Výběr nových obkladů a dlažby není snadný. Sladit vkus všech budoucích uživatelů se zdá často nemožné. Největších chyb se lze ale dopustit při volbě toho, co vidět vůbec není: lepidel nebo lepicích malt.

Dobrý výsledek se nedá očekávat v případě kombinací materiálů od různých výrobců, které nakoupíte výhodně v různých akcích. Lepení obkladů a dlažeb je totiž doménou „systémových řešení", která zaručují, že materiály od jednoho výrobce spolu dobře kooperují. Uspořená koruna se vám tak může několikrát prodražit i přes to, že jste práci zadali odborné firmě.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

celý text

Unifikovaným koupelnám dávno odzvonilo. Bohaté nabídce obkladů sekunduje i nabídka spárovacích hmot, např. v probarvení (HENKEL).Podklad a nasákavost

Podle čeho se tedy řídit při výběru materiálu?

Prvním krokem je určení druhu podkladu. Hodnotí se dvě kritéria, která rozhodnou o dalším postupu: jeho stabilita a nasákavost.

Ke stabilním podkladům, označovaným také jako stálé, patří například betony, potěry a mazaniny, pórobetonové tvárnice, omítky apod. Tyto podklady nekladou žádné vysoké nároky na výběr materiálů. U nich si vystačíme se základními lepicími maltami. Naopak tzv. kritické pod­klady, k nimž patří montované příčky, sádrokarton, dřevotříska, podlahy s podlahovým vytápěním, staré obklady a dlažby, balkony apod., kladou zvýšené nároky na lepicí malty. V takovém případě používáme tzv. flexibilní materiály.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Základní penetrační nátěry

Druhým kritériem je nasákavost podkladů. K nasákavým patří například betony, omítky, pórobeton, sádrokarton apod. Zde potřebujeme základní penetrační nátěry, které mají za úkol snížit nasákavost podkladu a zvýšit přídržnost pro další použité materiály.

Podklady nenasákavé, jako např. staré dlažby, dřevovláknité desky a OSB desky, umakart apod., vyžadují aplikaci základních nátěrů, které zvyšují přídržnost. Jejich použití je doporučováno hlavně z toho důvodu, že sjednocují vlastnosti jednotlivých podkladů. To je velmi důležité pro nanášení dalších materiálů, zejména vyrovnávacích hmot a stěrek.

Podklad vždy vyrovnat

Sanitární silikon CS 25, cena od 100 Kč/280 ml.Ne vždy se dá okamžitě přistoupit k lepení obkladů a dlažeb. V některých případech je nutné předem napenetrovaný podklad vyrovnat. K tomuto účelu slouží samonivelační a vyrovnávací hmoty, které jsou dnes nepostradatelnou součástí procesu sanace podkladů před položením podlahové krytiny, tedy i dlažby. Samonivelační stěrky se uplatní zejména při metodě tenkovrstvého lepení, kdy nerovnosti podkladu není možné vyrovnat tenkou vrstvou lepidla.

Jejich použití je přitom z hlediska úspory času i pracnosti mnohem pohodlnější. Ani samonivelační hmota se ovšem nerozlije sama, materiálu je třeba pomoci zubovou stěrkou a provzdušňovacím válečkem.

Oproti minulosti nám současné vyrovnávací materiály přinášejí dvě základní výhody. První je rychlost schnutí a druhou brzká možnost kla­dení další krytiny. Právě rychlost schnutí je jedním z kritérií, která svědčí o kvalitě samonivelačních a vyrovnávacích hmot. Pro srovnání, na cementový potěr se smí vstoupit až po cca 24 hodinách a doba zrání, která umožňuje pokládku další vrstvy, je 28 dní. U samonivelačních a vyrovnávacích hmot jsou uvedené hodnoty uváděny v řádu hodin. Pochůznost již po cca 3 hodinách a možnost kladení krytin podle tloušťky vrstvy po cca 24 až 72 hodinách.

Kolik to bude stát?

(pouze materiál bez práce a dlaždiček)
Penetrace: cca 15 Kč/m2
záleží na nasákavosti podkladu a počtu nátěrů

Vyrovnání: 30-60 Kč/m2 při vrstvě 1 mm
závisí na druhu a kvalitě použité hmoty. Náklady je nutno vynásobit požadovanou tloušťkou vrstvy

Hydroizolace: 150-250 Kč/m2
ceny izolačních pásů se pohybují v rozmezí 50-100 Kč/bm
Lepení: 20-30 Kč/m2 základní malta, 40-80 Kč/m2 flexibilní lepicí malta, při průměrné spotřebě 3 kg
závisí na druhu a rozměru obkladů a dlažeb. Na trhu existují  i speciální disperzní a epoxidová lepidla

Spárování: 10-40 Kč/m2 při průměrné spotřebě 0,5 kg
závisí na barvě spárovací hmoty, velikosti spár, rozměru obkladů a dlažeb

Celkem cca 230-440 Kč/m2

Důležitá hydroizolace

Samonivelační hmota CN 69, cena 460 Kč/25 kg.Pokládáte-li obklady a dlažbu ve vlhkém prostředí, je naprostou samozřejmostí vytvoření hydroizolační vrstvy proti průniku vody. Dříve používané lepenky byly nahrazeny moderními hydroizolačními hmotami, což je podstatně jednodušší a rychlejší varianta. Těsnicí hmoty se označují jako „alternativní izolace" a nanášejí se na podklad většinou ve dvou vrstvách. Jejich tloušťka bývá maximálně 1 mm a po zaschnutí v řádu hodin je možno přímo na ně lepit obklady a dlažby.

Pozor na dilatační spáry a rohy sprchového koutu, které bývají nestabilní - jejich dokonalou nepropustnost zajistíte vložením izolačního pásu mezi obě vrstvy uvedených izolačních stěrek. Stejným způsobem se řeší i dilatační spáry v ploše. Izolační pásy jsou většinou o šířce cca 12,5 cm a uprostřed bývají opatřeny vrstvou kaučuku, aby snesly vysokou zátěž.

Lepení

Na připravený a odizolovaný podklad lze již přímo lepit obklad nebo dlažbu. Důležitým kritériem při výběru lepidel a lepicích malt je nasákavost obkladů a dlažeb. Zjednodušeně se dá uvést, že obkladové materiály s nasákavostí více než 3 % (tzv. obkládačky) mohou být lepeny základními lepicími maltami, materiály s nasákavostí méně než 3 % (glazované ob­kladové prvky nebo slinuté dlaždice) vyžadují spe­ciální nebo flexibilní lepicí malty. V obou případech platí, že lepicí maltu nebo lepidlo volíme v závislosti na podkladu (viz výše).

Impregnace, která omlazuje

Na izolaci proti vodě je samozřejmě lepší pamatovat ještě před položením obkladů či dlažby. I na hotové dlažbě však lze dodatečně provést izolaci, a to např. transparentní impregnací Ceresit CT 10.
Tento přípravek stačí štětcem nanést na plochu (může to být jakýkoli materiál, porézní i neporézní) a po pětiminutovém působení otřít vlhkým hadrem. Na obkladech se vytvoří průhledná, ale nepropustná vrstva, která je již pod dvou hodinách odolná vůči dešti nebo vyteklé pračce. Izolace proti průsaku vody však není jedinou výhodou: nepropustný film zabraňuje usazování nečistot ve spárách či v porézní dlažbě, chrání ji proti plísním a v neposlední řadě starou dlažbu oživí, neboť jí dodá zvláštní lesk. Na stěnách nátěr vydrží osm až deset let, na zemi se opotřebuje častou chůzí zhruba po třech až čtyřech letech. Pak stačí dlažbu jen znovu natřít. Impregnace jednoho metru čtverečního vás přitom bude stát jen okolo třiceti korun.

Spárování

Na řadu přichází spárování, pro které platí, že spáry je třeba očistit od zbytků lepidel. Spárovat lze ve chvíli, kdy je materiál, kterým byl obklad nebo dlažba lepen, dostatečně vyschlý a vytvrzený. Doba schnutí bývá uvedena u lepidel a lepicích malt jako možnost spárování. Spárovací hmoty se většinou rozdělují na standardní a flexibilní podobně jako u lepicích malt.

text: Jiří Pavlíček, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem