno do okolí přes skleněné okénko ohniště a efekt je srovnatelný se slunečním zářením nebo táborákovým ohněm. Konvekční kamna teplo uvolňují do celé místnosti a dále do celého domu přes vzduchové otvory v obložení, skrze kachlové či kamenné obložení nebo přes teplovodní výměník pomocí radiátorů či podlahového topení.

Výběr podle materiálu

Kamna z oceli rychle hřejí a rychle také chladnou. Jsou tedy vhodná do místností, které je třeba rychle vyhřát, jako jsou například dílny či sportoviště.

Pro všechny druhy kamene – ať již jde o mramor, žulu, přírodní kámen nebo mastek – platí, že každý jednotlivý výrobek je unikát. „Materiál se musí použít tak, jak se získává v přírodě. Křemenné žíly, póry, průduchy nebo barevné odstíny nelze změnit. Z toho důvodu se mohou vystavené vzorky nebo zobrazené produkty vzhledově lišit od dodaného zboží,“ vysvětluje Marcela Bínová, odbornice z oddělení topení společnosti Hornbach.

Krbová kamna s obložením potřebují na pořádné rozehřátí delší dobu, teplo si ale uchovají déle. Vyhřátý prostor tak rychle nevychladne a tepla si lze užívat ještě den poté.

Pozdrav z Dánska, výrobce: RAIS, cena: 85 000 Kč, www.kamna-rais.cz: Elegantní kamna Viva 120 L Classic Silver dánské značky Rais vynikají moderním designem a velkými prosklenými dveřmi. Mají otočný rošt a vzduchem chlazenou rukojeť. Ke kamnům lze objednat akumulační kameny (30 kg).

Kamna s teplovodním výměníkem

Jde o univerzální zařízení, díky kterému můžete vytápět šetrně a ekologicky. Zabudovaný výměník tepla lze zkombinovat se stávajícím systémem vytápění.

Část tepla krbových kamen se používá pro přímé vytápění místnosti. Zbytek tepla putuje do tepelného zásobníku. Ten je zásobován vzniklou tepelnou energií také z dalších zdrojů, jako je například solární zařízení nebo plynový kotel. Vytvořené teplo se ze zásobníku využívá dle potřeby pro zásobování ústředního vytápění nebo ohřev vody.

Kamna s výměníkem, výrobce: ROMOTOP, cena: 45 900 Kč, www.romotop.cz: Krbová kamna Romotop LUGO 04 W s pláštěm z přírodního pískovce jsou vybavena účinným teplovodním výměníkem, který může přebytkovým teplem ohřívat teplou užitkovou vodu nebo vodu v otopném systému. Součástí kamen je bezpečnostní vychlazovací smyčka s termickým ventilem.

Topení dřevem a briketami

Dřevo je obnovitelné, ekologické a cenově výhodné palivo. Navíc ho lze atraktivně začlenit do interiéru jako přírodní dekorace. Při výběru je důležité volit správný druh, protože každé dřevo má jiné vlastnosti.

Do kamen je ideální dubové a smrkové dříví. Dub má vysokou výhřevnost a dlouhou délku hoření. Nehodí se ale do krbu, protože nehoří atraktivním plamenem. Navíc při spalování dub voní kyselinou tříslovou, která je v něm obsažena. Smrkové dřevo velmi snadno vzplane, ale také velmi rychle shoří. Jeho výhřevná hodnota je vysoká, délka hoření nicméně malá. Také není vhodné pro otevřené krby, protože jiskří, což je způsobeno uzavřenými smolnými bublinami. Smrkové dřevo je v porovnání s jinými druhy dřev poměrně cenově výhodné.

Jako palivové dřevo se příliš nedoporučují topol a vrba, protože mají nízkou výhřevnou hodnotu a krátkou dobu hoření. Olše je dobré dřevo na podpal, protože se snadno rozhoří, při topení je ale vhodná pouze v kombinaci s dalšími druhy dřev.

Buk, bříza nebo brikety

Za klasické krbové dříví je považováno bukové dřevo, popřípadě bříza. „Buk hoří hezkým plamenem a téměř nejiskří. Kromě toho má mimořádně vysokou výhřevnou hodnotu. Při spalování vydává příjemnou vůni, proto se upřednostňuje také pro uzení potravin a při grilování,“ radí odbornice z Hornbachu. Bukové dřevo je žádané, proto se nachází v horní cenové kategorii. Oblíbená je i bříza, díky éterickým olejům při hoření příjemně voní a třpytí se modře.

Dřevěné brikety vznikají lisováním dřevěného odpadu, menší výlisky se nazývají dřevěné pelety. Méně často se brikety vyrábějí také ze zbytků rostlin či starého papíru, jsou však vhodné pouze do některých, k tomu schválených topidel.

Šarlatové teplo, výrobce: ROMOTOP, cena: 19 900 Kč, www.mountfield.cz: Novinkou v sortimentu krbových kachlových kamen je model Broto na kusové dřevo, který disponuje horním i zadním vývodem kouřovodu. Kachle, které mají barvu nugátu, slonové kosti nebo srnčí srsti, se stále vyrábějí tradiční metodou – ručně. Každý kachel je tak originál! Topný výkon kamen je 6,0–11,0 kW, kamna jsou schopna vytopit prostor velký 160 m3.

Jak správně topit

Zásadně používejte pouze suché dřevo. Pro skladování je nutné dříví naštípat na polena a vyrovnat do suché a dobře větrané místnosti. Nechte je tam schnout až do doby, kdy zbytková vlhkost dřevní hmoty klesne pod 20 %. Měkké dřevo schne asi 1 rok, tvrdé i 2 až 3 roky.

Dřevo se spaluje ve žhnoucím lůžku, položené vždy vodorovně k okénku ohniště. Z třísek nestavte stan nebo pyramidu. Pomocí třísek a vhodného příslušenství pro podpal oheň snadno rozděláte. Důležité je vytvořit „tah“ – dostatečný přívod vzduchu (kyslíku) zaručí správné a plynulé hoření dřeva. Pokud je přívod vzduchu nedostatečný, může dřevo začít kouřit a pohledová okénka se pokryjí sazemi. Spalování odpadu či nevhodných paliv, jako například lakovaného, lepeného či impregnovaného dřeva, může vést až k poškození kamen.

K výročí výrobce: MORSO, cena: 73 800 Kč, www.morso.cz: Dánská legenda Morso u příležitosti 160. výročí založení firmy zavádí řadu sálavých kamen Morso 7800, kterou navrhla významná dánská designérka Monica Ritterband. Výkon 3 až 8 kW, vyhřívaná plocha 45 až 120 m2.

Text: Adam Krejčík, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem