V červenci kromě ovoce a zeleniny sklízíme také spoustu krásy. Rozkvétají lilie a naplno se rozbujely trvalky, je také ideální čas k prořezávání růží a péči o živé ploty.

Rozkvétají lilie

K nejnápadnějším letním květinám patří lilie, které zkrášlí každou zahradu a zároveň poslouží jako skvělá květina k řezu. Všechny druhy i odrůdy mají rády slunné, ale vlhčí stanoviště s lehkou propustnou půdou, dobře zásobenou živinami. Platí lidový postřeh, že lilie potřebují mít „hlavu na slunci a nohy ve stínu“. Ale dejte pozor na veliké oranžové prašníky, ze kterých se uvolňuje množství pylu – na ubruse nebo na šatech zanechá prakticky nevypratelné žluté skvrny.

Dejte pozor na veliké oranžové prašníky, ze kterých se uvolňuje množství pylu – na ubruse nebo na šatech zanechá prakticky nevypratelné žluté skvrny.

Řez růží

Letní řez růží má především povzbudit tvorbu nových květů. U velkokvětých odrůd odstřihněte květy i s částí stonku nad nejbližším zcela vyvinutým pětičetným listem, u odrůd s velmi těžkými květy i níže, aby nový výhon byl silnější. U drobnokvětých růží odstřihujte celá odkvetlá květenství. Zároveň růže zalévejte, prokypřete půdu a ošetřete fungicidem proti houbovým chorobám.

Řezané květy potěší nejen ve váze, ale hodí se i k sušení do zimních vazeb. Nelze však využít všechny druhy, k sušení jsou určeny drobnokvěté odrůdy. Sušit se dají i takzvané čajohybridy, ale například popínavým nebo parkovým růžím se květy beznadějně rozpadnou. Vybírejte si červené a růžové odstíny, čím tmavší, tím lepší – světlé růže hnědnou.

Péče o živé ploty

V červenci přistřihávejte živé ploty především z habrů a podle potřeby dokončete tvarování plotů z ostatních listnáčů a zeravů (Thuja). Pěkně rovný střih se povede, pokud si mezi krajní keře napnete provázek. V hustých živých plotech rádi hnízdí drobní zpěvní ptáci. Někteří už mláďata vyvedli, jiní však mohou sedět na vajíčkách podruhé, tak dejte pozor.

Po odkvětu také můžete provádět zmlazovací a tvarovací řez u azalek a rododendronů. Je třeba keře prosvětlovat a ořezávat s citem, aby řez nebyl příliš hluboký a byl zachován tvar a habitus keřů. Tvar „koště“ s pahýly špatně uříznutých větví zahradu příliš zdobit nebude a kvetení v dalších letech příliš neočekávejte.

V červenci přistřihávejte živé ploty především z habrů a podle potřeby dokončete tvarování plotů z ostatních listnáčů a zeravů (Thuja).

Čas trvalek

V červenci naplno kvetou záhonové trvalky.V červenci naplno kvetou záhonové trvalky. Na začátku měsíce potěší denivky (Hemerocallis) a přibližně od poloviny měsíce se přidají plamenky (Phlox), zápleváky (Helenium) a zavinutky (Monarda). Tyto trvalky jsou v době květu dost náročné na vodu, proto je třeba kropit a zalévat (pokud to počasí nezařídí za nás).

Časné červnové trvalky už mají to nejlepší za sebou, pokud je nechcete nechat vytvořit semena, uschlé zčernalé květenství odstraňte. Nedoporučuje se řezat celé stonky až u země, mnohé rostliny by úplné seříznutí zbytečně vysílilo. Odstřihněte jen část stonků se zvadlými květy.

Text a foto: Romana Rybková, Botanická zahrada v Praze

logo MessengerPoslat Messengerem