Pokud jde o fasády rodinných domů, žijí dnešní stavebníci opravdu v době zaslíbené. Současná nabídka fasádních hmot a nejrůznějších technologických postupů jim může splnit i to sebenáročnější přání.

Mnohým stavebníkům mohou připadat pytlové maltové směsi či již předpřipravené pastózní omítky příliš drahé a vlastně tak trochu zbytečné tam, kde postačí míchačka, písek, vápno a cement. Jistě, je to řešení. Možná ale dotyčný stavebník po čase zjistí, že to, co „uspořil", dal do elektřiny, vody a odstraňování všech následků domácího míchání. Stojí to mnohem více času a následný produkt není tak kvalitní, protože v žádné várce netrefíte naprosto přesně stejné poměry surovin, jako v té předchozí. Fasáda je pak často skvrnitá, s nestejnoměrnou savostí a vytváří pro finální nátěr dosti problematický podklad.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Stabilní kvalita

Povrch strukturálních omítek je určován velikostí použitého zrna.Tyto nešvary by omítky míchané ve velkém a strojově - ať už jde o suché maltové směsi nebo pastózní omítky, neměly mít. Pokud, samozřejmě, dodržíme u pytlovaných omítkových směsí množství a kvalitu záměsové vody. Do profesionálně připravovaných omítek dodávají výrobci navíc řadu dalších příměsí, kterými maltám přidávají řadu dalších užitných vlastností a zároveň je činí odolnějšími a trvanlivějšími.

Druhy omítek

Základem minerálních omítek je písek, vápno a cement nebo sádra. Smícháním s vodou vznikne tvrdá, drsná slupka, maximálně paropropustná, ovšem také hodně nasákavá. Tento typ omítek charakterizuje kratší životnost, vyšší náchylnost k mechanickým poškozením.
Šlechtěné minerální omítky se dodávají zabarvené, takže omítnutý povrch je barevně stálejší než nátěr. Různými škrabkami lze tyto omítky plasticky upravovat, nebo pomocí hladítka dosáhnout elegantní hladké struktury.
Velkou skupinu tvoří vodoodpudivé disperzní omítky. Pojivem jsou různé druhy umělých pryskyřic. Omítky i přes svou tenkost dobře odolávají atmosférickým vlivům, jsou pružné a není třeba je opatřovat nátěrem, protože je lze namíchat v libovolných odstínech. Nedoporučují se pro použití při rekonstrukcích. Při jejich nanášení je nutné zcela odstranit původní nátěr, případně vytvořit novou podkladovou omítku.
silikonových omítek je pojivem silikonová disperze, která zajišťuje paropropustnost, odolnost proti dešti a nepřízni počasí a celkově dlouhou životnost.
Pojivem silikátových omítek je draselné vodní sklo. Jsou vysoce paropropustné a dobře hydrofobní, proto se hodí pro konečnou povrchovou úpravu historických a památkově chráněných objektů. Jejich tónovatelnost je ale podstatně omezená.
Sanační omítky se hodí všude tam, kde se fasáda potýká se zemní vlhkostí. Vyznačují se vysokou porézností a tedy extrémní paropropustností. Voda se ze zdiva vypařuje tak rychle, že nestačí na povrchu utvořit skvrny, výkvěty solí a plísně. Sanační omítky zaručují částečné vysoušení a vytvoření vlhkostní rovnováhy ve zdivu.

Co musí omítka splňovat

Na moderní omítky je kladeno velké množství náročných požadavků. Musí být dostatečně paropropustné, bez přísad zdraví škodlivých látek a barevně stálé. Navíc si ale taková omítka musí uchovat řadu technických vlastností, jakými jsou dobrá přilnavost, pevnost, objemová stálost, vodoodpudivost, mrazuvzdornost atd. Snad největší nároky jsou kladeny na estetické vlastnosti omítek. Můžeme vybírat z obrovské škály barev, tónů, vnějších úprav, nejrůznějších struktur a dokonce efektních spojení různých typů materiálů a barev do jednotlivých celků. To vše je možné, ale je nutné se ujistit, že se k tomu hodí také vaše fasáda.

Zeptali jsme se Ing. Roberta Mikeše, marketingového ředitele společnosti Saint-Gobain Weber Terranova

Jak se orientovat v dnešní široké nabídce fasádních omítek?

Ing. Robert MikešPro laika to určitě není vůbec jednoduchá záležitost a leckdy ani pro člověka, který má něco do činění se stavařinou. Pokusím se stručně formulovat pár oblastí, o které byste se měli zajímat a o nichž by vám měl podat potřebné informace ten, od koho chcete daný materiál pořídit či ho nechat aplikovat. A určitě by nemělo jít o odpovědi typu: Já dělám s touto omítkou, protože je nejlepší a nejlevnější.

- Prvním hlediskem by měl být výběr podle typu podkladu. Je rozdíl, zda kupujete povrchovou úpravu na zateplovací systém, na jádrovou omítku, nebo na vyspravení podkladní vrstvy. Ujasněte si také, jak chcete, aby vaše fasáda vypadala - jakou má mít zrnitost, resp. hrubost, i barevnost.

- Druhý okruh se týká vlastních omítek. Předem ale připomínám, že nelze říci, že pouze jeden typ je ten nejlepší. Měli byste se zajímat, jaké je omítka konzistence (prášková či pastózní) a jakého je tato omítka typu a druhu. Materiálové složení omítky totiž ovlivňuje její vlastnosti jako stálobarevnost, prodyšnost apod. Mezi nejrozšířenější povrchové úpravy patří zcela jistě pastovité omítky, které v zásadě rozdělujeme podle toho, na jaké bázi jsou vyrobeny: akrylátové, silikátové a silikonové, včetně jejich dalších modifikací.

-Do třetí skupiny patří otázky spojené s výrobcem omítek i se subjektem, který je bude aplikovat. Je k tomuto materiálu technický list a příslušný atest? Klienta by mělo jistě zajímat, kdo je výrobce, aby se pak nedozvěděl, že když mu bude na fasádě chybět 60 kg omítky, bude muset čekat 15 dní na dodávku odněkud ze zahraničí a zatím mu fasádníci utečou. To souvisí i se servisem a možností zjistit, co, kde a kým bylo tou či onou technologií provedeno. Rozhodovat bude jistě také cena a dostupnost informací prostřednictvím internetu.

text: Stojan Černodrinski, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem