Cihla je stavební materiál, který lidstvo používá již celá tisíciletí. Nové technologie přinášejí převratné novinky, ale své využití stále mají i klasické plné či nepálené cihly.

Kdo má cihly, bydlí

I cihly z bouračky se dají využít. Využití najdou jako okraje záhonů, dlažba zahradních cest nebo základ pro bylinkovou spirálu. Originálním prvkem je zídka osázená sukulenty a skalničkami.Zmíníme-li například Anglii, jistě se každému vybaví typická ulice s řadovými domky a fasády z režných cihel. Mnohé z nás tento styl chytil za srdce a režné zdivo se těší stálé oblibě. V dnešní době máme obrovskou nabídku různých pásků a tvarovek k obložení vnější fasády i interiérových zdí.

Obkladové pásky jsou skvělou náhradou robustních lícovek a dají se aplikovat i na fasádu dřevostavby. Také cihelnou dlažbu můžeme použít v interiéru i exteriéru, propůjčí našemu bydlení rustikální vzhled.

Pálená hlína je ekologický materiál se skvělými vlastnostmi. Za zmínku stojí nízká nasákavost a vysoká mrazuvzdornost, mimořádná odolnost proti povětrnostním vlivům a vysoká mechanická a chemická odolnost. Svými vlastnostmi překvapí i moderním způsobem zpracovaná nepálená cihla, která je ideální do interiéru (například HELUZ Nature Energy). Je vhodná pro vnitřní stěny domů s lehkou obvodovou konstrukcí. Navíc je možné nepálené cihly využít na stavbu kamen a pecí.

Ze zbytkových cihel lze snadno vystavět „servisní“ cestičku mezi záhony. A příští rok může být úplně jinde.

Text: Kristýna Lišková, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem