Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Citrusy z vlastní zahrádky
Také byste chtěli okusit mandarinku z vlastní sklizně? Držte se našich rad - a úspěch bude jistý!
Než se rozhodnete pro nákup některého z citrusů, zjistěte, zda ve vašem obydlí bude k nalezení dostatečně velký a teplotou i světlem odpovídající prostor pro přezimování a v blízkosti domu chráněné a slunné místo pro pěstování venku. Některé druhy a odrůdy se dají celoročně pěstovat v bytě za předpokladu dostatečného větrání v létě a chladnějšího přezimování na světlé chodbě nebo v hale. V místnosti s ústředním topením nicméně hynou. Majitelé zimních zahrad a skleníků si musejí vybírat nové druhy a odrůdy citrusů i s ohledem na teplotní požadavky v zimním období ostatních, již dříve pěstovaných rostlin.
Rostliny vypěstované ze semen
Kupujte jen osvědčené, naštěpované zakrslé odrůdy, které u nás spolehlivě nasadí na květ a později v krátké době dozrají. Rostliny vypěstované ze semen musí naroubovat zkušený citrusář odrůdou citrusu vhodnou pro pěstování v nádobách. Semenáče jsou příliš vzrůstné, ostnité a plodí nekvalitní ovoce. Nakoupená rostlina se obvykle přepravuje s nezbytnou dávkou zeminy v květináči z tenkého plastu. Tenký, většinou černý plast se na slunci přehřívá a poškozuje kořeny.
Po nákupu musíte rostlinu šetrně přemístit do větší nádoby (z pálené hlíny, silného, tvrzeného plastu, keramiky) a volný prostor dosypat zemí pro citrusy. Bal se nesmí rozpadnout! Při přesazování použijte jen o několik cm větší nádobu. Na dno musí přijít vždy vrstva roztlučených střepů z hliněných květináčů, případně keramzit. Přesazujte jednou za 5 let. Větší rostliny umístěte na pojízdné misky či podložky. S minimální námahou snadno zajistí šetrné přemisťování rostliny během vegetačního období a na zimoviště.
Odolnost citrusů |
Přes zimu musíte počítat s přitopením chodby, skleníku či zimní zahrady při poklesu teplot pod 0 °C. Teploty nad 8 až 10 °C a suché horké prostředí centrálně vytápěných bytů jsou pro citrusy zhoubné. Všechny druhy citrusů snesou bez poškození teplotu až -3 °C. |
0 °C - Jednotlivé rody brzy hynou při odlišných hodnotách pod bodem mrazu -4 °C - citroník Citrus limon a mandarinka unšiu (Citrus unshiu) - v období klidu, bez květů a plodů vydrží až několik dní -6 °C - kalamondin (Citrus madurensis, syn. Citrofortunella microcarpa, Citrus mitis) -7 °C - pomerančovník čínský (Citrus sinensis), bigarádie (Citrus aurantium) a limetka (Citrus limetta) vydrží jen krátkodobě -11 °C - kumkvat (Fortunella) snese pouze 2 až 3 hodiny -15 °C - citranž vydrží krátkodobě -25 °C - citronečník (Poncirus trifoliata) snese krátkodobě |
Nevhodná kyselá rašelina z Pobaltí
Mějte stále v zásobě zeminu a hnojiva pro citrusy i bílou netkanou textilii na ochranu před úpalem a pozdními či brzkými mrazy. Substrát pro pěstování citrusů musí být vždy mírně kyselý, kompost doplňujte domácí rašelinou. Nevhodná je příliš kyselá rašelina z Pobaltí. Zalévejte měkkou dešťovou vodou nebo odstátou s hrstí rašeliny. Znamená to hned po zalití doplnit konev a nechat vodu odstát do druhého dne či dalšího intervalu zálivky. Vlastní „péhámetr" umožní kontrolu kyselosti vody a půdy. Optimální hodnotou pH je číslo 6.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz. |
Pěstitelský úspěch zaručí kumkvat...
Citrusy mívají někdy roztodivná přání, jinak nekvetou, nebo kvetou a neplodí, nebo kvetou a plodí, ale plody jsou malé, nechutné a nepoživatelné. Nesnesou přehnojení a nedostatek stopových prvků. Někdy rostlina ani nenasadí na květ, protože neprodělala období sucha, naopak plody ze zaschlé rostliny nedozrají a opadají! Jindy se rostliny zmocní choroby a škůdci.
Bez odborné literatury se zkrátka neobejdete. Při nákupu citrusových rostlin si pozorně přečtěte informaci o rostlině, na trh se dostávají nové odrůdy, které mají rozličné nároky a v dospělosti dorůstají do různých velikostí. Pěstitelský úspěch zaručí kumkvat, kalamondin, některé druhy a odrůdy mandarinek a některé odrůdy citroníků a pomerančovníků.
text a foto: Marie Musilová
24.03.2015 | Zahrada
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google