Říká Václav Kohout, se kterým jsme si povídali o střechách, pokrývačské profesi a jeho firmě na Domažlicku, kterou se společníkem vystavěli na ideálech poctivé práce kvalifikovaných řemeslníků.

Střechy ZAKO působí v jihozápadních Čechách již osm let a kvalitní řemeslná práce, kterou odvádějí na tamních střechách, je dána firemními zásadami. Ty vychází z tradice poctivého řemesla a přesvědčení o potřebě kvalifikovaných a zkušených řemeslníků:

„Jsem u střech 15 let, stejně jako společník Jiří Záhoř, který dělá řemeslo od vyučení. Od samého začátku máme ve firmě vyučené tesaře, pokrývače, o něco později nastoupil klempíř a i ostatní kolegové mají  několikaletou praxi v oboru. Řada z nich pracuje ve firmě od jejího vzniku a všech si za jejich práci velice vážíme,“ říká Václav Kohout.

Montáž střechy Ruukki Decorrey Montáž střechy Ruukki Decorrey
Montáž střechy Ruukki Decorrey Montáž střechy Ruukki Decorrey
Montáž střechy Ruukki Decorrey Původní eternitová střecha, kterou nahradila střecha Ruukki.

Montáž moderní stylové krytiny s nízkým profilem Ruukki Decorrey namísto 80 let staré eternitové krytiny. Vpravo na přístavku můžete vidět původní azbestocementovou krytinu.

Většina zákazníků má podle něj při prvním setkání požadavek, aby je nová střecha přežila a nemuseli se o ní příliš starat. Úplně bez údržby to nikdy nepůjde, ale volbou kvalitní střešní krytiny, doplňků a výběrem firmy lze do budoucna hodně ušetřit i přes vyšší počáteční investici.

Kvalitní střecha nedělá kompromisy s materiály

„Na střechách jsme už viděli spousty ‚zvláštností‘, jak v oblasti řemeslného zpracování, tak v použitých materiálech – například střešní tašku slepenou silikonem,“ podivuje se Václav Kohout nad kvalitou práce některých firem, ale i domácích stavitelů a dodává: „Nemám nic proti klempířským lepidlům, silikonům a různým druhům pěn. Dnes jsou běžnou součástí stavebnictví, ale měli by se používat při pracích, pro které jsou určená a v mnoha případech výrobcem dokonce předepsaná.“

Kompromisy u kvality materiálu Střechy ZAKO příliš nedělají

„V době krize jsme se všichni ve stavebnictví museli přizpůsobovat ekonomickým možnostem zákazníků a třeba i experimentovat s levnějšími materiály. Po krátké době jsme si ale řekli, že takto to dělat nechceme,“ vysvětluje Václav Kohout a dodává: „Lidem radši trpělivě vysvětlujeme výhody navrhovaných materiálů a většinou se to daří. Pokud má na střechu přijít profilovaná plechová krytina, pracujeme jen s kvalitní skandinávskou ocelí a neděláme kompromisy.“

V pohraničí je mnoho starých domů s původními krovy, které byly postaveny pro dřevěné šindele, lehké eternitové krytiny nebo tradiční falcované plechy. Pokud se majitel takového domu nechce pouštět do úpravy krovu a dalších souvisejících stavebních prací je použití plechové krytiny Ruukki ta správná volba.

Nejen kvalitní materiály, ale i profesionální servis výrobce

Profesionální servis, logistika a poradenství výrobce - dodavatele krytin jsou při realizaci střechy stejně důležité jako samotná kvalita materiálů. Ať už se jedná o technické poradenství, výpočty nebo přesnou logistiku a krátké dotací lhůty.

„Když začnete práci na střeše objektu, ve kterém se bydlí, nebo kde jsou výrobní prostory, potřebujete jistotu, že domluvené termíny dodání krytiny platí a že výrobce dokáže operativně řešit vaše požadavky. Vždy se snažíme montáž nové krytiny provést co nejdříve, abychom měli my i investor‚ klidné spaní‘. Proto pracujeme jen s ověřenými a spolehlivými výrobci krytin,“ doplňuje Václav Kohout ze Střechy ZAKO.

Složitá střecha, Ruukki Monterrey Složitá střecha, Ruukki Monterrey Složitá střecha, Ruukki Monterrey

U složitých střech, kde se jedná o kombinaci několika typů střech na jednom domě, si pokrývači cení profesionální poradenství výrobce krytiny, který ochotně pomůže například i se složitějšími výpočty.

Ocelová střecha Ruukki Monterrey, dětská školka Ocelová střecha Ruukki Monterrey, dětská školka

V rámci výstavby tří pavilónů místní školky byla položena ocelová střecha Ruukki Monterrey, která imituje taškovou krytinu.

Text vznikl ve spolupráci s klempíři a pokrývači Střechy ZAKO www.strechyzako.cz a finské Ruukki.

(komerční prezentace)

logo MessengerPoslat Messengerem