V předcházejících dílech stavebního rádce v časopise MŮJ DŮM jsme se zabývali výběrem stavební technologie a výběrem dodavatele. Nyní spolu s Ing. Petrem Kloučkem z Centra vzorových domů v Nehvizdech u Prahy rozebereme nejrizikovější části stavby a vysvětlíme, proč se vyplatí stavět jedině se spolehlivě prověřeným dodavatelem. 

9. díl seriálu Jak se staví dům najdete zde.

Představa, že stačí přečíst pár článků a rázem získáte odborné znalosti a přehled a můžete se více méně sami pustit do stavby domu, je velkou iluzí. Nicméně tento příběh se stále opakuje. Stavebníci se často s vidinou úspor a mylným dojmem, že jsou nabiti informacemi a zkušenostmi, rozhodnou provést některou část domu svépomocí nebo ji svěřit nekvalifikované pracovní síle či neprověřené firmě. Výsledek je právě opačný, než očekávali. Vybrali jsme několik nejběžnějších závad, na kterých se nesprávně šetří.

Se základy dům stojí i padá

V Centru vzorových domů si můžete zdarma vyzvednout nového Stavebního rádce, který radí všem budoucím stavebníkům, jak rychle a bez komplikací postavit svůj dům.Stavět základy sami se může jevit jako dobrý nápad, ale jen do chvíle, než v domě objevíte první popraskané omítky, opadané stropy nebo zkřížená okna a dveře. Příčiny sahají hluboko – k nesprávně zpracovanému podloží, nesprávně zpracované betonové směsi, nedokonale rovné základové desce. V tu chvíli jdou náklady na opravy do statisíců, v extrémním případě nelze vyloučit ani zbourání stavby…

Podobný případ může nastat i tehdy, pokud kývnete na zdánlivě lákavou nabídku levného provedení základové desky a následně pokračujete v horní stavbě s jinou firmou. Ta může veškeré nedostatky stavby pohodlně svádět na nekvalitní založení a vyhýbat se odpovědnosti. Jedině prověřený dodavatel, kterému zadáte celou stavbu na klíč, ručí za stavbu jako celek včetně základů a ve vlastním zájmu si nedovolí riskovat takovouto zásadní chybu.

Izolace a obvodový plášť

Také zateplení obvodového pláště se může jevit jako jednoduchá práce, kterou zvládne každý trochu zručný člověk. Nedostatečně dimenzované a špatně provedené izolace však mají za následek vlhkost a tvorbu plísní, které poškodí stavbu, nemluvě o energetických ztrátách a chronických zdravotních potížích. Co „ušetříte“ podceněním této fáze stavby, zaplatíte později ve zvýšených nákladech za vytápění, při opravách vlhkých a plesnivých součástí stavby, případně celkové výměně izolačního pláště.

Chyby se projeví i v nesplněných zvukoizolačních požadavcích a dalších parametrech stavby. Poruchy se projeví až po pár měsících či letech bydlení a oprava je nejen drahá, ale také velmi komplikuje provoz domácnosti a život celé rodiny.

Renomovaní dodavatelé používají léty prověřené systémy obvodových plášťů, které opravdu fungují, stavbu dobře chrání před povětrností i úniky tepla či letním přehříváním. Jejich provádění je dobře vyzkoušené, včetně řešení tepelných mostů a složitých detailů, takže získáte záruku dlouhodobě levného provozu domácnosti a udržení kvality stavby. Lepit polystyren na fasádu s kamarádem od sousedů se opravdu nevyplatí.

Střecha nic neschová

Krov a střešní krytina představují jednu z podstatných položek rozpočtu. Kvalitu celku ovlivňuje správné provedení celého střešního pláště včetně fólií, izolačních vrstev, odvětrání, prostupů střechou, oplechování, osazení střešních oken atd.… Všechny vrstvy musí správně spolupracovat. Nákupem trámů nebo latí z nevysušeného dřeva, nekvalitních tašek, levnějších fólií a izolací, které nejsou navzájem kompatibilní, možná něco ušetříte, ale až vám poteče do střechy kolem oken či komína, rychle na to zapomenete. Hledání příčin poruchy, rozebírání krytiny a zásahy do skladby střechy patří k nejpracnějším a nejnákladnějším stavebním zásahům.

Schéma zobrazuje konstrukci stavby a upozorňuje na ty části, kde se v praxi vyskytuje nejvíce chyb. Nepodceňujte jejich význam.

Na každém detailu záleží 

Co se během stavby zdálo jako nepodstatná maličkost, může vám po nastěhování velmi znepříjemnit život. Nerovné omítky, špatně osazené lišty, parapety či vypínače, nedotažené šrouby apod. jsou nevzhledné, ale snižují komfort bydlení a způsobují škody. Právě na kvalitě detailů se pozná solidní přístup, zkušenost a profesionalita dodavatele. Neriskujte ani tam, kde to zdánlivě není důležité.

Mnozí stavebníci se také mylně domnívají, že stavba rodinného domu v provedení na klíč je drahá a že cestou subdodávek či svépomoci ušetří na materiálu. Realita je právě opačná. Materiál představuje jen asi 40 % celkových nákladů, mnohem důležitější je cena práce, tedy kvalita provedení, zkušenost ze staveb, které již firma realizovala, přesnost a rychlost výstavby. To vám nabídne jen stavba na klíč se silným a prověřeným dodavatelem.

Poučení do života

Ze zkušeností nejen našich čtenářů je patrné, že ušetřit na vstupních nákladech, ať už stavěním svépomocí, výběrem levnějších materiálů či nespolehlivých řemeslníků či firem, je velkým rizikem a v praxi k žádným dobrým výsledkům nevede. Pokud budete stavět s nekvalifikovanými řemeslníky nebo s malými firmami, kdy se každá specializuje na jinou činnost, budete mít i problém se zárukami. V takové situaci jsou prakticky nevymahatelné a náprava je velmi obtížná. Při opravách pak zaplatíte vše podruhé. Nejjistější je stavba na klíč s renomovaným dodavatelem, který zodpovídá za celou stavbu od prvního kopnutí a dává dlouholetou záruku kvalitního bydlení.

Kontakt: Centrum vzorových domů

Text: Jitka Pálková, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem