Podkroví se stejně jako každá jiná obytná místnost neobejde bez prosvětlení a větrání. V podstatě existují pouze dvě možnosti řešení – střešní okno nebo vikýř. Výhodou vikýře je zvětšení samotného prostoru místnosti, ale spíše převažují jeho nevýhody. Střešním oknem stejného rozměru se dostane do místnosti více světla než vi­kýřem. Navíc má vikýř složitější konstrukci, je dražší i samotná montáž je mnohem náročnější než u střešních oken, a tedy i náchylnější na vady při jejím průběhu.

(Komerční prezentace)

Základní funkcí okna je především prosvětlit a provětrat interiér. Tento požadavek by však neměl zastínit další, neméně důležitý, kterým je výhled z okna, a tedy i jeho správné umístění ve střeše. Dále je to otázka materiálu okna a typu zasklení v závislosti na potřebných tepelnětechnických parametrech. V neposlední řadě je potřeba zaměřit se na bezchybnou funkci okna bez nežádoucího rosení, zatékání či protahování.

Co se velikosti střešních oken týče, základním doporučením je, aby plocha oken odpovídala přibližně 10–12,5 % celkové užitné plochy místnosti a součet šířky všech oken by se měl rovnat 55 % délky místnosti.

Správný rozměr a umístění

Doporučená prosklená plocha v závislosti na podlahové ploše místnosti.Nejprve se podíváme na rozměry a umístění střešních oken. Co se jejich velikosti týče, základním doporučením je, aby plocha oken odpovídala přibližně 10–12,5 % celkové užitné plochy místnosti a součet šířky všech oken by se měl rovnat 55 % délky místnosti.

Aby byl interiér správně osvětlen a nikde nevznikaly tmavé kouty, je lepší použít více menších oken než jedno velké. Výška okna pak ovlivňuje, jak hluboko do místnosti se světlo dostane. Výškové umístění okna ovlivňuje nejen prosvětlení místnosti, ale i naši psychiku. Je však třeba si uvědomit, že okno bude ovlivněno výškou nadezdívky a užitností podkroví.

Doporučuje se umístit spodní část okna ve výšce 90 cm. V praxi to však u novostaveb není reálné. Obvykle jen výška nadezdívky je okolo 1,1 m. Pokud se k tomuto rozměru připočítá tloušťka střešního pláště, pak se výška spodní hrany střešního okna vyšplhá do výše 1,5 m nad podlahou.

Výška horní hrany pak samozřejmě v závislosti na výšce okna vychází do výšky cca 2,1 m nad podlahou. Tam, kde je horní hrana okna špatně dostupná nebo nedostupná, nabízí firma Roto okna s kličkou dole. V tomto případě se jedná o produktovou řadu Designo.

Samozřejmě existují realizace, kde je vhodnější klička na horní hraně okna. Především se jedná o rekonstrukce starých půdních prostor. Pro tento případ má Roto střešní okna v sortimentu okno RotoQ s madlem na horní hraně křídla.

Způsob otevírání

Způsob otevírání střešního okna je důležité vybrat právě podle výšky okna nad podlahou. Běžným typem okna je okno kyvné, u kterého se však musí počítat s tím, že křídlo bude zasahovat do interiéru. Dle výšky umístění okna může křídlo vadit ve výhledu i při samotném užívání místnosti.

Roto však nabízí ještě další dva způsoby otevírání, které vám zpříjemní jak přístup k oknu, tak i výhled z něj. Prvním z nich je výsuvně kyvné otevírání v horní čtvrtině rámu. Ve většině případů vyhovuje právě tento způsob požadavkům nerušenému přístupu k oknu a výhledu z něj, protože i při otevřeném okně je křídlo dostatečně vysoko nad podlahou a nezasahuje do interiéru.

Základní funkcí okna je především prosvětlit a provětrat interiér. Tento požadavek by však neměl zastínit další, neméně důležitý, kterým je výhled z okna, a tedy i jeho správné umístění ve střeše.Druhým způsobem je otevírání výklopné/kyvné. Křídlo se otevírá v horním pantu, a zajišťuje tak absolutní volnost pohybu v prostoru okna i v jeho okolí a zároveň nabízí výborné funkční vlastnosti okna. V souvislosti s posledně zmiňovaným typem otevírání je nutno upozornit také na celoobvodové kování. Bývá součástí každého fasádního okna a firma Roto jím osazuje dva typy střešních oken. Tím zajišťuje přesné uzavření křídla po celém jeho obvodu. U větších rozměrů střešních oken je toto kování velmi důležité, protože zajišťuje těsnost střešního okna, tak aby jím neprotahovalo.

Samozřejmostí jsou i střešní okna s možností elektrického ovládání. Jejich obsluha je velice komfortní a využívají se zejména u oken, která nejsou dostupná pro manuální ovládání. Další využití těchto typů oken je u systému centrálního řízení domu a nuceného větrání.

Celý článek si můžete přečíst na našem partnerském webu iMaterialy.cz

Kompletní informace naleznete na www.roto-frank.cz.

Text: Martin Tichý, Foto: Roto střešní okna s.r.o.

logo MessengerPoslat Messengerem