Okapová hrana je jedním z nejdůležitějších detailů střechy s přímým vlivem na funkčnost a životnost celé konstrukce. Aby mohla střešní konstrukce dlouhodobě plnit svou funkci, musí být dodržen požadavek na její minimální odvětrání. Zároveň je třeba zamezit vlétávání ptáků pod tašky či vzlínání vody do konstrukce. Veškeré výrobky systému okapové hrany nabízí HPI-CZ, jeden z největších dodavatelů montážního příslušenství pro všechny druhy střešních krytin a kompletního sortimentu pro zateplování budov. 

(Komerční prezentace)

Větrací mřížky zajistí přívod vzduchu

Větrací mřížka (Foto: HPi.cz)Minimální odvětrání u okapu je u skládaných krytin ve většině případů 200 cm2 na 1 běžný metr okapu. I proto se montují kontralatě s minimální výškou 40 mm. Součástí odvětrání střechy jsou větrací mřížky, které plní funkci přiváděcího větracího otvoru. Tyto mřížky se montují na poslední lať tak, aby vyplnily otvory vzniklé profilováním krytiny. Jejich funkcí je zajistit přívod vzduchu do střešní konstrukce a zároveň zamezit vletu ptáků.

Společnost HPI-CZ nabízí jak jednoduché mřížky tvořené základnou a hřebenem, tak varianty s dvojitým profilem základny a mřížkou. Dvojitý profil navyšuje větrací kapacitu o 200 cm2/m, takže na okapové hraně již pro vyrovnání řady tašek nad okapem není třeba zdvojovat lať. Větrací mřížka bez hřebene se hodí pro hladké skládané krytiny, například tašky typu bobrovka. Více na www.hpi.cz, případně www.hpishop.cz.

Pásy proti ptákům od HPI-CZ chrání větrací otvory

Ochranný PVC pás proti ptákům (Foto: HPi.cz)Mezeru na okapové hraně vytvořenou kontralatí je třeba krýt tzv. pásem proti ptákům. Ten tvoří účinnou bariéru proti vniknutí ptáků a velkého hmyzu do konstrukce a zároveň je součástí odvětrání – slouží pro nasávání vzduchu.

Pásy proti ptákům se připevňují k okapové lati, volba šířky pásu závisí na velikosti nasávacího otvoru. Nabídka HPI-CZ zahrnuje několik barevných variant z UV stabilizovaného PVC nebo z lakovaného či přírodního hliníku. Ten je z pohledu designu i životnosti nejlepší volbou. Více na www.hpi.cz, případně www.hpishop.cz.

Okapnicový plech brání vzlínání vody do konstrukce

Na spodní straně okapové hrany je nutné ukončit difuzní fólii tzv. okapnicovým plechem. Ten je nezbytnou součástí doplňkové hydroizolační vrstvy, tvořené difúzními membránami, fóliemi nebo asfaltovými pásy. Okapnicový plech zabraňuje zatékání vody zpět do konstrukce a zabezpečuje odvod vody, např. tajícího sněhu, mimo obvod konstrukcí pod střechou, tedy mimo obrys budovy. Okapnicový plech od HPI-CZ je vyroben z lakovaného hliníku o délce 2 m. Vybírat lze ze 3 odstínů. Více na www.hpi.cz, případně www.hpishop.cz

Zachycovač listí zamezuje ucpání okapů

Okapový zachycovač listí (Foto HPi.cz)Velmi praktickým způsobem, jak bránit zanášení okapového žlabu listím a jehličím je tzv. okapový zachycovač listí. Tato na první pohled jednoduchá polyetylenová mřížka vytvoří nad žlabem ochranný kryt, který propustí vodu, ale listí nebo jehličí zachytí a vítr je pak přirozeně odfoukne.

Okapový zachycovač listí od HPI-CZ je dodáván ve dvoumetrové roli a ve dvou šířkách 180 mm a 280 mm. Montuje se pomocí kovových úchytek na hranu okapu. Vyniká vysokou UV odolností. Více na www.hpi.cz, případně www.hpishop.cz.

Stavební příslušenství mohou stálí obchodní partneři společnosti HPI-CZ objednat prostřednictvím objednávkového systému HPI-CZ. Kromě toho lze zboží objednávat také z e-katalogu umístěného na www.hpi.cz, případně na www.hpishop.cz,  kde jsou uvedeny i podrobnosti o sortimentu.

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem