Slovo zdraví se dnes skloňuje ve všech pádech. Přesto existuje ještě oblast, u které na něj není kladen tak velký důraz, jaký by měl být. Zdravý životní styl totiž může opravdu fungovat jen ve chvíli, kdy dbáte na všechny jeho složky. A právě kvalita bydlení se na zdraví člověka citelně odráží.

(Komerční sdělení)

Víte například, že se počet astmatiků a dětí trpících alergií za posledních 10 let zdvojnásobil? V současné době plných 31 % dětí ve věku 13 až 17 let trpí alergií a dalších 10 % dětí nad 5 let věku zase astmatem. Jaký vliv má kvalita prostředí v domácnosti na tato čísla? Odpověď je jednoduchá. Jedním z nejhorších zabijáků zdravého dýchání jsou plísně. A ty se dnes ve zvýšené míře objevují nejen ve starších budovách, ale i nových bytech a domech. Důvodem je nekvalitně provedený nebo nesprávně užívaný zateplovací systém.

Proč je vlhkost v izolovaném domě?

Zateplování bylo a stále ještě je velkým tématem. Ceny energií neustále rostou a bez pořádné vrstvy izolace se dnes neobejde žádná novostavba ani rekonstrukce. Bohužel, stejně důležité, jako je vyčíslit přínos zateplení pro konkrétní stavbu, je i volba vhodného materiálu izolace, který se pro daný příklad hodí.

Proč tedy v tolika zateplených domech dochází k tvorbě plísní? Protože vlhkost, která se v domácnosti vytvoří, nemůže díky neprodyšnému zateplení a těsným oknům uniknout a společně s teplem vytvoří ideální prostředí pro růst plísní. Vzpomeňte si na chleba, který zůstane příliš dlouho v igelitovém pytlíku. Chlupatá zelená plíseň na sebe nenechá dlouho čekat. Když ale chleba skladujete v pytlíku z papíru, k plesnivění nikdy nedojde. Naopak, chleba po čase okorá a ztvrdne, protože papírový obal vlhkost odvětrá. Není asi třeba dodávat, co je v případě domácnosti lepší varianta.

Nebezpečná je především plíseň skrytá

Opravdu se v domácnosti vytvoří tolik vlhkosti, že jí klasickým větráním nedostanete ven? Samozřejmě hodně záleží na druhu stavby a místních podmínkách, ale obecně lze říci, že dýcháním, vařením, praním nebo dokonce sušením prádla v interiéru vytvoří člověk tak velké množství vlhkosti, že občasné krátké a intenzivní větrání nestačí.

Problém nastává v zimních měsících, kdy není možné větrat tak často. Pokud se pak plíseň v koutech nebo za nábytkem objeví, boj s ní je zdlouhavý, únavný a nikdy není možné ho zcela vyhrát. V nejhorším případě se plíseň vytvoří uvnitř konstrukce, třeba mezi zateplovacím systémem a stěnou, kde není na pohled vidět, a obyvatelé jí tak zpravidla objeví až při rekonstrukci nebo demolici. Léta strávená dýcháním plesnivého vzduchu už vašim plícím těžko něco vynahradí.

Proto je základním a nejjednodušším principem zajistit, aby plíseň vůbec neměla šanci vzniknout. Metaforicky řečeno, než dům zabalit do igelitového pytle a s obavami očekávat, kdy se objeví první plíseň, bude lepší použít obal z papíru, který umožní domu volně „dýchat“ a zajistí tak, aby se veškerá vlhkost bezpečně odvětrala.

Climatizer Plus má vynikající technické vlastnosti za dobrou cenu (CIUR)

Jaký materiál izolace tedy vybrat

V předchozích řádcích byly nastíněné dvě možnosti – zabalit dům do igelitu, tedy do neprodyšné izolace, nebo ho nechat dýchat v papírovém obalu. Technicky lépe se tyto dvě možnosti nazývají difúzně uzavřená a difúzně otevřená skladba. První je hermeticky uzavřená, druhá počítá s tím, že vlhkost bude řízeně procházet i konstrukcí stěny. Ani jedna samozřejmě není z principu špatně, je ale nutné zvolit tu, která je pro danou stavbu a její obyvatele lepší.

Skladba stěny difúzně otevřené vyžaduje použití speciálních materiálů, které s vlhkostí umí hospodařit a nijak jim neškodí. Používají se tedy prodyšné materiály, mezi které patří i řada přírodních izolací. Z nejpoužívanějších jmenujme celulózu, izolaci vyrobenou z rozvlákněného papíru s příměsemi, které zamezují jejímu hoření nebo plesnivění.

Stejně jako dřevo umí i celulóza vlhkost pojmout a zase jí uvolnit, aniž by to mělo vliv na její izolační schopnosti. Proto je například výborným adeptem pro rekonstrukce starších zděných domů, které mívají často značně provlhlé zdivo a jsou tak prvními v řadě, kde se po aplikaci neprodyšného „zateplováku“ objeví plíseň.

Pozor na chyby při realizaci

Výběr vhodného materiálu pro zateplení domu ale ještě není zárukou dobré kvality. Důležité je pečlivě volit i způsob a kvalitu provedení zateplení. Pokud totiž není izolační materiál aplikován rovnoměrně, popřípadě se v konstrukci najde místo, které není zateplené vůbec, bude o poznání studenější než zbytek stěny, a plíseň se na něm vytvoří tak jako tak. Proto nepřibývají na trhu jen nové materiály, ale také nové způsoby jejich aplikace.

Třeba u zmiňované celulózy jde o stříkání, v případě, že se zvlhčený materiál izolace stříká na cihelné zdivo, nebo o foukání, když se chomáčky celulózy vpravují do dutých konstrukcí, jako jsou stěny moderních sloupkových dřevostaveb nebo střecha. Díky těmto metodám aplikace je možné dostat izolační materiál v kontrolované míře i do velmi špatně přístupných míst, navíc bez zbytečných odřezků.

Volba je samozřejmě na vás, rozhodně je ale dobré si při výběru vhodného zateplovacího systému zjistit všechny možnosti, popřípadě si i nechat poradit od odborníků. Zdravé bydlení totiž není jenom prázdné heslo. Zkuste se také podívat na www.izolujzdrave.cz.

Zdroj: Inzertní zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem