Řekne-li se carving, málokdo si vybaví vyřezávání z ovoce a zeleniny. Spíše si vzpomeneme na carvingové lyže. „Nicméně jistá souvislost by tady byla," říká tajemně česká mistryně v tomto specifickém gastronomickém oboru Anna Strnadlová.

Společný je totiž důkladně provedený „řezaný" oblouk, který musejí absolvovat jak profesionální lyžaři, tak také mistři v oboru gastronomie. Dekorativní úprava čerstvého ovoce a zeleniny je stejně jako carvingové lyžování specifickou uměleckou disciplínou s bohatým prostorem pro vlastní fantazii, která se ve výsledku propojuje s řemeslnou zručností a citem pro proporce. Anna Strnadlová přirovnává dobrý carving k výtvarnému umění a ke klasickému řezbářství.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Sváteční stoly po celém světě

Doba potřebná pro přípravu vítězné dekorace nazvané Pohádková fantazie byla zhruba čtrnáct dní.Anna Strnadlová je mladá blonďatá cukrářka z olomouckého hotelu NH Congress, která získala v kategorii nazvané Cold Food Decoration zlatou medaili. Její dílo ocenily kapacity v oboru na světové kulinářské soutěži Expogast - Culinary World Cup 2010. Přesvědčila je projektem Pohádková fantasie, kde využila především zeleninu, a to zejména dýně, kedlubny, ředkve, mrkve, kořen taro, batáty a melouny.

Anna Strnadlová dnes zdobí speciálně upravenými plody sváteční stoly téměř po celém světě, připravuje kompozice velkých recepcí a rautů, nevyhýbá se ani menším soukromým večírkům či tvorbě dárků pro zamilované. Je schopna vyřezat do ovoce a zeleniny prakticky cokoli, včetně nejrůznějších nápisů a sdělení.

Zlatá medaile je úspěch, který zavazuje

Zeptali jsme se Anny Strnadlové, vítězky světové ­soutěže v carvingu Expogast - Culinary World Cup 2010

Anna StrnadlováCarvingu se věnujete více než sedm let. Co vás k němu přivedlo?

Dekorativnímu vyřezávání se věnuji od roku 2003, kdy jsem se v rámci výuky seznámila s jedním z nejznámějších propagátorů carvingu v Česku, s Luďkem Procházkou. Nejčastěji vyřezává květinové kompozice, které jsou určeny pro různé slavnostní příležitosti - od svateb, narozenin, firemních oslav až po velké cateringové akce.

Co považujete na soutěžích ve vyřezávání ovoce za nejtěžší?

Nejtěžší v tomto oboru je to, že jsou velmi populární 3D výrobky a já musím neustále vymýšlet nové a nové motivy. Nechci se opakovat, jako to dělá řada ostatních soutěžících. Příprava na soutěž je velice náročná. Doba potřebná pro přípravu vítězné dekorace byla zhruba 14 dní. Jsem ale ráda, že mě spousta lidí podporuje jak psychicky, tak také finančně.

S jakým materiálem pracujete nejraději a kterého díla si ceníte nejvíce?
Nejraději pracuji s tvrdým materiálem, především s kořenem taro či dýně. Materiál nesmí být měkký, jinak se výrobek rozpadne a nedrží očekávaný tvar. Cením si každého díla, které vytvořím, protože každé dílo je originál a v každém je kousek mého já.

Čím je dobré začít

Gastronomičtí řezbáři nejčastěji využívají ke své práci velká jablka a plody s tvrdou dužinou, jako jsou melouny, dýně a ananasy.Zkušení carvingoví praktici doporučují pečlivý výběr čerstvých potravin a kvalitní nástroje na vyřezávání. Dobrou inspiraci představuje grafický design zavedených firem, výtvarné umění, vyřezávaná reklama (signmaking), ale třeba i umění ulice - graffiti. Gastronomičtí řezbáři neznají žádná omezení. Nejčastěji využívají ke své práci velká jablka a plody s tvrdou dužinou, jako jsou melouny, dýně a ananasy; hravě však zvládnou i pomeranče, nektarinky, papáju, mango či avokádo. Carvingová díla se objevují i v miniaturních podobách na jahodách, meruňkách či blumách.

Velký důraz je třeba dát na „řezbářské" nářadí a pamatovat na to, že každému takzvaně sedí do ruky něco jiného a každý chce tvořit něco jiného. Dobře poradí ve specializovaných prodejnách a v odborných kurzech.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Speciální nože

Pohádkové bytosti asi k běžné dekoraci stolu nevyužijete, o lístky z melounu se ale můžete alespoň pokusit.„Speciálních nástrojů je opravdu celá dlouhá řada, včetně těch, které si gastronomičtí řezbáři sami vyrábějí a upravují," říká jeden z prodejců z tvůrčí dílny CZECH CARVING STUDIO a ukazuje na nože a dláta nejrůznějších velikostí. Dozvídáme se (a můžeme zároveň sledovat), že speciální nože umožňují postupné zvětšování lístečků, lze s nimi vytvořit překrásné růžičky i další motivy.

„Jde o speciální nožík, zvaný thajský, který je poměrně úzký a snadno s ním jdou udělat i velice jemné lístečky," upřesňuje prodejce, který je zároveň zručným praktikem. Nicméně začátečník si podle jeho slov vystačí pouze se dvěma noži. Postačí mu zeleninový nůž s rovným ostřím a zeleninový nůž se zahnutým ostřím. Až získá dostatečnou zručnost, může přistoupit ke zmíněným thajským nožům a ke speciálním dlátům.

text: Vlastimil Růžička, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem