Asfaltové šindele měly u nás prostě smůlu. Hned počátkem devadesátých let se vyrojili prodejci, kteří nabízeli jejich nekvalitní a mnohdy obskurní napodobeniny, a na dlouhou dobu tak pověst šindelových střech pošramotili.

Dalším problémem byla skutečnost, že se do pokládky šindelů pouštěli mnozí „pokrývači" bez dostatečných znalostí a zkušeností. To zapříčinilo problémy s takto „zfušovanými" střechami a pokles poptávky po šindelích. V současnosti se situace zlepšuje, a to díky seriózním výrobcům s dlouholetými zkušenostmi a dostatku kvalitně školených pokrývačů. Asfaltové šindele se tedy právem dostávají do povědomí stavebníků jako kvalitní a odolná střešní krytina, která je vhodná i do náročnějších podmínek. Lehkost, nosnost, vysoká odolnost proti sněhu a větru, zajímavá cena a rychlá a snadná pokládka dělají ze šindele střešní materiál budoucnosti.

Lehká, odolná a tichá střecha

Zajímavý tvar střechy pokrytý asfaltovými šindelemi s vrstvou mědi na povrchu (TEGOLA).Asfaltové šindele byly poprvé vyrobeny v USA před více než 100 lety a na americkém kontinentě zůstávají nejpoužívanější střešní krytinou. Výhodami šindelové krytiny je její lehkost, která zbytečně nezatěžuje krovy a poměrně nízká cena. Šindelovou střechu nemusíte dodatečně lakovat či jiným výrazným způsobem opečovávat. Představuje flexibilní zastřešovací systém, který vyhovuje všem požadavkům na snadnou a rychlou instalaci, dlouholetou odolnost střešního pláště a jeho estetické ztvárnění. Zároveň odpuzuje hmyz a zabraňuje jeho vniknutí do střechy. Při dešti zajistí šindelové střechy výrazné ztlumení hluku v podkroví z dopadajících kapek.

Vysokou odolnost proti větru pak ocení všichni ti, jejichž střecha bývá vystavena častým povětrnostním vli­vům: některé šindele mohou nabídnout odolnost proti větru až do rychlosti 220 km/h. Kvalitní šindelové střechy bývají nejvíce doceněny v zimním období, protože odolávají také vydatnému sněžení. Díky dřevěnému záklopu, na který se šindele pokládají, unesou tyto střechy i několikametrové závěje sněhu. Odolnost této krytiny nejlépe dokazuje jejich časté používání a oblíbenost jak za polárním kruhem v Kanadě, tak v tropických oblastech Afriky či Indonésie.

Fotovoltaické šindele

Průlomovou novinkou je spojení střešní šindele s fotovoltaickým článkem pod názvem Tegosolar. Jde o pružné, ohebné a tenké fotovoltaické panely, které nevyžadují žádnou speciální podkladní konstrukci. Lze je jednoduchým způsobem montovat na záklop střechy místo střešní krytiny (s tím souvisí mimo jiné i úspora nákladů na pořízení a montáž krytiny). Materiál je lehký, plochý, pochozí. Díky povrchové úpravě mají panely samočisticí schopnost, takže jejich údržba není nutná. Esteticky nijak nenarušují vzhled střechy, panely tvoří část střešní krytiny.
Tegosolar je vyroben z amorfního křemíku, který dodává vysoký výkon i při nepříznivé orientaci i sklonu (fasády a ploché střechy). Výroba elektrické energie je tak možná i při difuzním světle, za horších světelných podmínek. Nejsou zde zapotřebí ani žádné těžké pomocné konstrukce, které zvyšují namáhání střechy větrem.

Fotovoltaické šindele Tegosolar nevyžadují žádné pomocné konstrukce, které by jinak při větru zatěžovaly statiku střechy (TEGOLA).Oblouky, věžičky a vikýře

Pokládka šindelů je velice jednoduchá a rychlá, a proto je možné mít novou střechu hotovou během několika málo dní. Díky dokonalé schopnosti šindele kopírovat podklad je možné takovéto střechy modelovat do různých architektonických detailů, jako jsou věžičky, vikýře, okna a další členitosti. Jediným typem šindele je možné pokrýt celou střechu včetně všech detailů, takže střecha působí kompaktně a není nutné dokupovat další nákladné a na pokládku složité příslušenství, jako jsou např. koncovky či hřebenáče, které by zbytečně prodražovaly stavbu. Šindele se pokládají na střechy se sklonem 15°-90°.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Postup pokládky

Pokládka šindelů je rychlá a snadná. Na dřevěný záklop (bednění) z vyzrálých prken či OSB desek, který je oplechován u okapové hrany, se pokládá pojistná hydroizolace: asfaltové pásy na skelné rohoži či stále častěji používaný lehký podkladní pás, který zajišťuje nejen odolnost proti vodě, ale také vyrovnává částečně případné nerovnosti záklopu. U sklonu pod 20° je nutné používat samolepivé podkladní pásy, či zajistit 50% přesah nesamolepivého pásu. Po zajištění bočního závětrného plechování se již pokládají jednotlivé šindele.

Kvalitní šindele znamenají jistotu (IKO).Pro hřebeny či nároží se používají výřezy ze šindelů, které se přes hřeben čí nároží přehnou. Pro uchycení šindelů je nutné používat dostatečně dlouhé, korozi odolné hřebíky. Jelikož šindelová střecha dokonale uzavře prostor pod šindeli, je nutné zajistit dostatečné odvětrání takovéto střechy. Nasávání vzduchu, dostatečná mezera pod záklopem a vyfukování vzduchu v hřebeni střechy jsou velmi důležité pro dlouhodobou funkčnost střechy. Výrobci krytiny to řeší použitím systémových komponentů.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Cena šindelů je lákavá

Cena šindelů je v porovnání s ostatními střešními krytinami nižší o několik řádů. Náklady snižuje také to, že asfaltové šindele nevyžadují takřka žádné příslušenství. Fakt, že šindele jsou lehká střešní krytina, která nadbytečně nezatěžuje konstrukci střechy a domu, umožňuje šetřit i na tesařských materiálech. Jednoduchá a rychlá pokládka a minimum odpadu přispívají při tvorbě šindelové střechy k dalším úsporám.

text: Adam Krejčík, foto: archiv firem a autor

logo MessengerPoslat Messengerem