Pomalu jsme si zvykli, že sádrové omítky nejsou již symbolem luxusu, ale že v současné době patří mezi určitý standard, který investoři dokáží ocenit. Proto jejich obliba každým rokem roste. Obvykle se s nimi setkáváme u výstavby nových bytů, respektive domů, případně u rekonstrukcí těchto objektů. Sádrové omítky lze však použít i tam, kde by vás to možná zprvu ani nenapadlo. Například u rekonstrukce klasické krkonošské chalupy. Na příběhu této chalupy můžeme vidět, jak je možné skloubit tradiční stavbu s moderními materiály a technologiemi.

(Komerční prezentace)

Sádrová omítka versus patina

Jedním z požadavků investora bylo dát interiéru určitou patinu, která by evokovala prošlou historii, a to včetně povrchů omítaných stěn. Prohlídkou mnoha podobných stavení se došlo k názoru, že jak šel čas, a interiér byl různě přemalováván, tak jeho povrch je dnes již prakticky hladký. Firma Knauf z tohoto důvodu doporučila použít na vnitřní stěny sádrové omítky.

Sádrová omítka Knauf MP 75 v kombinaci s trámy (Foto: Knauf)

Navíc, jak praxe ukázala, její aplikace je výrazně rychlejší než u jiného materiálu. A to rovněž hrálo svou roli, protože stavba probíhala na podzim a počasí v 900 metrech nad mořem realizaci teplotně zrovna nepřálo (pro aplikaci sádrové omítky se doporučuje, aby teplota okolního vzduchu neklesla pod +5 °C).

Prováděcí firma REMABE Luďka Horáka musela proto interiér vytápět až na teplotu + 16°C. Aby interiér budil dojem opravdu staré omítky s patinou, neřešila se rovinatost nebo přesnost zakřivených rohů, ale spíše naopak. Uměle se zde vytvářel dojem historie, což vzhledem k vlastnostem a výborné zpracovatelnosti sádrových omítek, šlo velmi dobře.

Možnost udělat vše v jednom sledu během několika dní byla v tomto případě velkým bonusem. Kombinace přírodního dřeva a sádrových omítek na stěnách, respektive vzájemná návaznost těchto materiálů, se ukázala již v průběhu zpracování jako ideální volba. Zejména v problematických místech jako byla malá okna, klenby, zaoblené rohy atp.  Aby nedocházelo k prasklinám, použila se při realizaci omítek armovací tkanina a Knauf penetrace.

Poněkud odlišná je konstrukce horní části chalupy, kde se neaplikovaly žádné omítky, ale sádrokartonové desky Knauf Red Piano, se skvělými zvukově-izolačními a protipožárními vlastnostmi, se pouze vytmelily (Knauf Uniflott) a jejich povrch se opatřil patinou společně s vnitřní malbou.

Desky RED Piano (Foto: Knauf)

Horská chalupa není pláž

Stavba byla z hlediska technologie náročnější než u novostavby. Zejména problematická byla logistika díky nepřístupnému terénu. Pokud napadne sníh, je chalupa přístupná pouze sněžným skútrem. Suchá výstavba a omítky trvaly měsíc a půl včetně zateplování, zakrytí trámů a dalších doprovodných pracích. Celkem se spotřebovalo okolo 4 tun omítek. Vedle sádrové omítky Knauf MP 75 byla použita vápenocementová omítka MVS J, sádrokartonové speciální desky Knauf RED Piano, tmely, penetrace nauf a izolace Knauf Insulation. Díky výběru kvalitních materiálů splnila rekonstrukce chalupy všechny požadavky majitele i památkářů.

Na příběhu rekonstrukce této krkonošské chalupy můžeme vidět, jak je možné skloubit tradiční stavbu s moderními materiály a technologiemi. (Foto: Knauf)

Více informací najdete na webu www.knauf.cz.

Zdroj: Inzertní sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem